Jan Denemark
14. května 2022 • 09:07

Britská snaha o přežití, verze 3.0 bez střeleckého esa. Na úvod proti Česku

Autor: Jan Denemark
Vstoupit do diskuse
0
 • Video se připravuje ...

  Zatímco při první účasti před třemi lety působili Britové na světovém šampionátu jako zjevení a zachránili účast pro další ročník až v posledním infarktovém zápase proti Francii, podruhé už ukázali větší hokejovou kvalitu. A hlavně kometu Liama Kirka, jenž se nakonec dělil o pozici nejlepšího střelce turnaje. Co lze čekat nyní? Zase boj o holý život. V těžké skupině se body nebudou sbírat snadno a půjde o bitvu do posledního duelu.

 • Hlídač před brankou

  Budí respekt už jen svou fyzickou silou a dispozicemi. Seznamte se: Joshua Tetlow bude mít v sobotu odpoledne jediný úkol. Zastavit všechny české nájezdníky. Obrovitý zadák z Nottinghamu, jenž to kromě britské soutěže zkoušel třeba ve Finsku, už zkušenost se světovým šampionátem má z loňské Rigy. Tehdy se postavil i proti českému výběru, nicméně porážce 1:6 nezabránil.

  Nejvyšší hráči obou týmů

  Karel Vejmelka (b) - 193 cm
  Joshua Tetlow (o) - 198 cm

  Obrovitý obránce Velké Británie Joshua Tetlow Obrovitý obránce Velké Británie Joshua TetlowFoto Twitter.com / Peterborough Phantoms

 • Opakování last minute záchrany

  Zatímco česká reprezentace zamířila do Tampere s medailovým cílem, snaha Britů bude opačná. Bude se odehrávat podle motta: Zachraň se, kdo můžeš. Největší bitvu svedou až na závěr základní skupiny proti Rakousku. Právě tyto dva celky by se podle papírových předpokladů měly poprat o uchování příslušnosti v elitní skupině. Je tak šance, že se může odehrát podobný scénář jako v roce 2019, kdy Britové senzačně přetlačili Francii v prodloužení.

  Body na posledních MS

  Česko
  2021    13
  2019    18

  Velká Británie           
  2021    4
  2019    2

  Bez Liama Kirka to bude mít Velká Británie těžké Bez Liama Kirka to bude mít Velká Británie těžkéFoto Profimedia.cz

 • Ofenzivní hrozba

  Sedmigólový fantom z posledního šampionátu Liam Kirk v sestavě chybí, nahradit ho musí jiné tváře. Kdo by mohl dělat protivníkům největší trable? Tak především Scott Conway, centr ze severoirského Belfastu. Borec se zkušenostmi z AHL zažil parádní ročník, kdy mu v britské soutěži patřilo druhé místo v produktivitě. Společně s ním by se o brankové hody měl postarat i Robert Dowd ze Sheffieldu.

  Ofenzivní esa obou týmů v sezoně

  Scott Conway, Belfast/EIHL
  53 zápasů - 78 (33+45)

  Tomáš Hertl, San Jose/NHL
  82 zápasů - 64 (30+34)

  Britský střelec Liam Kirk na letošním MS chybí Britský střelec Liam Kirk na letošním MS chybíFoto profimedia.cz

 • Slovenská posila

  Trenčín se na něj mohl maximálně spolehnout a podobné očekávání mají parťáci z reprezentace. O kom je řeč? O Benu Bownsovi, jenž před minulou sezonou opustil rodné ostrovy a zamířil nejprve do Rakouska, následně na Slovensko. V tamní extralize se prosadil, nešlo jen o žádnou exotickou posilu pro média. „Už tehdy, když jsem tam hrál, tak byl dobrý,“ pronesl na jeho adresu bývalý brankář Marek Pinc, jenž působil sezonu v Sheffieldu.

  Jedničky obou týmů

  Ben Bowns, Trenčín/Slovensko
  25 zápasů / 2,68 průměr gólů / 90,9 % úspěšnost zákroků

  Karel Vejmelka, Arizona/NHL
  52 zápasů / 3,68 průměr gólů / 89,8 % úspěšnost zákroků

  Britský gólman Ben Bowns Britský gólman Ben BownsFoto profimedia.cz

 • Slavná minulost

  Ano, Libor Zábranský sice jasně řekl, že se nechce dívat do minulosti, ale pouze dopředu, nicméně je třeba objektivně říct, že historie tuzemského hokeje je protkána úspěchy a slávou. A pozor, ani britský hokej na tom není jinak, byť jde o historii notně zaprášenou. Ve 20. a 30. letech minulého století vyslanci z největšího evropského ostrova dokonce získali zlaté medaile z olympijských her v Ga-Pa, dvakrát na MS brali stříbro a dvakrát bronz. Pravda, především díky „posilám“ z Kanady. Nicméně úspěšné byly i britské kluby a hokej v jejich zemi není sportem, který by začínal na zelené louce.

  Počty medailí z MS

  Česko - 12 (6-1-5)
  Velká Británie - 5 (1-2-2)

  Martin Erat a Libor Zábranský jsou k ruce Karimu Jalonenovi u české reprezentace Martin Erat a Libor Zábranský jsou k ruce Karimu Jalonenovi u české reprezentaceFoto Michal Beránek (Sport)

Vstoupit do diskuse
0

MS v hokeji 2022 ONLINE - Mistrovství světa ve Finsku

Program MS v hokeji 2022 Pavouk play off Kanadské bodování Statistiky brankářů Tabulky skupin A a B Nominace Vstupenky Semifinále ONLINE Hokej ONLINE

Mistrovství světa v hokeji 2022 se koná od 13. do 29. května ve Finsku. Zápasy elitní skupiny MS hostí Helsinky a Tampere, kde se odehraje i vyřazovací část turnaje. Česká hokejová reprezentace si ve skupině B po výhrách nad Velkou Británií, Lotyšskem, Norskem a USA zajistila ze 3.místa postup do čtvrtfinále, ve kterém porazila Německo 4:1 a výběr Kariho Jalonena čekají v Tampere boje o medaile.

Základní výbava fanouška MS v hokejiHokejové dresy reprezentace ČR * Vlajky ČR

Play off
Články odjinud


Články odjinud