Tým USA porazil Finsko a vyzve Česko. Našlapané Rusko jde na Slovensko

0
Je nedotknutelnost Třince pryč? Dynamo a Spartu táhnou schovaní lídři. Překvapí Litvínov?
Spor o Kováče: kouč budoucnosti a opravdová trefa, nebo jen bublina?

Hokejisté Spojených států amerických budou soupeřem české reprezentace ve čtvrtfinále mistrovství světa hokejistů do 20 let. V závěrečném utkání skupiny B ve Victorii porazili Finsko 4:1 a skončili druzí o bod za Švédskem, které si pojistilo prvenství výhrou nad posledním Kazachstánem 4:1. Skupinu A ve Vancouveru ovládli Rusové díky vítězství nad domácí Kanadou 2:1.

Svěřenci trenéra Václava Varadi, kteří skončili díky vítězství nad Dánskem 4:0 ve skupině A třetí, se na boj o semifinále budou stěhovat z Vancouveru do Victorie. Duel se bude hrát ve čtvrtek od 2:00 SEČ.

Švédy čeká na stejném místě boj se Švýcary, ve Vancouveru se střetnou obhájci triumfu Kanaďané s Finskem a Rusové se Slovenskem. Vítěz tohoto utkání v semifinále narazí na USA či český tým.

Američané v boji o druhé místo ve Victorii otevřeli skóre devět sekund před koncem první třetiny, kdy překonal brankáře Ukka-Pekku Luukkonena Jason Robertson.

Ve druhém dějství zvýšili náskok Tyler Madden a Ryan Poehling a ve 43. minutě posunul v přesilové hře skóre už na 4:0 druhou trefou v utkání Madden. Brankáři Caydenovi Primeauovi sebral čisté konto necelých sedm minut před koncem Jesse Ylönen.

Američané loni porazili český tým na šampionátu v Buffalu v boji o třetí místo 9:3. "Myslím, že se s nimi vyrovnáváme dobře," řekl webu iihf.com americký útočník Ryan Poehling, který byl u zisku bronzu stejně jako další forvard Josh Norris a obránci Mikey Anderson, Quinn Hughes a Dylan Samberg.

"Máme lajny, které umějí hrát defenzivně, a oni jsou ladění spíše ofenzivně. Pro nás bude důležité pohlídat jejich klíčové hráče. Musíme hrát dobře ve všech čtyřech formacích, to nám pomůže," doplnil Poehling, který je s osmi body za pět branek a tři asistence nejproduktivnějším hráčem turnaje.

Finové vyzvou Kanadu, která poprvé na domácím turnaji ztratila body. Vedla sice od třetí minuty po brance Codyho Glasse, ale vzápětí vyrovnal v přesilové hře Grigorij Denisenko a přesně devět minut před koncem rozhodl Pavel Šen.

"Kanada se dá porazit. Oni hrají agresivní hokej a jsou tady ve formě. Ale myslím, že máme šanci je vyřadit. Budeme na ně připravení," uvedl finský útočník Aleksi Heponiemi.

Rusové díky výhře nad Kanadou zůstávají jediným týmem na turnaji bez ztráty bodu. Neporazitelnost udrželi také obhájci stříbra Švédové, kteří zdolali Kazachstán i díky třem bodům za dvě branky a jednu asistenci obránce Rasmuse Sandina.

Výsledky:

Skupina A (Vancouver):

Kanada - Rusko 1:2 (1:1, 0:0, 0:1)
Branky a nahrávky: 3. Glass (Tippett) - 6. Denisenko (Kravcov, Samorukov), 51. Šen (Romanov). Rozhodčí: Bruggemann (USA), Sjöqvist (Švéd.) - Kovacs (Švýc.), Yletyinen (Švéd). Vyloučení: 4:5, navíc Frost (Kan.) 10 min. Využití: 0:1. Diváci: 17.556.

Skupina B (Victoria):

Švédsko - Kazachstán 4:1 (3:0, 0:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 8. Bemström (Bäck, Sandin), 13. Sandin (Lundeström), 17. Lundkvist, 60. Sandin (D. Gustafsson) - 50. B. Muratov (Orechov, Samat Danijar). Rozhodčí: K. Anderson (USA), Ansons (Lot.) - Nikulainen (Fin.), Šišlo (Rus.). Vyloučení: 5:1. Využití: 0:1. Diváci: 5362.

USA - Finsko 4:1 (1:0, 2:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 20. Robertson (Farabee), 32. Madden (Norris), 37. Poehling (Kemp), 43. Madden (Norris, Robertson) - 54. Ylönen (Vaakanainen, Talvitie). Rozhodčí: Alarie (Kan.), Björk (Švéd.) - Goljak (Běl.), Hynek (ČR). Vyloučení: 3:5, navíc Talvitie, Vainionpää (oba Fin.) 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 6556.

20:00 o udržení - 1. zápas: Kazachstán - Dánsko (Vancouver),
22:00 čtvrtfinále: Švédsko - Švýcarsko (Victoria).

Čtvrtek 3. ledna:

00:30 čtvrtfinále: Kanada - Finsko (Vancouver),
02:00 čtvrtfinále: ČR - USA (Victoria),
04:30 čtvrtfinále: Rusko - Slovensko (Vancouver).

Program Vstupenky Sestřihy z MS Výsledky MS v hokeji 2023 MS hokej U20

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 se vrací do Česka. Od 10. do 26. května 2024 bude hostit MS v hokeji Praha a Ostrava. Česká hokejová reprezentace odehraje všechny zápasy v Praze, ve skupině B se postupně utká s Finskem, Norskem, Švýcarskem, Dánskem, Rakouskem, Velkou Británií a Kanadou.