Dokázali to! Dvacítka porazila Rusko 4:1 a jde na Slováky

0
Mám rád, když Ostrava žije Baníkem, říká Buchta. Je rychlejší než Tanko?
Rock vs. Cataloni. Liverpool proti Londýnu v Oktagonu

Nevzdali se a uspěli! Česká hokejová dvacítka měla na MS do 20 let v Kanadě před posledním utkáním ve skupině s Ruskem nůž na krku. Silného soupeře musela porazit v základní hrací době, aby mohla slavit postup. A to se díky dvěma gólům Patrika Zdráhala a výbornému výkonu brankáře Miroslava Svobody podařilo. Český tým vyhrál 4:1.

Dvěma góly se pod první výhru českých mladíků na turnaji v základní hrací době podepsal útočník Patrik Zdráhal, tři asistence si připsal nejproduktivnější hráč týmu David Pastrňák.

Poté, co Švýcaři neuspěli proti Švédům (1:5), šel Přerostův výběr do utkání s vědomím, že k zajištění postupu do play off mu nestačí sbornou udolat, ale potřebuje z tohoto souboje i plný tříbodový zisk, pokud nechce zaměnit medailové ambice za bitvu v sérii o udržení mezi elitou.

Vstali jsme z mrtvých, radovali se hokejisté české dvacítky

Trenér Miroslav Přerost: Mužstvo ukázalo, čeho je schopné

Mezi tyčemi dostal před Vaněčkem vůbec poprvé na turnaji přednost Svoboda a v první třetině příliš práce neměl. Rusové hráli vlažně, jako kdyby ani nijak netoužili po druhé příčce, díky níž by se ve čtvrtfinále vyhnuli favorizovaným zámořským celkům. I proto si Svoboda připsal jen tři zákroky, zatímco jeho protějšek Šestjorkin čelil 12 střelám.

A jedna skončila za jeho zády, když na začátku 12. minuty skvěle našel Pastrňák od zadního hrazení Zdráhala, jenž se v koncovce nemýlil. Ještě o mnoho veseleji bylo na české střídačce ve 25. minutě, kdy se trefil Zacha z mezikruží pod horní tyč a zvýšil na 2:0.

David Pastrňák: Musíme dál hrát jako jeden tým

Tento okamžik už sbornou přece jen vybudil k větší aktivitě a po polovině základní hrací doby musel zatáhnout za záchrannou brzdu Ščotka. Trestné střílení Barbašjova však Svoboda vykryl pravým betonem a svůj zákrok řádně oslavil.

ČTVRTFINÁLOVÉ DVOJICE
USA - RUSKO (pátek, 19:00)
ŠVÉDSKO - FINSKO (pátek, 21:00)
ČESKO - SLOVENSKO (pátek, 23:00)
KANADA - DÁNSKO (sobota, 2:00)

Na začátku 36. minuty přišlo první vyloučení duelu a Pastrňák musel zpytovat svědomí. Rusové se dostali dva před samotného Svobodu a poté, co si s ním pohráli, si snadno do prázdné branky spravil chuť Barbašjov a snížil. Blízko vyrovnání byl Mamin, jenže Svoboda byl proti.

Poté, co zkraje třetího dějství zazvonila na obou stranách tyč, uklidnil na konci 43. minuty svůj tým Zdráhal, když s přehledem zakončil samostatný únik. Rusové pak i s přispěním dvou přesilovek tlačili, Svoboda byl ale bezchybný. Když pak sborná sáhla v závěru k power play, zacvičil si se soupeři Ondřej Kaše a definitivně rozhodl.

Patrik Zdráhal: Zápas proti Rusku byl můj životní

Miroslav Svoboda: Kdybych nebyl nervózní, bylo by to špatně

Dominik Kubalík: Teď už můžeme hrát s kýmkoliv

ČR - Rusko 4:1 (1:0, 1:1, 2:0)
Branky a nahrávky: 12. Zdráhal (Pastrňák, Košťálek), 25. Zacha (Pastrňák, Košťálek), 43. Zdráhal (Pastrňák, Mašín), 60. O. Kaše - 36. Barbašjov (Lešenko). Rozhodčí: Brüggemann (Něm.), Wehrli (Švýc.) - Browne (Kan.), Pesonen (Fin.). Vyloučení: 3:1. Využití: 0:1. Diváci: 12.566.

Hosté: 11:05. Zdráhal, 24:23. Zacha, 42:54. Zdráhal, 59:13. Kaše

Domácí: Šestjorkin (Sorokin) – Judin, Rafikov (A), Čerepanov, Bryncev, Gavrikov (C), Valijev, Paigin, Provorov – Bučněvič (A), Barbašjov, Leščenko – Mamin, Šarov, Brjukvin –Kameněv, Goldobin, Tolčinskij – Golyšev, Fišenko, Děrgačjov. Trenér: Valerij Bragin.

Hosté: Svoboda (Vaněček) – Klok, Němeček (A), Štencel, Mašín, Košťálek, Ščotka, Baránek, Voženílek – Kämpf (A), Vrána, O. Kaše – Pastrňák, D. Kaše, Zdráhal – Zacha, Mandát, Kubalík (C) – Růžička, Špaček, Gorčík. Trenér: Miroslav Přerost.

Brüggemann (GER), Wehrli (SUI) – Browne (CAN), Pesonen (FIN)

Program Vstupenky Sestřihy z MS Výsledky MS v hokeji 2023 MS hokej U20

Mistrovství světa v hokeji 2024 se vrací do Česka. Od 10. do 26. května 2024 bude hostit MS v hokeji Praha a Ostrava. Česká hokejová reprezentace odehraje všechny zápasy v Praze, ve skupině B se postupně utká s Finskem, Norskem, Švýcarskem, Dánskem, Rakouskem, Velkou Británií a Kanadou.