22. srpna 2018 • 16:25

Nový ročník Ligy mistrů: Vítěz bere více peněz, Hradec otočil a zvážněl

Autor: ČTK, iSport.cz
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Lačiho p**o vole! To odkoukáš na tréninku, směje se Podaný
Když se v NHL trefí brankář... Podívejte se, jak se to povedlo Jarrymu z Pittsburghu
VŠECHNA VIDEA ZDE

Hokejová Liga mistrů se vrací. Prestižní mezinárodní soutěž vstoupí již do svého pátého ročníku. V nové sezoně se v ní představí i čtyři kluby z české extraligy. Kometa, Třinec a Plzeň berou tuto konfrontaci atraktivně, dokonce i v minulém ročníku rebelující hradecký Mountfield změnil pohled na věc a do hry o European Throphy vstoupí s většími ambicemi. Vedle kvalitních zápasů s elitními týmy z Evropy totiž účastníky láká i lepší finanční odměna pro vítěze Champions Hockey League, která by měla činit 365 000 eur, tedy skoro 9,5 milionů korun. Stejně jako v předešlém roce se v Lize mistrů představí i čtveřice českých týmů a ředitel extraligy Josef Řezníček věří, že by hráči Brna, Plzně, Hradce Králové nebo Třince mohli mezinárodní soutěž vyhrát. V uplynulém ročníku dokázaly Liberec a Třinec postoupit do semifinále.

V předešlých letech některé české týmy braly start v Lize mistrů jako nutné zlo. Podle ředitele Tipsport extraligy Josefa Řezníčka se však tento pohled postupně mění.

"Nemyslím si, že by extraligové kluby začaly přes noc brát Ligu mistrů vážně. Soutěž si od začátku buduje svoje renomé a teď nás čeká pátý ročník. A samozřejmě, čím déle to bude pokračovat tímto směrem i s ohledem na peníze, tak kluby to už nebudou brát jen jako přípravu," řekl extraligový šéf na dnešní tiskové konferenci v Praze, kde vedení LM nový ročník prezentovalo.

Stejně jako loni se do Ligy mistrů zapojí 32 týmů, které byly rozlosovány do osmi skupin. Do play off postoupí polovina z nich. Před rokem do vyřazovací části postoupili vedle semifinalistů i Kometa. Jen Hradec Králové skončil již ve skupině. Více bodů do národního žebříčku než extraligové kluby získali jen zástupci Švédska.

"Vždy jsem věřil, že máme dobrý klubový hokej. Když ale člověk vidí, jakým stylem se prezentují švédské kluby, tak to nám v začátcích Ligy mistrů chybělo. Taková zarputilost, vážnost. Začátek jsme možná trochu zaspali, ale v současné době věřím tomu, že jeden ze čtyř extraligových účastníků má na to, aby se dostal do finále a případně to i vyhrál," věří Řezníček. Nejlepším českým výsledkem je finálová účast Sparty z roku 2017.

Atraktivitu LM zvyšují i rostoucí odměny pro kluby. V příštím ročníku si týmy mezi sebe rozdělí 1,94 milionu eur, z čehož je 200 tisíc eur určeno na cestovné. "Peníze hodně zajímavé, zejména v České republice," řekl šéf LM Martin Baumann a poukázal na to, že už v sezoně 2020/21 by měly prize money stoupnout o milion eur.

Baumann upozornil i na růst sportovní úrovně Ligy mistrů. "Přechod ke kvalifikaci pouze na základě sportovních výsledků byl správným rozhodnutím a ohromně naší soutěži pomohl. Nový formát jednoznačně zvedl hokejovou úroveň ligy a soutěž je stále zajímavější," podotkl švýcarský šéf ligy, který představil i nové projekty pro fanoušky. K dispozici bude i řada nových statistik a grafů.

Startuje hokejová liga mistrů, vítěz beze víc než v minulé sezoně
Video se připravuje ...

Třinec chce uspět, Kometa nasadí mladíky

Hradec Králové si zahraje Ligu mistrů podruhé v řadě a oproti poslednímu ročníku změnilo vedení Mountfieldu názor. Před rokem hleděl východočeský klub na soutěž až s opovržením. Majitel Miroslav Schön prohlásil, že Hradec má za cíl co nejrychleji skončit v soutěži a věnovat se extralize. Nyní je však situace jiná. "Letos je pro nás Liga mistrů důležitější," prozradil kapitán Petr Koukal.

Hodně vážně bere LM z extraligových zástupců zejména Třinec. "Pro nás je Liga mistrů každoročně velkou výzvou a jeden z úkolů před sezonou je vždy zajistit si u účast v dalším ročníku," podotkl výkonný ředitel Ocelářů Marek Chmiel. Třinečtí budou hrát ve skupině s Djurgardenem, Tapparou Tampere a Hamarem. "Opět vypravujeme speciál do Finska a Švédska pro fanoušky i pro naše partnery. Užijeme si to," řekl Chmiel.

Ambicióznější pohled na soutěž má i mistrovská Kometa, která bude chtít ukázat to nejlepší z brněnské hokejové akademie. "Chceme předvést kvalitní hokej a dobře reprezentovat Kometu v této soutěži. Opět dáme velký prostor našim mladým hráčům," řekl brněnský hodnostář David Trunda. 

Po dvou letech se do soutěže vrací i Plzeň. "Podobně jako Kometa i my budeme chtít dát prostor mladým hráčům. Zápasy na mezinárodní úrovni jim obrovsky prospějí a to velice vítáme," řekl hlavní trenér Západočechů Ladislav Čihák. Ve skupině narazí na švýcarské Lugano, které je v předminulé sezoně vyřadilo v prvním kole play off.  

Vstoupit do diskuse
0
Aktuální zápasy
Články odjinud


Články odjinud