Palát pro Devils jako Eliáš, odchodem rozesmutnil Tampu: Vůle byla, jenže…
Jedenáct let. Tak dlouho trvalo spojení Ondřeje Paláta s klubem Tampa Bay Lightning. Pevná vazba, která se v noci ze středy na čtvrtek asi definitivně rozpadla. Zámořští reportéři troubí do světa, že český pracant uzavřel pětiletou smlouvu s New Jersey, ročně si vydělá šest milionů dolarů. Potvrzení ze strany klubů už bude pouhou formalitou. O možném Palátově odchodu z kádru nedávných finalistů se hlasitě špitalo během celé uplynulé sezony, Bolts přesto věřili, že by rodáka z Frýdku-Místku mohli udržet. Škudlili každý dolar, hledali možnosti. Nakonec marně.
Takový poklad vyloví skauti v sedmém kole draftu jednou za život. Ondřeje Paláta si zástupci Lightning před jedenácti lety zvolili z 208. místa ve výběru talentovaných mladíků. Byl absolutním outsiderem, odpadlíkem a zkrátka tím, s kým se v NHL vůbec nepočítá. Jeho osud měl být jasný: navštíví pár tréninkových kempů a alou do Evropy.
Jenže český dříč překvapil. Kousnul se, tvrdě pracoval a už v březnu 2012 poprvé seděl v kabině před venkovním zápasem Tampy Bay. Proti Pittsburghu se na led podíval jen na devět minut, přesto zvládl asistovat. O den později přeletěl s týmem do New Yorku a proti Devils zapsal svou druhou přesnou nahrávku v nejlepší lize planety, navíc přidal tři střely.
Z toho kluka by jednou mohlo něco být, mysleli si tehdy zřejmě fanoušci New Jersey.
Kalendář ukrojil další dekádu a příznivci Devils s největší pravděpodobností budou mít Ondřeje Paláta na očích znovu. Podle neoficiálních, ale velmi důvěryhodných informací zámořských novinářů podepsal pětiletý kontrakt, který mu má vynést rovných 30 milionů dolarů (v přepočtu přibližně 729 milionů korun).
Už není tím vyjukaným mladíkem, ale stal se dvojnásobným ligovým šampionem a jedním z nejlepších hráčů pro play off. Od roku 2017 zvládlo v nejdůležitější části sezony více gólů jen duo Brayden Point (38) a Nathan MacKinnon (39). Palát nasázel 34 branek, hned dvanáct jeho gólů ve vyřazovací fázi nosí nálepku rozhodující.
Přidává i další, méně nápadné dovednosti. „Skvěle se hodí k šikovným hráčům i k bojovníkům. Ať ho postavíte kdekoliv, udělá svou práci, a za to si zaslouží odměnu,“ pronesl během posledního play off pro The Athletic trenér Bolts Jon Cooper.
Nechtěně tak předpověděl další vývoj událostí. Palát si skutečně řekl o další miliony dolarů, které už v pokladně Tampy Bay nezbývaly. Vedení upřednostnilo chráněné volné hráče Michaila Sergačjova, Anthonyho Cirelliho i slovenského zadáka Erika Černáka, všem darovalo štědré osmileté smlouvy. V té chvíli varianta Palát padla.
„Taková je prostě realita. Pod platovým stropem jsme měli těsno a potřebovali jsme podepsat hráče, kteří teď budou ve svých nejlepších letech a stanou se opravdu skvělými,“ obhajuje se generální manažer mužstva z Floridy Julien BriseBois přes Tampa Bay Times. „Věděli jsme, že to bude výzva. Obě strany měly silnou vůli, aby projednaly všechny možnosti. Pustili jsme se do práce, jenže pak nám tak nějak došly nápady.“
Stěhovat se tak musel i český obránce Jan Rutta, na kterého se těší Pittsburgh. To Paláta čeká v New Jersey role lídra kabiny. Společně se Slovákem Tomášem Tatarem a nově příchozím Finem Erikem Haulou bude jedenatřicetiletý křídelník ze Slezska pravděpodobně nejstarším útočníkem týmu. Navíc přináší zkušenosti muže, který ví, kudy vede cesta do finále Stanley Cupu. Za poslední tři roky ji našel pokaždé, měl by být pro Devils dalším Patrikem Eliášem, velkou legendou organizace.
V klubu z Newarku patrně potká i krajana Vítka Vaněčka, který v minulých dnech přestoupil k Devils z Washingtonu. Šestadvacetiletý brankář ovšem čeká na nabídku na novou smlouvu. Palát se naopak těsně mine s Pavlem Zachou. Ten se stěhuje do Bostonu výměnou za Erika Haulu.
A Tampa Bay? Únik frýdecko-místeckého odchovance bude ještě nějakou dobu vstřebávat. „Jsou hráči, které chcete udržet, zatímco oni chtějí zůstat, ale prostě to nejde. Pod platový strop nevecpete všechny,“ lamentuje manažer BriseBois.
Zprávy ze dne 9. října 2020
PŘESTUP - Obránce Erik Gudbranson se z Anaheimu přesouvá do Ottawy výměnou za volbu v pátém kole draftu 2021. 28letý Kanaďan, který se v Ottawě narodil, v minulé sezoně zaznamenal po říjnovém trejdu z Pittsburghu ve 44 utkáních za Ducks čtyři góly a pět asistencí. Aktuálně mu ze tříleté smlouvy na 12 milionů dolarů zbývá odehrát ještě jedna sezona.
Erik Gudbranson was born and raised in Ottawa; he is on the final year of a $4M cap hit contract and owed $3M in salary this year
— CapFriendly (@CapFriendly) October 8, 2020
He had 9 points in 51 GP with the Ducks and Penguins last seasonhttps://t.co/JDaVHwTJuThttps://t.co/OwwH8PzOQu
SPEKULACE - Henrik Lundqvist by mohl po předčasném konci v New York Rangers, kde strávil celou dosavadní kariéru v NHL, hájit barvy Washingtonu. Podle informací zámořských médiích se vedení Capitals pokusí ulovit osmatřicetiletou hvězdu na trhu s volnými hráči, který se otevře v pátek.
Capitals patrně neprodlouží spolupráci s jednatřicetiletým Bradenem Holtbym, jemuž končí pětiletý kontrakt na 30 milionů dolarů. Lze tedy očekávat, že budou shánět náhradu za držitele Vezinovy trofeje za sezonu 2015/16, který se stane volným hráčem.
Pokud Holtby opravdu odejde, hlavní porci zodpovědnosti by měl v kádru Capitals převzít z gólmanů, mezi něž patří i Čech Vít Vaněček, Rus Ilja Samsonov. Třiadvacetiletý brankář má přitom za sebou první sezonu v NHL, v níž zasáhl do 26 utkání.
"Poohlížíme se po zkušeném brankáři do role dvojky," připustil v úterý generální manažer Capitals Brian MacLellan. "A myslím, že právě on (Lundqvist) by pro nás byl vcelku vážným kandidátem," dodal.
Hearing a one-year deal with Henrik Lundqvist and the Capitals when it can become official. Which admittedly is an obvious term for this kind of arrangement.
— Greg Wyshynski (@wyshynski) October 7, 2020
PODPIS - Matt Murray se stěhuje v NHL z Pittsburghu do Ottawy. Senators získali šestadvacetiletého dvojnásobného vítěze Stanleyova poháru z let 2016 a 2017 výměnou za amerického útočníka Jonathana Grudena a právo výběru na 52. pozici druhého kola probíhajícího draftu.
Murraymu končí tříletý kontrakt na 11,25 milionu dolarů, a pokud se nedohodne se Senators do pátku na smlouvě, stane se chráněným volným hráčem. V uplynulé sezoně odchytal za Penguins v základní části 38 zápasů s průměrem 2,87 obdržené branky na zápas, s úspěšností zákroků 89,9 procenta a jednou udržel čisté konto. Ve třech duelech play off měl průměr 2,50 a úspěšnost 91,4.
Murray v obou případech při triumfu ve Stanleyově poháru dochytal finále jako jednička. V roce 2017 si jej Penguins pojistili a v rozšiřovacím draftu odešel do týmu tehdejšího nováčka Vegas zkušený Marc-André Fleury. Na Murraho pozici se v minulé sezoně tlačil Tristan Jarry.
"I see a team that's heading in the right direction and heading there quickly" — Matt Murray.
— Ottawa Senators (@Senators) October 8, 2020
The newly acquired #Sens goaltender offers his thoughts after Wednesday's trade.
📝 https://t.co/Abw91sIPLbpic.twitter.com/WSgOiC7ZqY
KONEC KARIÉRY - Justin Williams ukončil v 39 letech hráčskou kariéru. Trojnásobný vítěz Stanleyova poháru o odchodu do sportovního důchodu uvažoval již před rokem, nakonec se ale rozhodl jen vynechat první část sezony a v lednu se vrátil do Caroliny, nyní ale končí definitivně. NHL Williams opouští po devatenácti sezonách.
"Od té doby, co jsem po mých devatenáctých narozeninách poprvé vstoupil do ligy, mi tato hra přinesla tolik, že jí to nikdy nebudu schopen splatit," uvedl Williams. "Získal jsem nespočet zkušeností, vztahů i zažil strasti, které ve mě navždy zůstanou i v další části života," řekl bývalý kapitán Hurikánů.
Williams odehrál v základní části NHL 1264 zápasů, vstřelil 320 branek a zaznamenal 477 asistencí. V play off přidal dalších 162 utkání a 102 bodů (41+61). Hrál za Carolinu, Philadelphii, Los Angeles a Washington. Stanleyův pohár získal v dresu Hurricanes v roce 2006 a dvakrát s Kings (2012 a 2014), v druhém případě zároveň získal Conn Smythe Trophy pro nejlepšího hráče play off.
Dvojnásobný mistr světa z let 2004 a 2006 získal přezdívku "Muž sedmého zápasu", neboť v rozhodujících duelech sérií play off vstřelil celkem sedm branek a přidal osm asistencí. Týmy, za které Williams hrál, vyhrály osm z devíti sedmých zápasů.
For all you've done for #Canes hockey, thank you Justin. pic.twitter.com/Gpyh3b5iIf
— Carolina Hurricanes (@Canes) October 8, 2020
PODPIS - Josh Anderson, který se stal v tomto týdnu součástí výměny mezi Columbusem a Montrealem, podepsal s vedením Canadiens sedmiletou smlouvu s celkovým příjmem 38,5 milionu dolarů. Nestane se tak dnes večer (SELČ) chráněným volným hráčem. Šestadvacetiletý Anderson byl vyměněn za Maxe Domiho. Blue Jackets při dohodě přenechali Montrealu také právo volby ve třetím kole letošního draftu NHL. "Jdete tam, kde vás jako hráče chtějí," prohlásil Anderson. "Pokaždé, když jsme hráli s Montrealem a přijeli jsme do haly Bell Centre, bylo tady to nejhlučnější prostředí. Fanouškovská základna je neskutečná, navíc jde o jeden z týmů 'Original Six'. Jsem nadšený z téhle příležitosti a moc se na ni těším," dodal.
The Canadiens have agreed to terms on a 7-year deal with forward Josh Anderson. (AAV $5.5M).
— Canadiens Montréal (@CanadiensMTL) October 8, 2020
More details to come.#GoHabsGopic.twitter.com/W4jMWwe6hF
Zprávy ze dne 8. října 2020
KONEC - Smutná zprávy pro fanoušky Chicaga. Po patnácti letech se v klubu loučí gólman Corey Crawford. S pětatřicetiletým Kanaďanem, který Blackhawks vychytal dva Stanley Cupy v roce 2013 a 2015, klub již nepodepsal novou smlouvu. Dvojnásobný vítěz Jennings Trophy pro brankáře s nejméně inkasovanými góly v sezoně si tak vyzkouší trh s volnými hráči NHL. Rodák z Montrealu odchytal za Chicago 584 zápasů. Ve "Windy City" zůstane navždy legendou.
#crOwMG Forever. pic.twitter.com/gLuSq0bJtS
— Chicago Blackhawks (@NHLBlackhawks) October 8, 2020
PODPIS - Kanadský útočník Chandler Stephenson se v NHL upsal na další čtyři roky Las Vegas. Nový kontrakt zaručuje vítězi Stanleyova poháru z roku 2018 s Washingtonem celkový příjem 11 milionů dolarů. Šestadvacetiletému hokejistovi končí roční smlouva na 1,05 milionu dolarů a Golden Knights se s ním dohodli dříve, než by se v pátek stal chráněným volným hráčem. Vegas získalo Stephensona z Washingtonu na začátku prosince. V NHL si rodák ze Saskatoonu připsal v 209 duelech 55 bodů za 22 branek a 33 asistencí. V 50 utkáních play off nasbíral 12 bodů za pět gólů a sedm přihrávek.
SIGNINGS!!!!
— Vegas Golden Knights (@GoldenKnights) October 8, 2020
Chandler Stephenson and Gage Quinney signed extensions today 👌
We also extended qualifying offers to Reid Duke, Keegan Kolesar and Jimmy Schuldt 👍https://t.co/MpEFFLE7DX
VÝMĚNA - Dvojnásobný vítěz Stanley Cupu Nick Bonino již další starty za Nashville nepřidá. Dvaatřicetiletý americký útočník byl vyměněn společně se dvěma volbami v letošním draftu NHL do Minnesoty. Predators získali o deset let mladšího Lukea Kunina a jednu volbu. Minnesota si díky nově získaným volbám od Nashvillu vybrala na 37. místě ruského útočníka Marata Chusnutdinova z Petrohradu a 70. pozici vyměnila za 65. se San Jose a sáhla po kanadském obránci Daemonovi Huntovi z Moose Jaw z WHL. Nashville obdržel 101. místo a zvolil švédského beka Adama Wilsbyho ze Södertälje.
Trade alert 🚨#mnwild has acquired forward Nick Bonino and the 37th and 70th draft picks in the 2020 #NHLDraft from the @PredsNHL in exchange for forward Luke Kunin and the 101st selection in this year’s draft. pic.twitter.com/QvXrK1Ag5F
— Minnesota Wild (@mnwild) October 7, 2020
Zprávy ze dne 6. října 2020
VÝMĚNA - Kanadský útočník Max Domi se po dvou sezonách strávených v Montrealu vrací do amerického týmu NHL. Canadiens byl bývalý hráč Arizony vyměněn do Columbusu společně s volbou ve třetím kolem draftu 2020 za obránce Joshe Andersona. Mistr světa z roku 2016 zažil v Montrealu nejpovedenější část své dosavadní kariéry, v celkem 163 zápasech si připsal 116 kanadských bodů za 45 gólů a 71 asistencí.
BREAKING: #CBJ acquire Max Domi, third-round pick in tonight's draft in exchange for Josh Anderson.
— Columbus Blue Jackets (@BlueJacketsNHL) October 6, 2020
DEETS ⬇️https://t.co/vRu1249Ro7
Zprávy ze dne 5. října 2020
PODPIS - Jason Spezza bude i v příští sezoně NHL hájit barvy Toronta. Sedmatřicetiletý centr se dohodl s vedením Maple Leafs na nové roční smlouvě, a to za stejných platových podmínek, jaké měl v předchozím kontraktu pro minulý ročník. Spezzovi zajišťuje příjem 700 tisíc dolarů. Spezza za uplynulou sezonu, která byla jeho první ve slavném kanadském klubu od příchodu z Dallasu, zaznamenal 25 bodů v 58 utkáních základní části za devět branek a 16 asistencí. V pěti duelech série kvalifikace proti Columbusu nebodoval. Celkem má mistr světa z Prahy z roku 2015 v dlouhodobě fázi NHL na kontě už 1123 odehraných zápasů a 940 bodů za 341 gólů a 599 nahrávek. V play off přidala dvojka draftu 2001, kdy si Spezzu vybrala Ottawa, z 85 startů 70 bodů (25+45).
Back for another season!
— Toronto Maple Leafs (@MapleLeafs) October 5, 2020
Jason Spezza has signed a one-year contract extension. #LeafsForever
Details: https://t.co/USYwNk1kY5pic.twitter.com/d7Zs4frIGN
Zprávy ze dne 4. října 2020
VÝMĚNA - Finský obránce Olli Määttä po roce stráveném v Chicagu mění zaměstnavatele. Od nové sezony bude působit v dresu Los Angeles, kam ho Blackhawks vytrejdovali za útočníka Brada Morrisona, který v NHL ještě neodehrál ani jeden zápas. Vedení chicagského klubu chtělo tímto krokem uvolnit místo pod platovým stropem. Dvojnásobný vítěz Stanley Cupu (2016 a 2017 s Pittsburghem) má totiž smlouvu ještě na dva roky s platem přes čtyři miliony dolarů za sezonu. Nyní už ale patří Kings.
TRADE ALERT: The #Blackhawks have acquired forward Brad Morrison from the Los Angeles Kings in exchange for defenseman Olli Maatta.
— Chicago Blackhawks (@NHLBlackhawks) October 4, 2020
Release: https://t.co/2RWtj8WiPOpic.twitter.com/GUQZoKf0su