Debut a gól! Jeník se trefil do prázdné sekundu před koncem. Zářil Vrána

1
Hvězdy vyvedly partnerky: kdo dorazil na vyhlášení Fotbalisty roku?
PRVNÍ DOJEM ze čtvrtfinále: Motor se zlepšuje, ale dostává lekci, co Třinec umí

Parádní debut v NHL má za sebou Jan Jeník, který sekundu před koncem pečetil výhru Arizony se San Jose na 5:2. Dvacetiletý útočník odehrál přes 13 minut, Sharks nestačila přihrávka Tomáše Hertla ani 29 zákroků Josefa Kořenáře. Jakub Vrána pomohl Detroitu na ledě Columbusu gólem a přihrávkou k obratu z 0:2 na konečných 5:2 a byl zvolen první hvězdou zápasu. Na výhře Red Wings se podílel i Filip Hronek dvěma asistencemi. Ondřej Palát přihrávkou zmírnil prohru Tampy Bay 2:5 s Dallasem. Vítek Vaněček kryl 25 z 28 střel, ale neodvrátil porážku Washingtonu 2:4 s Philadelphií.

Po Hertlově přihrávce otevřel Erik Karlsson střelou od modré čáry skóre a ve 25. minutě zvýšil Timo Meier. Arizona ale ještě ve druhé třetině vyrovnala a ve 45. minutě strhl Phil Kessel z úniku vedení na strany Coyotes.

Domácí brzy vyrovnali, ale rozhodčí odvolali trefu Karlssona kvůli ofsajdu, ve kterém se ocitl Hertl při nahození kotouče do útočného pásma. Vzápětí přidali hosté z přečíslení čtvrtý gól.

Jeník vedl třetí útok a na ledě strávil třináct minut. Jeho nezapomenutelná chvíle přišla při hře San Jose bez gólmana, kdy dostal ve středním pásmu puk, zavezl ho do útočné třetiny a skóroval střelou přes obránce. Výhru Arizony a svůj debut korunoval gólem šest desetin před koncem zápasu.

Podívejte se na první gól Jana Jeníka v NHL

Detroit prohrával do 34. minuty 0:2, poté během 182 sekund otočil na 3:2. Kontaktní gól připravili v přesilové hře Hronek s Vránou, po jehož křížném pasu skóroval z levého kruhu Joe Veleno.

Vyrovnal Danny DeKeyser a Vrána završil obrat střelou z mezikruží. Český útočník vstřelil od výměny z Washingtonu sedm gólů v deseti utkáních. Výhru zpečetil v závěru Vladislav Naměstnikov při power play dvěma trefami do prázdné branky. U posledního gólu si Hronek připsal asistenci.

Hlavním strůjcem výhry Dallasu byl Joe Pavelski, který vstřelil dvě branky a na další dvě přihrál. Zkušený útočník v prostřední třetině zvýšil vedení týmu na 2:0 a 3:1, poté asistoval u dalších dvou branek.

Tampa už jen ve 49. minutě zkorigovala v přesilové hře na 2:5, když po Palátově přihrávce střílel do odkryté branky Alex Barre-Boulet. Loňský finalista si vítězstvím udržel naději na postup do play off, na Nashville snížil ztrátu na dva body. Oběma týmům zbývá odehrát do konce základní části dvě utkání.

Vaněček chytal potřetí za sebou, protože Ilja Samsonov je mimo hru kvůli covidovému protokolu. Český gólman inkasoval už ve druhé minutě, když po překvapivém odrazu od zadního mantinelu vznikl závar, ze kterého se prosadil Joel Farabee. Ještě v první třetině vyrovnal Daniel Sprong, který dal na místě zraněného Alexandra Ovečkina šestý gól za poslední dva týdny.

Zápas ve Washingtonu rozhodl Wada Allison, který dostal Philadelphii ve druhé třetině dvěma góly do trháku 3:1. Domácí T.J. Oshie snížil, ale při hře bez gólmana pojistil výhru Flyers Sean Couturier.

Columbus - Detroit

Domácí: 01:43. Bayreuther, 27:48. Gerbe

Hosté: 33:50. Veleno, 34:48. DeKeyser, 36:52. J. Vrána, 57:58. Naměstnikov, 59:12. Naměstnikov

Domácí: Kivlenieks (Merzlikins) – S. Jones (A), Del Zotto, Peeke, Gavrikov, Bayreuther, Harrington – Atkinson (A), Domi, Bjorkstrand – Bemström, Roslovic, Grigorenko – Laine, Stenlund, Foudy – Gerbe, MacInnis, Robinson.

Hosté: Greiss (J. Bernier) – Hronek, Cholowski, Stecher, M. Staal, G. Lindström, DeKeyser (A) – Zadina, Rasmussen, J. Vrána – Filppula, Naměstnikov, Pánik – Gagner, Veleno, Smith – Bromé, Glendening (A), Helm.

Syvret, Morton – Kelly, Smith

Nationwide Arena, Columbus

4 402 diváků

Tampa Bay - Dallas

Domácí: 31:11. Coleman, 48:29. Barre-Boulet

Hosté: 05:50. Oleksiak, 25:17. Pavelski, 33:05. Pavelski, 39:45. Hintz, 43:49. Kiviranta

Domácí: McElhinney (Vasilevskij) – Černák, Hedman (A), D. Savard, McDonagh (A), Rutta, Sergačjov – Barre-Boulet, B. Point, Palát – T. Johnson, Cirelli, Killorn (A) – Coleman, Gourde, Goodrow – M. Joseph, Colton, Maroon.

Hosté: Chudobin (Oettinger) – J. Klingberg (A), Lindell, Heiskanen, Oleksiak, Sekera, Hanley – Pavelski, Hintz, Kiviranta – Seguin, Ja. Benn (C), Robertson – Comeau (A), Dickinson, Cogliano – Gurjanov, Faksa, Kero.

L’Ecuyer, Luxmore – Tobias, Suchánek

Amalie Arena, Tampa

4 200 diváků

Washington - Philadelphia

Domácí: 16:19. Sprong, 38:51. Oshie

Hosté: 01:44. Farabee, 24:19. Allison, 34:45. Allison, 59:30. Couturier

Domácí: Vaněček (C. Anderson) – Carlson (A), Orlov, T. van Riemsdyk, Dillon, Chára, Jensen – Mantha, Bäckström, Sprong – Oshie (A), Eller, Sheary – T. Wilson, M. Raffl, Carr – Hathaway, Dowd, Hagelin.

Hosté: Elliott (Lyon) – Sanheim, Provorov, Braun, P. Myers, Morin, York – Konecny, Couturier (A), Giroux (C) – Voráček, K. Hayes (A), Farabee – Aube-Kubel, Patrick, J. van Riemsdyk – Allison, Laughton, Lindblom.

Hebert, MacDougall – Nagy, Gibbons

Capital One Arena, Washington

2133 diváků

Minnesota - Anaheim

Domácí: 08:06. V. Rask, 18:26. Sturm, 52:01. J. Eriksson Ek, 60:17. Kaprizov

Hosté: 07:11. Comtois, 26:40. Henrique, 54:14. D. Grant

Domácí: Kähkönen (Talbot) – Spurgeon (C), Suter (A), Dumba, Brodin, Cole, Soucy – M. Foligno (A), J. Eriksson Ek, Greenway – Zuccarello, Hartman, Kaprizov – Ma. Johansson, Bonino, Fiala – V. Rask, Bjugstad, Sturm.

Hosté: Gibson (R. Miller) – Ja. Larsson, Fowler (A), Drysdale, H. Fleury, Shattenkirk (A), Manson (A) – Terry, Zegras, Comtois – Heinen, Rakell, Steel – Carrick, Lundeström, Jones – Volkov, Henrique, D. Grant.

Hebert, Lee – Fournier, Galloway

Xcel Energy Center, St. Paul

3000 diváků

Las Vegas - St. Louis

Domácí: 13:23. R. Smith, 39:52. Martinez, 46:52. N. Roy, 64:43. Marchessault

Hosté: 18:08. R. O'Reilly, 34:34. Perron, 36:18. Schwartz

Domácí: Lehner (M.-A. Fleury) – Martinez, Pietrangelo (A), McNabb, Theodore, Hague, Whitecloud – Janmark, Stephenson, Mark Stone (C) – Marchessault, W. Karlsson, R. Smith (A) – Tuch, Krebs, N. Roy – W. Carrier, Kolesar.

Hosté: Binnington (Husso) – Scandella, Faulk, Mikkola, Parayko (A), Walman, Bortuzzo – Sanford, R. O'Reilly (C), Perron – Schwartz, Bozak, B. Schenn (A) – Hoffman, Thomas, Kyrou – Clifford, Barbašev, MacEachern.

Kozari, Brenk – Baker, Rodi

T-Mobile Arena, Las Vegas

7 567 diváků

Los Angeles - Colorado

Domácí: 02:12. Lemieux, 57:26. Vilardi

Hosté: 05:49. Rantanen, 22:56. Jost, 30:02. Makar

Domácí: Petersen (Grosenick) – Doughty (A), M. Anderson, Roy, Björnfot, S. Walker, Määttä – A. Kempe, Kopitar (C), Iafallo – L. Andersson, Vilardi, T. Moore – Athanasiou, Byfield, Grundström – Wagner, Anderson-Dolan, Lemieux.

Hosté: Grubauer (J. Johansson) – Makar, D. Toews (A), Timmins, Graves, MacDonald, Nemeth – Rantanen (A), Sherwood, Landeskog (C) – Burakovsky, Newhook, Kadri – Donskoi, Jost, Ničuškin – Compher, Bellemare, Söderberg.

Chmielewski, Lambert – Gawryletz, Knorr

Staples Center, Los Angeles

2115 diváků

San Jose - Arizona

Domácí: 03:47. E. Karlsson, 23:30. Meier

Hosté: 24:59. Söderström, 31:05. Garland, 44:53. Kessel, 49:57. Bunting, 59:59. Jeník

Domácí: Kořenář (M. Jones) – Burns (A), Ferraro, E. Karlsson, Knyžov, Vlasic, Pasichnuk – E. Kane, Hertl (A), Barabanov – Meier, Marleau (A), Balcers – Labanc, Gambrell, Leonard – Gregor, True, Čechovič.

Hosté: Kuemper (Hill) – Söderström, Ekman-Larsson (C), Ljubuškin, Chychrun, Demers, Goligoski (A), Oesterle – Kessel, Dvorak, Keller – Garland, Pederson, Bunting – Fischer, Jeník, Brassard (A) – Hayden, Chaput.