Jakub Plaskura
13. prosince 2022 • 13:05

Dostál dostal šanci a vychytal nájezd tři na nikoho. Dočká se více prostoru?

Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
PRVNÍ DOJEM: Polski uragán! A odraz, že se Sparta a Slavia v repre sbližují
SESTŘIH: Třinec - Sparta Praha 3:1. Oceláři srovnali sérii i po vyloučení Marcinka
VŠECHNA VIDEA ZDE

Dostal šanci a nezklamal. Takto suše by se dal okomentovat letošní debut brankáře Lukáše Dostála v NHL. Na svou příležitost si počkal, a byť jeho Anaheim padl v Ottawě 0:3, český brankář si připsal 35 zákroků a s úspěšností přes 92 % obstál mnohem lépe, než jaký je letošní průměr jeho konkurentů Johna Gibsona a Anthonyho Stolarze. Možná se už nejeden fanoušek Anaheimu, ale také českého hokeje ptal, na co vlastně vedení klubu čeká? Proč do branky nepovolá z farmy Lukáše Dostála, když defenziva Ducks připomíná v sezoně ementálský sýr s poctivými dírami. 

Za skvělou obranou není zase takový kumšt mít jako gólman dobrá čísla, ale v Anaheimu se letos rozhodně nerovná job mezi třemi tyčemi zaměstnání snů. 

Kačeři prožívají přerod už nějaký ten pátek a ve chvíli, kdy bylo v minulé sezoně relativně brzy jasno, že Ducks zase nepostoupí do play off, se klub zbavil několika důležitých hráčů v čele se švédskou dvojicí Rickard Rakell a Hampus Lindholm. Pryč je taky defenzivní pilíř Josh Manson. V dubnu navíc ohlásila konec kariéry klubová ikona Ryan Getzlaf.

Vedení více začalo hledět do budoucna. Trevor Zegras hraje parádně směrem dopředu už nyní, když si v první lajně sedl s Troyem Terrym. Hodně se čeká od Masona McTavishe. Škoda, že je zraněný Jamie Drysdale.

Budoucnost je teď hlavním hnacím motorem v Anaheimu. Kromě zmíněných hvězdiček, které se už v kádru adaptovaly, organizace může sázet na dobrý výběr na draftu. Letos si jako desítku vybrali Rusa Pavla Mintjukova a v příštím roce mohou Ducks vybírat jednou v 1., třikrát ve 2. kole a v roce 2024 jednou v 1. a dvakrát ve 2. kole. 

Je to přirozený koloběh NHL, kdy každý chvilku tahá pilku a každý je na nějaký čas mimo záři reflektorů. Právě takové plonkové období by přece mělo nahrávat tomu, aby dostal šanci i brněnský talent v masce.

Ono je to ale těžké. Dostál totiž chytá na farmě v San Diegu, které se krčí na dně AHL a s takovým statusem v zádech je to přece jen složitější. Funguje tady jistá přímá úměra. Anaheim zase letos platí za prvotřídního otloukánka v NHL.

Ani v Ottawě k překvapení nedošlo. Senátoři si pochutnali na kachních prsíčkách v poměru 3:0. Nejtužší sousto však představoval právě český správce brankového prostoru. 

Několikrát potvrdil svůj potenciál. Bez něj by si Anaheim do Kalifornie pravděpodobně odvezl větší výprask. Na sociálních sítích se uchytilo zejména video, kde hráči Ottawy jedou tři sami na Dostála, přesto jej nedokázali překonat. 

Dostál, který se objevil dokonce v dresu seniorské reprezentace na posledním MS v zápase proti Velké Británii, platí od chvíle, co do kolotoče AHL naskočil, za velký příslib pro severoamerickou smetánku, ale navzdory nepřesvědčivým výkonům svých zkušenějších kolegů pořádnou možnost od kouče Eakinse zatím nedostal. 

Absolutní debut si odbyl v lednu letošního roku proti Detroitu, od té doby má na pažbě i s vystoupením v Ottawě čtyři starty. Možná přišel čas, aby se poměry v kačeřím rybníčku poněkud změnily...

Anaheim Ducks Vše o klubu ZDE

Vstoupit do diskuse
0
Aktuální zápasy
Články odjinud


Články odjinud