Palát pro Devils jako Eliáš, odchodem rozesmutnil Tampu: Vůle byla, jenže…
Jedenáct let. Tak dlouho trvalo spojení Ondřeje Paláta s klubem Tampa Bay Lightning. Pevná vazba, která se v noci ze středy na čtvrtek asi definitivně rozpadla. Zámořští reportéři troubí do světa, že český pracant uzavřel pětiletou smlouvu s New Jersey, ročně si vydělá šest milionů dolarů. Potvrzení ze strany klubů už bude pouhou formalitou. O možném Palátově odchodu z kádru nedávných finalistů se hlasitě špitalo během celé uplynulé sezony, Bolts přesto věřili, že by rodáka z Frýdku-Místku mohli udržet. Škudlili každý dolar, hledali možnosti. Nakonec marně.
Takový poklad vyloví skauti v sedmém kole draftu jednou za život. Ondřeje Paláta si zástupci Lightning před jedenácti lety zvolili z 208. místa ve výběru talentovaných mladíků. Byl absolutním outsiderem, odpadlíkem a zkrátka tím, s kým se v NHL vůbec nepočítá. Jeho osud měl být jasný: navštíví pár tréninkových kempů a alou do Evropy.
Jenže český dříč překvapil. Kousnul se, tvrdě pracoval a už v březnu 2012 poprvé seděl v kabině před venkovním zápasem Tampy Bay. Proti Pittsburghu se na led podíval jen na devět minut, přesto zvládl asistovat. O den později přeletěl s týmem do New Yorku a proti Devils zapsal svou druhou přesnou nahrávku v nejlepší lize planety, navíc přidal tři střely.
Z toho kluka by jednou mohlo něco být, mysleli si tehdy zřejmě fanoušci New Jersey.
Kalendář ukrojil další dekádu a příznivci Devils s největší pravděpodobností budou mít Ondřeje Paláta na očích znovu. Podle neoficiálních, ale velmi důvěryhodných informací zámořských novinářů podepsal pětiletý kontrakt, který mu má vynést rovných 30 milionů dolarů (v přepočtu přibližně 729 milionů korun).
Už není tím vyjukaným mladíkem, ale stal se dvojnásobným ligovým šampionem a jedním z nejlepších hráčů pro play off. Od roku 2017 zvládlo v nejdůležitější části sezony více gólů jen duo Brayden Point (38) a Nathan MacKinnon (39). Palát nasázel 34 branek, hned dvanáct jeho gólů ve vyřazovací fázi nosí nálepku rozhodující.
Přidává i další, méně nápadné dovednosti. „Skvěle se hodí k šikovným hráčům i k bojovníkům. Ať ho postavíte kdekoliv, udělá svou práci, a za to si zaslouží odměnu,“ pronesl během posledního play off pro The Athletic trenér Bolts Jon Cooper.
Nechtěně tak předpověděl další vývoj událostí. Palát si skutečně řekl o další miliony dolarů, které už v pokladně Tampy Bay nezbývaly. Vedení upřednostnilo chráněné volné hráče Michaila Sergačjova, Anthonyho Cirelliho i slovenského zadáka Erika Černáka, všem darovalo štědré osmileté smlouvy. V té chvíli varianta Palát padla.
„Taková je prostě realita. Pod platovým stropem jsme měli těsno a potřebovali jsme podepsat hráče, kteří teď budou ve svých nejlepších letech a stanou se opravdu skvělými,“ obhajuje se generální manažer mužstva z Floridy Julien BriseBois přes Tampa Bay Times. „Věděli jsme, že to bude výzva. Obě strany měly silnou vůli, aby projednaly všechny možnosti. Pustili jsme se do práce, jenže pak nám tak nějak došly nápady.“
Stěhovat se tak musel i český obránce Jan Rutta, na kterého se těší Pittsburgh. To Paláta čeká v New Jersey role lídra kabiny. Společně se Slovákem Tomášem Tatarem a nově příchozím Finem Erikem Haulou bude jedenatřicetiletý křídelník ze Slezska pravděpodobně nejstarším útočníkem týmu. Navíc přináší zkušenosti muže, který ví, kudy vede cesta do finále Stanley Cupu. Za poslední tři roky ji našel pokaždé, měl by být pro Devils dalším Patrikem Eliášem, velkou legendou organizace.
V klubu z Newarku patrně potká i krajana Vítka Vaněčka, který v minulých dnech přestoupil k Devils z Washingtonu. Šestadvacetiletý brankář ovšem čeká na nabídku na novou smlouvu. Palát se naopak těsně mine s Pavlem Zachou. Ten se stěhuje do Bostonu výměnou za Erika Haulu.
A Tampa Bay? Únik frýdecko-místeckého odchovance bude ještě nějakou dobu vstřebávat. „Jsou hráči, které chcete udržet, zatímco oni chtějí zůstat, ale prostě to nejde. Pod platový strop nevecpete všechny,“ lamentuje manažer BriseBois.
Zprávy ze dne 24. února 2019
VÝMĚNA - Čtyřiadvacetiletý švýcarský forvard Vincent Praplan neměl v San Jose moc možností dostat se do prvního týmu, a tak ho klub poslal na Floridu. Za tým San Jose Barracuda odehrál účastník olympijských her a mistrovství světa celkem 27 zápasů a připsal si 16 bodů.
#FlaPanthers President of Hockey Operations and General Manager Dale Tallon announced today that the Panthers have acquired forward Vincent Praplan from the @SanJoseSharks in exchange for future considerations. pic.twitter.com/zm8I282YbQ
— Florida Panthers PR (@FlaPanthersPR) 22. února 2019
PŘESTUP - Dva brankářští veteráni by nečekaně mohli ještě letos nakouknout do NHL. Devětadvacetiletý Tom McCollum hájí v tomto ročníku barvy Milwaukee a povýšení by mohlo po podpisu dvoucestného kontraktu přijít od Nashvillu. Stejný kontrakt získal od Vancouveru také o osm let starší Michael Leighton, finalista Stanley Cupu s Philadelphií s roku 2010.
#Preds sign goaltender Thomas McCollum to one-year, two-way contract. @mkeadmiralshttps://t.co/436xP2W2N8
— Nashville Predators (@PredsNHL) 19. února 2019
The Vancouver Canucks have signed goaltender Michael Leighton to an one-year, two-way contract.
— Complete Hockey News (@CompleteHkyNews) 19. února 2019
The Canucks have placed Leighton on waivers.... Philly is getting excited. #Canuckspic.twitter.com/gd4daJpZ1B
PŘESTUP - Po ročníku a půl na farmě v AHL by o stupínek výše mohl znovu nakouknout ostrý útočník Joseph Cramarossa, který podepsal roční dvoucestný kontrakt s Pittsburghem (650/250 tisíc dolarů). V NHL nahrál šestadvacetiletý Kanaďan v barvách Anaheimu a Vancouveru 59 zápasů. V tomto ročníku za záložní tým Pens z Wilkes-Barre nastoupil do 36 zápasů, připsal si 10 bodů a pět rvaček. Na dresu hrdě nosí "áčko".
The Penguins have signed forward Joe Cramarossa to a two-way NHL contract for the remainder of the 2018.19 season. The deal contains an average annual value of $650,000 at the NHL level.
— Pittsburgh Penguins (@penguins) 20. února 2019
Details: https://t.co/JkV6Jenqq3pic.twitter.com/Crs0UtheOS
VÝMĚNA - Dallas se v sobotu činil! Nejprve získal ceněného služebníka a dlouholetou oporu NY Rangers Matse Zuccarella, a to za výběr nejméně ve druhém kole letošního draftu a ve třetím v příštím roce. Jednatřicetiletý Nor mění dres v NHL poprvé. Po této sezoně Zuccarellovi vyprší čtyřletý kontrakt celkem na 18 milionů dolarů a může se stát nechráněným volným hráčem. "Získali jsme elitního ofenzivního hráče. Má skvělé hokejové myšlení, bojuje a umí skvěle najít spoluhráče v útočném pásmu," pochvaloval si generální manažer Stars Jim Nill.
Kromě něj bral také obránce Bena Lovejoye z New Jersey, který mimochodem v roce 2016 vyhrál Stanley Cup s Pittsburghem. Obětoval za něj zadáka Connora Carricka a výběr ve třetím kole letošního draftu.
Zucc,
— New York Rangers (@NYRangers) 24. února 2019
From your first goal (an OT game winner) you captured the hearts of RangersTown and always made us smile.
Your spirit.
Your passion.
Your extra effort.
A Blueshirt through and through.
Once a Ranger, always a Ranger. We thank you.
ZUUUUUUUUUCC pic.twitter.com/gV8O7Lhl7s
One of the most unique player and teammate I ever played with. Brings so much to the table. Will miss you a ton! 😔
— Henrik Lundqvist (@HLundqvist30) 24. února 2019
My favorite moment as a Ranger, “We’re going to the finals!!” #36 #Zuuuukpic.twitter.com/qMK5a54X21
The Dallas Stars have acquired defenseman Ben Lovejoy from the New Jersey Devils in exchange for defenseman Connor Carrick and a third-round selection in the 2019 NHL Draft. https://t.co/gxylJwTuJt
— Dallas Stars (@DallasStars) 23. února 2019
WAIVERS LISTINA - Tvrďák, bijec a rozdávač energie Micheal Haley se po dvou letech na Floridě vrací do San Jose. Dvaatřicetiletý hokejista byl mimochodem s 212 trestnými minutami největším násilníkem minulé sezony...
Guess who's back, back again. Haley's back, tell a friend. #SJSharks claim Micheal Haley off waives from the Florida Panthers.
— San Jose Sharks (@SanJoseSharks) 20. února 2019
🦈: https://t.co/PvmqU1vTFmpic.twitter.com/iTBvRwcZme
PODPIS - Obránce Jordan Oesterle se usadil v Arizoně, která s ním prodloužila o dva roky a vyplatí mu během té doby celkem 2,8 milionu dolarů. Nedraftovaný americký zadák přišel do týmu v červenci v rámci trejdu s Chicagem a stal se pevnou součástí defenzivy mužstva. Účastník posledního MS v tomto ročníku zvládl 20 bodů v 52 zápasech a už překonal své maximum z ročníku 2017/18.
The Arizona Coyotes have re-signed defenceman Jordan Oesterle to a two-year, $2.8 million contract extension with an AAV of $1.4 million. #OurPackpic.twitter.com/hbSdXVLdSO
— Complete Hockey News (@CompleteHkyNews) 21. února 2019
SOBOTA 23. ÚNORA |
STŘEDA 20. ÚNORA |
SOBOTA 16. ÚNORA |
ČTVRTEK 21. ÚNORA |
NEDĚLE 24. ÚNORA |