Aguilera vs. válečná hrdinka. I to je finále Stanley Cupu

Na jedné straně Christina Aguilera, dnešní pěvecký sexsymbol. Na druhé válečná hrdinka Kate Smithová, jejíž hlas provázel před téměř 60 lety americké vojáky do bojů proti nacismu. I takový bizarní střet nabízí finále Stanley Cupu mezi kluby NHL Chicago Black Hawks a Philadelphia Flyers, které začíná v noci na neděli.
Přijde vám to jako hloupost? Jenže jistou logiku v sobě tenhle střet celebrit má. Kate Smithová byla mírně korpulentní dáma, jejíž píseň God Bless America hnala vpřed nejen armádní sbory v 2. světové válce, ale i hráče Philadelphie za Stanley Cupem o 30 let později.
Právě za zvuků jejího hlasu vyhráli Flyers nejcennější hokejový pohár v letech 1974 a 1975, kdy se jim to povedlo zatím naposledy.
A Christina Aguilera? Bylo jí jedenáct, když jí v Pittsburghu vytáhli na led, aby zazpívala finalistům Stanley Cupu. V roce 1992 jimi byli domácí Penguins s Jaromírem Jágrem a... ano, jistě Chicago Black Hawks.
Když se podíváte, jak ta drobná blonďatá dívenka zpívá hymnu, uvědomíte si, jak už je to dávno. Tenkrát Aguileru nikdo neznal. Překvapivě povedenému výkonu slečny v pruhovaném svetříku tleskal přímo na místě nejen pittsburghský Jágr, ale i chicagský brankář Dominik Hašek.
Uteklo 18 let. Z Aguilery je jedna z nejlépe vydělávajících zpěvaček na světě, čtyřnásobná držitelka ceny Grammy. A Chicago se zase dostalo do finále Stanley Cupu. Poprvé od chvíle, kdy mu zpívala ta talentovaná holka, která tenkrát znala polibek jen z vyprávění starších kamarádek.
"Zůstala pro mě symbolem doby, ve které jsme byli tak blízko poháru," vyznal se jeden z fanoušků Black Hawks na internetu. "Jenom škoda, že fandila Pittsburghu."
Jak 11letá Christina Aguilera zpívala Black Hawks v roce 1992:

Jenže zajímavý příběh spojený s předzápasovou ceremonií má i klub Philadelphia Flyers, proti kterému se Chicago poprvé postaví v noci na neděli od 2:00 SEČ. Je to historie o polozapomenuté ženě, která se znenadání stala klubovou ikonou.
Vše se spustilo v roce 1969, kdy Philadelphia před svými důležitými zápasy začala pouštět vlasteneckou píseň God Bless America v podání Kate Smithové, pěvecké hvězdy válečné éry. Jako kdyby měl tenhle song čarovnou moc: týmu se po písni začalo dařit.
O čtyři roky později zazpívala Smithová God Bless America filadelfskému publiku osobně. Přivítal jí obrovský potlesk, Flyers pak navíc slavně zvítězili. To samé se povedlo příště, přičemž tohle vítězství nad Bostonem znamenalo zisk Stanley Cupu.
Z Kate Smithové byl najednou jeden z nejznámějších maskotů pro štěstí celé NHL. Tady je statistika zápasů Flyers, před kterými byla její píseň hrána (ať už z playbacku či živě): 85 výher, 22 porážek, 4 remizy. Slušné!
Válečná hrdinka Kate Smithová zpívá pro Flyers:

Soupeři se zavalité paní začali bát stejně jako samotných Flyers, takový kapitán New York Islanders Ed Westfall se pokusil v roce 1975 šťastný rituál zaklít tím, že Smithové přinesl po její písni puget růží. Ovšem přízeň Štěstěny tím neodvábil, Philadelphia triumfovala i tentokrát. Zase vyhrála Stanley Cup.
Smithová sice zemřela už v roce 1986, ale mezi fanoušky je dodnes populární jako ty největší hvězdy klubu. Před stařičkou filadelfskou halou Spectrum jí dokonce postavili sochu.
A její hlavní hit, se kterým poprvé přišla v roce 1938 a jenž se za bojů proti nacismu málem stal novou americkou hymnou, se před filadelfskými utkáními hraje dodnes. Fanoušci ho určitě uslyší i před bojem proti Chicagu. Přinese opět štěstí?