Premium
15. června 2020 • 15:50

Draft NHL, který zrodil legendy. Jágrův blaf, Nedvědův pohled za kulisy

Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Liga naruby ŽIVĚ: Španělé nadchli. Experti: Těžko je někdo přehraje, jsou favoritem na zlato
SESTŘIH: Španělsko - Itálie 1:0. Herní dominance La Roja a postup z prvního místa
VŠECHNA VIDEA ZDE

Byl to první draft, kde kluby nemusely mít strach vybírat hráče z Československa. Pár z nich se ho ve Vancouveru dokonce zúčastnilo, i s rodiči. Draft, kde byly k mání výjimečné talenty – mj. pozdější druhý nejproduktivnější hokejista historie (Jaromír Jágr) a brankář s nejvíce výhrami (Martin Brodeur). Před třiceti roky, 16. června 1990, se psala jedna výrazná kapitola dějin NHL. V placené části článku iSport Premium si také přečtěte rozhovor s Petrem Nedvědem, který zavzpomínal na legendární draft.Bylo to jedinkrát, kdy Jaromír Jágr oblékl dres Pittsburghu s jiným číslem než s 68. Na zádech měl devítku a nulu. Jako každý na draftu ve Vancouveru, protože se psal rok 1990.

Když generální manažer Craig Patrick oznámil, že si z pátého místa bere osmnáctiletého útočníka z Kladna (nakonec jediného hráče evropského klubu v prvním kole), nebylo to překvapení. Jágr byl považován za velký talent, a kdyby záleželo jen na hokejových dovednostech, možná by přišel na řadu dřív. Ale byť bylo pár dnů po prvních svobodných volbách v Československu, nikdo netušil, kdy se vydá do NHL.

„Jágr je risk. Ale řada skautů tvrdí, že za něj stojí,“ psala zpravodajská agentura UPI pár dnů před draftem.

Jiří Šlégr (vlevo) a Jaromír Jágr ještě jako parťáci z juniorské reprezentace připravení na draft NHL
Jiří Šlégr (vlevo) a Jaromír Jágr ještě jako parťáci z juniorské reprezentace připravení na draft NHL

Samotný hráč nepřekypoval nadšením z představy, že by měl okamžitě vplout do zámořského hokeje. „Chtěl bych si dodělat maturitu, a pak teprve odejít do Kanady,“ řekl na tiskové konferenci před akcí. V den D, už oblečený do dresu Penguins, zase reportérovi kanadské televize s pomocí tlumočníka vysvětlil, že v roce 1991 by si rád zahrál na juniorském mistrovství světa v Saskatoonu, a až potom ho bude zajímat NHL.

iSport Premium nyní pro nové předplatitele jen za 1 Kč za první měsíc a sleva na elektroniku >>>

Patrick je dnes přesvědčený, že Jágrova nerozhodnost byla odvážným blafováním. Dělal všechno proto, aby šel na řadu až pátý a mohl do Pittsburghu, za svým idolem Mariem Lemieuxem . „Teprve po letech jsem se dozvěděl, že u pohovorů s ostatními kluby mluvil o tom, že chce ještě zůstat v Československu.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!

Koupit
Vstoupit do diskuse
0
Aktuální zápasy
Články odjinud


Články odjinud