Pavel Bárta
29. dubna 2015 • 22:30

Bříza o Lize mistrů: Chceme se prosadit, ne se schovávat za kopečky

Autor: Pavel Bárta
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
V čem se Pardubice zlepšily? Pánik - bez komentáře. Marinčin by chyběl hodně
Sport Magazín a otevřená zpověď fotbalisty Martina Fenina
VŠECHNA VIDEA ZDE

Buď zůstat schovaní za kopečky, nebo se otevřít Evropě a prosadit se v ní. České kluby by ve druhém ročníku Champions Hockey League měla hrát výraznější roli, zároveň mají snahu přilákat do ochozů víc fanoušků, k čemuž má napomoci i zajímavější herní formát. 



Druhý ročník Ligy mistrů se bude losovat 13.května v Praze v rámci programu světového šampionátu a české barvy budou v loni znovuvzkříšené Lize mistrů hájit opět zakládající kluby Liberec, Pardubice, Vítkovice a Sparta a oba extraligoví finalisté, tedy Třinec a nově Litvínov. 

Soutěž vypukne 20.srpna, počet účastníků se zvýšil o čtyři na 48 týmů. Budou rozděleny do tříčlenných skupin, hned po jejich odehrání následuje play off, do nějž v předešlém ročníku postoupila jen Sparta, ale kterého se tentokrát místo 16 zúčastní 32 celků.

„Ubude zápasů, kdy o nic nejde. To by mělo CHL ještě zatraktivnit,“ soudí Petr Bříza předseda představenstva Sparty a jeden z architektů mezinárodní klubové soutěže.

Do play off v prvním ročníku CHL postoupila z českých zástupců pouze Sparta, ale i z vystoupení zástupců jiných klubů je patrné, že po zahřívacím ročníku nejsou k projektu tak zdrženlivé. Pohnuly se ledy?
„První rok byl číslo nula a já jsem rád, že všech šest českých týmů, které se CHL účastní, je na jedné vlně. Hodně pomohl třeba přístup Třince, který byl už loni nadšený, že může propagovat svůj klub v Evropě, nebo velice spontánní reakce Litvínova, který si CHL zahraje poprvé. Všechno asi má svůj čas. České kluby za akcie ligy utratily 450 tisíc eur. Kdyby projekt byl neúspěšný, o peníze přijdeme. Takže když jsme je investovali, chceme svůj produkt prodávat.“

Před rokem se Zlín účasti bránil, později to vydával za jeden z důvodů, proč do nové sezony vstoupil tragicky… 
„Někdy mistr zaplatí svoji cenu, další rok má trošku problémy. V Evropě se ale poměr sil strašně rychle mění. Co potřebujeme, je finanční stabilita, kterou zajistí 26 akcionářů, a zároveň týmy, města a regiony, ekonomicky silné. Berlín, Mannheim, Helsinky, aglomerace, které zároveň poutají zájem partnerů. K tomu potřebujeme taky věcný a racionální přístup médií, že tady máme dobrou mezinárodní konfrontaci, která může lidi bavit.“

Zápasy CHL se začnou i v Česku vysílat v televizi, zatím na kanálu Sport 1. Může díky tomu nastat další posun ve vnímání soutěže?
„Jednoznačně. A věřím, že taky ve spolupráci s Českou televizí dostaneme víc prostoru ve zpravodajství. Potřebovali bychom určitě jeden příběh, úspěch týmu, který se ve vyřazovacích bojích dostane dál. Ta euforie může podpořit další posun. Je to hlavně o naší základní filozofii, jestli si tady budeme hrát jen českou ligu, schováme se a občas odjedeme na přátelák za kopečky, anebo se chceme prosadit v Evropě jako tradiční hokejová země a jedna ze zakládajících zemí CHL.“

Vidí tak český hokej v Evropě?
„Jak to někdy bývá, v zahraničí jsme vnímáni daleko silněji, než to možná cítíme my sami. Oni se ptají, proč český hokej nechce daleko víc propagovat Champions League, porazit je, dominovat, když vychoval tolik skvělých hráčů. Ta motivace by přitom měla být na naší straně.“

Český hokej potřebuje i klubový úspěch a CHL naopak potřebuje silné české kluby a diváckou podporu. Neměli jste v tomhle ohledu trochu nůž na krku? Nehrozilo, že by se počet českých účastníků snížil?
„To je jen jednoduchá matematika. My jsme strašně dlouho diskutovali o procentuálním rozdělení žebříčku IIHF. Nemohli jsme do národního koeficientu výsledky CHL započítávat zpětně, když týmy nevěděly, že je budeme hodnotit a nějakým způsobem řadit. Ale i do budoucna vám jakýkoli výsledek určuje procento vyhraných zápasů. My jsme ho měli 41,11 procent vyhraných utkání, což nás řadilo třeba hluboko za Rakousko. A v té chvíli začneme klesat rankingem. Pokud bychom měli tohle rozdělení, tak velmi brzy může český tým vypadnout z první skupiny.“

Počet účastníků CHL na 48. Je tohle číslo konečné nebo se bude posouvat ještě dál?
„Je to hodně diskutované číslo. Všichni se bavíme o nějaké menší podobě hlavní soutěže a rozbory jednotlivých ročníků teprve přinesou odpovědi. Na druhou stranu, my dneska i s IIHF probíráme zapojení Poláků, kteří měli v Krakově patnáct tisíc diváků, neskutečný zájem, v Nottinghamu sedm tisíc. CHL určitě nemůže být soutěž, kde bude hrát osm švédských a šest českých mužstev, protože to nikoho nebude bavit. Jedním z hesel Champions League je raději existovat pro víc než pro méně. Ale zároveň diskutujeme o zkvalitnění soutěže. Fotbalová Champions League má nejdřív předkola, v nichž hrají týmy z menších zemí, ale je pro ně obrovský svátek. Pak nastane hlavní část, která už je atraktivní pro všechny fanoušky i média.“

S fotbalem se ale CHL nemůže nikdy srovnávat…
„Víme, že z toho mediálního a sponzorského koláče si nejvíc vezme fotbal jako jasná evropská jednička. O zbytek se dělíme my ostatní. Ale chceme soutěž stabilizovat a ekonomicky růst.“

Pomůže tomu odbourání zápasů tak zvaně o ničem?
„Dřív v pátých, šestých zápasech skupiny už kolikrát nebylo o co hrát. To by mělo vyřešit rozdělení 48 týmů do skupin po třech, platné zatím do roku 2017. Nicméně když jsme v minulé sezoně hráli rozhodující zápas s Mannheimem, byl jeho asistent trenéra zmatený, když se ho čeští novináři ptali, s jakými juniory přijel na zápas, který už nic neznamenal. Nerozuměl tomu, řekl, že to je Champions League a kromě dvou zraněných hráčů přijeli kompletní. Ve stejnou dobu hrál Kolín nad Rýnem v Košicích a jeho tehdejší trenér Uwe Krupp řekl, že pro ně je pořád priorita, aby uspěli, protože nosí dres Kolína a chtějí ukázat, že jsou silní. Hráli za sebe, za svůj tým. To je ta základní povinnost, kterou potřebujeme dostat pod kůži.“

Nicméně když někomu vylosují do skupiny Nottingham a Něman Grodno, tak zápasy tak atraktivní stejně nebudou…
„K tomu vzhledem rozdělení do losovacích košů dojít nemůže, ale my na druhou stranu hrajeme mezi sebou v rámci přípravy na extraligu zápasy, kam přijde 1500 lidí. Na Mannheimu přijde v srpnu sedm tisíc lidí a ještě se omlouvají, že jich nedorazilo deset tisíc, protože hraje Hoffenheim fotbal. Tam se my asi nedostaneme, ale vrátím se k základní filozofii, že chceme uspět v Evropě a ukázat fanouškům jiný hokej. Pak je spíš otázka, jestli si někdo bude přát lehčí nebo atraktivnější skupinu. Skvělé týmy však jsou ve všech z těch tří hrnců, ze kterých se losuje. Číslo šest, sedm, osm ze Švédska jsou týmy, které můžou další rok ligu vyhrát. I švýcarské a neměcké týmy jsou vynikající a konkurenceschopné.“

V Lize mistrů však stále chybí ruské kluby. Dočká se jich?
„Jednalo se s nimi, vyvinuli jsme úsilí, abychom je přivedli. Ale v tuto chvíli je jejich účast spíš otázkou pro KHL.“

Účastníci hokejové Ligy mistrů 2014/15
Česko: Liberec, Pardubice, Sparta Praha, Vítkovice, Třinec, Litvínov

Bělorusko: Grodno

Dánsko: SønderjyskE

Finsko: IFK Helsinky, Jyväskylä, Oulu, Tappara Tampere, TPS Turku, Rauma, Espoo

Francie: Gap, Grenoble

Německo: Mannheim, Eisbären Berlín, Ingolstadt, Krefeld, Düsseldorf, EHC Mnichov

Norsko: Stavanger, Storhamar

Rakousko: Salzburg, Vídeň Capitals, Klagenfurt, Linec.

Slovensko: Košice , Nitra.

Švédsko: Djurgården, Frölunda HC, Färjestad, HV71 , Linköping, Luleå, Växjö, Skellefteå

Švýcarsko: Bern, Fribourg-Gottéron, SC Curych, Zug, Davos, Servette Ženeva

Velká Británie: Sheffield, Glasgow.

Vstoupit do diskuse
0
Aktuální zápasy
Články odjinud


Články odjinud