Lundqvist na třetí koleji. Naprosto nedůstojné, soptí hvězda. Co bude dál? | iSport.cz
28. dubna 2020 • 12:21

Lundqvist na třetí koleji. Naprosto nedůstojné, soptí hvězda. Co bude dál?

Autor: jab
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
iSport podcast: Je Hoftych kouč pro velký klub? Bude Liberec ještě silnější než letos?
Všech 68 gólů Plzně. Připomeňte si, jak pálili Krmenčík nebo Beauguel
VŠECHNA VIDEA ZDE

Po Novém roce se fanouškům Rangers, kteří sedávají v Madison Square Garden v blízkosti klubového patra, skýtal zajímavý pohled. A notně smutný. V elegantním obleku zde domácí bitvy často sledoval zadumaný Henrik Lundqvist. Klubovou modlu nevyřadilo zranění, jen do plánů kouče Davida Quinna neštymoval. Čas v brankovišti si porcovali o 14 let mladší ruští vlčáci Alexandar Georgiev s Igorem Šesťorkinem. Na každého jednou dojde, ale způsobů, jak nakládat s ikonickým veteránem, je řada. A podle Matse Zuccarella vedení Rangers zvolilo ten nejméně šťastný.Zuccarello v New Yorku odehrál dlouhých devět sezon, poslední dva ročníky před trejdem do Dallasu plnil roli asistenta kapitána. S Lundqvistem ho pojilo velké přátelství, obě rodiny se vzájemně navštěvovali, společně chodili na večeře, pořádali barbecue party. A hokejoví fanatici z Města, které nikdy nespí, oba milovali.

Zejména pak za sezonu 2013/14, kdy se v Madison Square Garden hrálo od roku 1994 první finále Stanley Cupu proti Los Angeles (1:4 na utkání). „Kdybychom tehdy zvítězili, Lundqvist by se stal největší legendou v historii Rangers. To myslím vážně," řekl Zuccarello.

Zapojte se do nových diskuzí na iSport.cz>>>

Ale ty časy jsou nenávratně pryč, od té doby Rangers ze tří play off pokusů došli nejdál do konferenčního finále a v posledních dvou ročnících o Stanley Cup nehráli vůbec. Norský hobit po jepičí (15 utkání) anabázi u Stars zakotvil v Minnesotě (letos 15+22 za 65 střetnutí) a jeho severský krajan je v zakládajícím klubu NHL na druhé koleji. Možná spíše třetí.

Mats Zuccarello a Henrik Lundqvist dotáhli Rangers v roce 2014 až do finále Stanley Cupu.Mats Zuccarello a Henrik Lundqvist dotáhli Rangers v roce 2014 až do finále Stanley Cupu.Foto profimedia.cz

"Všichni stárneme, s tím se nedá nic dělat. Henrikovi je osmatřicet. A ano, mají dalšího dobrého gólmana, ale mohli Henrika nechat chytat během Šesťorkinova zranění. Chování Rangers je podle mě naprosto neuctivé," rozprávěl nabroušený Zuccarello v rozhovoru pro norský tisk Verdens Gang.

Co tím myslel? Možná si to pamatujete. Nováček Šesťorkin měl 25. února se svým Porsche v Brooklynu bouračku, při které si zlomil žebra, jeho krajan Pavel Bučněvič vyvázl jen lehce otřesený. Velká škoda, 24letý olympijský šampion z Pchjongčchangu přetavil jako čtvrtý v historii ligy svých prvních deset startů v devět vítězství. V Rangers se mu to navíc povedlo jako vůbec prvnímu brankáři této Original Six franšízy.

„Bude naší jedničkou. Chci mu dát šanci, zaslouží si to, udělal největší progres, který jsem v životě viděl," nechal se dva týdny před bouračkou dokonce slyšet hlavní kouč David Quinn. Šesťorkinova nehoda měla vrátit do sedla Lundqvista. Ale nestalo se, vítěz Vezina Trophy a majitel nejvíce startů, vítězství i čistých kont ze všech brankářů historie Rangers dostal šanci od první minuty jen jednou, když 1. března pustil z 26 střel Philadelphie pět branek a odešel poražen 3:5.

Zbylých pět utkání chytal Alexandar Georgiev a o týden později proti Devils už byl Šeťorkin zase zpět v plné polní. "Je neskutečné, že se po tom všem, co pro ně udělal, k Henrikovi takhle chovají. Kdo by si býval někdy pomyslel, že ho něco takového potká? Je to legenda, vždyť tam odchytal skoro 900 zápasů," láteřil Zuccarello, který dodnes neskrývá zklamání z vlastního konce v New Yorku. Jeho odchod ke Stars tehdy shodou okolností právě Lundqvista dost mrzel a dával to veřejně najevo.

Ruský brankářský supertalent Igor Šesťorkin v obejtí s Henrik Lundqvistem.Ruský brankářský supertalent Igor Šesťorkin v obejtí s Henrik Lundqvistem.Foto Profimedia.cz

"Přál jsem si ukončit kariéru v barvách Rangers. A myslím si, že Henrik plánoval to samé. Všechno bylo v pohodě, ale pak přišlo rozhodnutí managementu a vše se náhle změnilo. Stal jsem se nechtěným, to stejné teď zřejmě potkalo Hanka," vidí zřejmou paralelu 32letý rodák z Osla, který svého času souhlasil s průměrným ročním platem 4,5 milionu, přestože na trhu by dostal víc. "Teď vidíte, že být loajální je nesmysl."

Lundqvist, který má v Rangers platnou smlouvu ještě na příští sezonu a z platového stropu ukrajuje ročně 8,5 milionu dolarů, situaci komentuje zdrženlivě. Znáte ho, je to profesionál každým coulem. Ale i na něm je vidět, jak ho všechno hodně trápí. "Přiznávám, je to divná situace, se kterou se musím vyrovnat. Nic takového jsem ještě nazažil, jediná cesta je tvrdá práce a být připraven, pokud ta šance přijde. Chystám se s trenéry probrat svou budoucnost," řekl rodák z Äre před měsícem lačným novinářům.

Do 12. března, kdy NHL zastavila pandemie koronaviru, měl Lundqvist odchytáno 26 utkání od začátku, Georgiev 32 a Šesťorkin 12. Král Hank měl ale z trojlístku jasně nejhorší statistiky. Od Šesťorkinova povolání do prvního týmu po Novém roce chytal z 31 možností jen pětkrát!

"Očekávám, že Rangers Lundqvista vyplatí a v bráně vsadí na tandem Šesťorkin - Georgiev," napsal Larry Brooks z deníku New York Post. Král Hank má ve smlouvě klauzuli, že svůj přesun musí případně posvětit. Proto vyplacení, aby mohl pokračovat jinde za skromnějších podmínek. Ale kde?

Brankáři Rangers v sezoně 2019/20

Igor Šesťorkin 12 zápasů, 10 výher, 2.52, 93.2%, smlouva 925 tisíc dolarů do roku 2021
Alexandar Georgiev 32 zápasů, 17 výher, 3.04, 91%, smlouva 792 tisíc dolarů do roku 2020
Henrik Lundqvist 26 zápasů, 10 výher, 3.16, 90.5%, smlouva 8.5 milionu dolarů

* v době přerušení NHL z 12. března byli Rangers na 10. místě Východní konference se ztrátou dvou bodů na osmý Columbus

Deník Sport, Sport Magazín i časopis GÓÓÓL kupujte pohodlně ONLINE na iKiosek.cz »

Titulní strana, deník Sport, 28. dubnaTitulní strana, deník Sport, 28. dubnaFoto Sport

U Rangers řeší dilema. Mají tři brankářské reprezentanty, jeden bude muset z kola ven
U Rangers řeší dilema. Mají tři brankářské reprezentanty, jeden bude muset z kola ven

Vstoupit do diskuse
0
Aktuální zápasy
Články odjinud


Články odjinud