11. července 2018 • 14:46

První ruský sudí se vrací z NHL do KHL. Jazyk se učil s operátorem

Autor:
Reklama
TOP VIDEA
ZLATÁ PÍŠŤALKA: Slabý sudí v Karviné. Dva prohřešky by bez videa prošly ZLATÁ PÍŠŤALKA: Slabý sudí v Karviné. Dva prohřešky by bez videa prošly
Krejčí s Janktem pařili FIFU 19. Uspěli by na CZC.CZ iSport Cup? Krejčí s Janktem pařili FIFU 19. Uspěli by na CZC.CZ iSport Cup?
VŠECHNA VIDEA ZDE

Když před čtyřmi lety vyskočila informace, že NHL bude vůbec poprvé pískat ruský sudí, bylo to solidní pozdvižení. Tím šťastným se stal Jevgenij Romasko, který se pro ročník 2018/19 vrací do své vlasti. V nejlepší lize světa zvládl 66 utkání, dalších více než 250 pak v nižší AHL. Domů se vrací spokojený a rychle se rozpovídal o svých zážitcích a zkušenostech, jenž za mořem nasbíral. Bylo jich dost.Svou kanadsko-americkou epizodu nazývá Romasko skvělou zkušeností, ze které bude těžit celý život. Viděl kus světa, naučil se řeč, udělal si nové přátele a navždycky také ve své branži bude mít hodně solidní reputaci. Teď chce nabyté zkušenosti využít doma.

„Práce v NHL je samozřejmě sen každého, tak proč ten návrat? Zkrátka jsem si vybral cestu domů, je to pro mě jednodušší a KHL patří mezi světovou špičku. Rozhodně to není o penězích," řekl Romasko, který vysvětlil, že finanční podmínky jsou na obou stranách světa zhruba stejné.

V zámoří se musel Romasko hodně naučit, evropští sudí nejsou zrovna vídaným jevem. Tuto pozici si zkusili jen Švéd Marcus Vinnerborg a český průkopník Libor Suchánek. On sám údajně zaujal třemi věcmi: množstvím zkušeností v KHL, výtečným bruslením a přísným postojem během rozhodování.

Hokejově vybavený tedy Rus přišel do NHL hodně slušně, na čem nicméně musel pilně zapracovat byl jazyk. Navštěvoval kurzy, učil se i po Skypu, ale nejvíce mu pomáhala komunikace. Ale protože na začátku ještě moc přátel neměl, vyřešil vše lišácky.

Jevgenij Romasko pískal poprvé v NHL zápas Detroitu s EdmontonemJevgenij Romasko pískal poprvé v NHL zápas Detroitu s Edmontonem

„Vždycky jsem zavolal nějakému operátorovi na zákaznickou linku, abych si s někým mohl pár desítek minut popovídat. Navíc zdarma. Ptal jsem se, dostával odpovědi a snažil se porozumět," usmíval se v rozhovoru pro khl.ru a přiznal, že nikdy neměl žádného překladatele.

Romasko byl ale zarputilý a časem si zvykl na všechno. Na hodně cestování a rok bez rodiny, na ostré sněhové vánice v jeho bydlišti v Hershey, i na tradiční nadávky od fanoušků, které se ale od Ruska ničím nelišily. Když si zvykl, všechno probíhalo dobře.

„Například komunita v Hershey (tým Bears je v AHL farmou Washingtonu Capitals) byla ohromná. Lidi tam hokej milovali, na ulicích mě zdravili a chtěli si povídat. V NHL jsem si pak oblíbil hlavně klasické arény, jako Montreal, Chicago a New York," vzpomněl si.

Jiné bylo i rozhodcování, Romasko přiznal, že před svým prvním zápasem v NHL mezi Edmontonem Oilers a Detroitem Red Wings četl pravidla celou noc. Největší změnou nebyla hra do těla, ale posuzování hry vysokou holí, které se proti Evropě liší.

 

TIPSPORT extraliga – nejvyšší hokejová liga 2018/2019

Aktuální kolo Kompletní rozpis zápasů Tabulka Kanadské bodování hráčů Statistiky brankářů Program v TV Nová pravidla a tresty Přestupy ONLINE Sazka Fantasy extraliga

Nejvyšší domácí hokejová soutěž Tipsport extraliga startuje v pátek 14. září. Na fanoušky čeká celkem 52 kol plus play off, skupina o udržení a baráž o extraligu. Nově Tipsport extraligu vysílá vedle ČT sport i program O2 TV Sport. Program extraligy v TV sledujte zde >> Současně se v hokejové extralize zavádí nová pravidla, jejich přehled najdete zde >>

Aktuální zápasy
Články odjinud


Články odjinudKlasická verze
Mobilní verze