Hrubec v zóně, večer kapitána i trefené šachy. Co dovede Čechy k postupu?

Po dvou letech to znovu přichází. Duel, který bez nadsázky rozhodne o výsledku reprezentační sezony. Potřetí v historii se ve čtvrtfinále MS postaví národnímu týmu Finsko. Předchozí dvě setkání zvládlo vždy české mužstvo. Pro postup mezi nejlepší čtyři musí celek Filipa Pešána v zápase konečně zodpovědět několik otázek, které se podle deníku Sport vyrojily vzhledem k matným výkonům ve skupině. Když to zvládne, přetlačí Finy i potřetí.
Bude v bráně zeď?
Parta okolo Jana Kováře potřebuje formu Šimona Hrubce ze závěru finálové série v KHL. Čerstvý šampión z Omsku se v zápasech o titul na konci dubna rozhodl, že zkrátka branku zamkne. A CSKA mělo utrum. Hotovo, šmytec, vymalováno. V klíčových chvílích se Hrubec bez nadsázky proměnil v zeď, která přiváděla protivníky k zoufalství. Podobně tomu bylo třeba i v prodloužení proti Bělorusku. Nervy drásající závěr český celek zvládl především díky jistotě v brance, která soupeři vychytala několik jasných loženek. Jakýkoliv úspěch na takhle krátkém turnaji musí podpořit bezchybný výkon brankáře. „Gólman je naprostý základ. Bez něj nemáte šanci,“ zopakoval mnohokrát dvojnásobný trenér mistrů světa Vladimír Růžička. Čeští hokejisté věří, že se jednička dostane do stejné zóny, jako v Omsku. Jde o jasně největší předpoklad pro úspěch.
Cal Petersen 95,96 % |

Vyjdou šachy Pešána?
Málokdo nepozvedl obočí už před bitvou s Ruskem. To, když mimo sestavu zůstalo fungující trio z přípravy Stránský, Špaček, Lenc. „Já byl hodně překvapený, že tihle kluci nehrají. Byla to jedna z nejlepších, ne-li nejlepší lajna, co odehrála přípravu,“ řekl ve studiu deníku Sport Martin Ručinský. Jako by tohle rozhodnutí předznamenalo další tahy vytažené odnikud. Při následujícím výplachu se Švýcary se v sestavě najednou objevil zmíněný Radan Lenc, aby si poté zase sedl na lavičku a vzápětí znovu naskočil. Pro hráčovo sebevědomí nic moc. Podobně se v sestavě šibuje s Michalem Moravčíkem, Jiřím Sekáčem, nebo s Adamem Musilem. Díky širší nominaci měl český lodivod možnost sáhnout do záloh při prvním nepovedeném individuálním výkonu, ale zdá se, že to mnohdy bylo spíš na škodu. Zlepšení výkonů to nepřineslo. Pešánova nevydařená šachová partie se sestavou se ale celá může zapomenout, pokud si pěšce rozestaví v ideální formaci ve čtvrtek večer. Pak se sluší jen smeknout.
Počet utkání, kdy se neměnila sestava: 0

Ožijí zámořské dvojičky?
„Zkusili jsme nějakou sestavu, zkusili jsme spojit kluky z NHL do dvojic. Bohužel mi chybí v každé pětce tvrdá práce,“ popisoval výběr útoků po porážce od Švýcarů český kouč. Trenér se snažil ryzí hokejový talent spojit. Nejprve spolu nastupovali Vrána s Kubalíkem a Zadina s Chytilem. Pak se křídla z Detroitu prohodila. Ale, ruku na srdce, od většiny zámořských posil se čekalo víc. Ne snad, že by hvězdy k zápasům přistupovaly lehkomyslně, to vůbec ne. Chuť i nasazení nechybí. Na rozdíl od lehkosti a uvolněnosti. Především ve vzájemné spolupráci. Vždyť, kolikrát si borci z NHL vychutnali soupeře nějakou vtipnou narážečkou, nebo nějakým signálem při přesilovce, kdy byste na hráčích viděli rozjařené úsměvy a čirou radost z hokeje. Zatím jejich výkony působí nesmírně upracovaně. Pokud se lehkost v kombinaci zámořských hvězd objeví, má tým vyhráno.
Connor Brown (Kanada) 10 bodů |

Vymažou se hrubky?
„Udělali jsme strašně moc chyb v jasném držení kotouče. Tři ze čtyř branek jsme soupeři darovali,“ nebral si servítky Filip Pešán po první prohře s Ruskem. O prohře se Švýcarskem se vůbec nemá cenu zmiňovat, tam se chyb objevily mraky a konečný výsledek byl nakonec ještě horší. Ale ani při dalších, výsledkově vydařenějších bitvách, se české partě nepodařilo odehrát šedesát minut tak, že byste si mohli říct: Ano, jistý výkon po všech směrech. Tu se objevila laciná ztráta kvůli nízké koncentraci, tu se objevilo naprosto zbytečné vyloučení. Ta mimochodem sráží tým dlouhodobě, Česko je čtvrté nejhorší, pokud jde o dvouminutové tresty. I atraktivní obrat proti Švédům ve třetí třetině nastal poté, co Češi seveřanům vedení sami nabídli. A například poslední duel ve skupině se Slovenskem může být v tomhle směru velikým varováním. Bohorovnost obránců především ve druhé části by ve čtvrtfinále měla naprosto katastrofální důsledky. Toho se musí národní tým vyvarovat.
Itálie 28 |

Kovářovo čtvrtfinále?
Květen 2015, našlapaná O2 Aréna. Česko versus Finsko. Čtvrtfinále. Jeden z nejúžasnějších zápasů hokejové reprezentace poslední doby. Třiačtyřicetiletý Jaromír Jágr tehdy vítěznou brankou při výhře 5:3 poslal celý tým do bojů o medaile. Slavný gól nejlepšího tuzemského hokejisty historie však trochu neprávem odsunul do pozadí jiný špičkový individuální výkon. Jan Kovář, aktuální český kapitán, sehrál tehdy v repre životní zápas. „Teď je to neskutečné. Byl to výborný zápas, takových v kariéře člověk moc nezažije,“ říkal po výhře autor dvou branek a jedné asistence. Podobně dominantní výkon žádá od svého vůdce reprezentace i nyní. A to přímo zoufale. Celý šampionát je z Kovářova pohledu podobný, jako výkony celého týmu. Ne, a ne se odbrzdit. I kdyby však ve čtvrtfinále nebodoval, jeho nápady, aktivita a „zažranost“ na ledě můžou udat směr. A přesně to nároďák nyní potřebuje.
Jan Kovář před čtvrtfinále 2015: 1+5
Jan Kovář před čtvrtfinále 2021: 2+3
