Vrcholná akce hokejové sezony je v plném proudu. Na mistrovství světa ještě trenéři do poslední chvíle řeší, jak mužstva ještě posílit. V ONLINE článku iSport.cz se podívejte, s jakými výběry vyrážejí na šampionát Česko a ostatní země a na které hráče ještě případně čekají.
Zprávy ze dne 13. května 2023
Češi už uzavřeli soupisku, z NHL žádná další posila nedorazí, ani oslovený David Kämpf. Dočkali se tak poslední dva čekající útočníci Voženílek a Kaut. Více čtěte zde >>>

Zprávy ze dne 12. května 2023
Švýcaři po vyřazení New Jersey Devils počítají s jejich kapitánem Nicem Hischierem, obráncem Jonasem Siegenthalerem, připojí se i gólman Akira Schmid. Naopak Timo Meier se nezúčastní, končí mu smlouva a čeká ho jednání o novém kontraktu.

Zprávy ze dne 10. května 2023
Širší osmadvacetičlenný kádr vzal na mistrovství světa do Rigy a Tampere trenér hokejistů Kazachstánu Galym Mambetalijev, jehož základ tvoří čtrnáct hráčů Barysu Astana, kazašského účastníka Kontinentální ligy. Nechybí mezi nimi šestatřicetiletý útočník Roman Starčenko, který se představí na osmém mistrovství světa v elitní kategorii, přičemž dalších sedm sehrál v divizi I.
Nominace hokejistů Kazachstánu na MS:
Brankáři: Nikita Bojarkin, Andrej Šutov (oba Barys Astana/KHL), Maxim Pavlenko (Nomad Astana),
obránci: Adil Beketajev, Samat Danijar, Tamirlan Gajtamirov (všichni Barys Astana/KHL), Danil Butěnko, Madi Dichanbek, Arťom Koroljov (všichni Nomad Astana), Kirill Polochov (Kokšetau), Vladimir Orechov (Vladivostok/KHL), Dmitrij Breus (Čejka Nižnij Novgorod/MHL)
útočníci: Alichan Asetov, Dinmuchamed Kajyržan, Nikita Michajlis, Batyrlan Muratov, Michail Rachmanov, Kirill Savickij, Roman Starčenko, Ansar Šajchmeddenov, Arkadij Šesťakov (všichni Barys Astana/KHL), Abaj Mangisbajev, Maxim Muchametov, Alichan Omirbekov (všichni Nomad Astana), Dmitrij Grenc (Kokšetau), Andrej Bujalskij (University of Vermont/NCAA), Maxim Musorov (Voskresensk/VHL), Jevgenij Rymarev (Tula/VHL)
Zprávy ze dne 9. května 2023
Čtyři posily z NHL má k dispozici pro MS v Rize a Tampere švýcarský trenér Patrick Fischer. Už minulý týden v Brně pomohli na Českých hrách k triumfu v generálce obránci Tim Berni z Columbusu a Janis Moser z Arizony, tým před šampionátem doplnil již dříve avizovaný Nino Niederreiter z Winnipegu a nově je v nominaci další útočník Denis Malgin z Colorada. Ve výběru nechybí ani forvard Andres Ambühl z Davosu, který bude posouvat své rekordy dosavadních 17 účastí na šampionátech i 123 zápasů.
Nominace Švýcarska na MS:
Brankáři: Leonardo Genoni (Zug), Robert Mayer (Ženeva), Joren Van Pottelberghe (Biel-Bienne),
obránci: Dean Kukan, Christian Marti (oba Curych), Michael Fora (Davos), Tobias Geisser (Zug), Andrea Glauser (Lausanne), Romain Loeffel (Bern), Tim Berni (Columbus/NHL), Janis Moser (Arizona/NHL),
útočníci: Fabrice Herzog, Sven Senteler, Dario Simion (všichni Zug), Andres Ambühl, Enzo Corvi (oba Davos), Gaëtan Haas, Mike Künzle (oba Biel-Bienne), Marco Miranda, Tanner Richard (oba Ženeva), Christoph Bertschy (Fribourg-Gottéron), Damien Riat (Lausanne), Calvin Thürkauf (Lugano), Denis Malgin (Colorado/NHL), Nino Niederreiter (Winnipeg/NHL).
Na letišti Václava Havla se k národnímu týmu již připojil také útočník Filip Chytil. Posila z New York Rangers by měla patřit k největším tahounům české reprezentace.
Čeští hokejisté se již pomalu vydávají na cestu do Rigy, kde odehrají základní skupinu mistrovství světa. Na letišti jsou také redaktoři deníku Sport Zdeněk Janda a Pavel Bárta.
Zprávy ze dne 8. května 2023
Zprávy ze dne 7. května 2023
Co ukázal Jakub Zbořil, který v NHL moc nehrál? „Můj asistent LIbor Zábranský ho zná velmi dobře a Martin Havlát s ním hodně komunikoval. Je dobrý bruslař a hráč, který do mužstva patří,“ říká Jalonen.
K roli Filipa Chytila, který se k týmu teprve připojí, trenér uvedl: „Měl skvělou sezonu v Rangers. Solidní, silný centr, který je pro nás důležitý, bude velmi dobrý na přesilovky.“
„Už jsme dorazili do místa, kde bude tisková konference. Ale židle jsou zatím prázdné. Mozkové závity všech trenérů a GM (Jalonen, Zábranský, Erat a GM Havlát) makají naplno," píše Zdeněk Janda.
Na iSport.cz máme rozhovor s Jiřím Smejkalem. I tohle útočník řekl: „Před zápasem jsme si říkali, že pro někoho to může být poslední utkání sezony, že vlastně není co ztratit, ať každý dá, co má a na konci se uvidí, kdo pojede a kdo ne, trenéři si vyhodnotí, jaký kdo je přínos a podle toho se rozhodnou. Ale chtěli jsme vyhrát.“ Více čtěte ZDE>>>
Kouč Kari Jalonen ještě krátce po utkání se Švýcarskem (2:3): „Dnes nám chyběla trošku energie, kterou jsme měli proti Finsku. Ale jsme spokojení s tím, že jsme dali všem hráčům šanci. Hodně hráčů jsme vyměnili. A jsem spokojený s tím, jak hráli ti, co byli v sestavě.“
Ještě slova Michala Kempného po utkání už směrem k MS: „Musíme tahat za jeden provaz. Podporovat jeden druhého. Můžu dát za tyhle kluky ruce do ohně. Vím, že parta je skvělá. Právě to, jak funguje tým, je to nejdůležitější.“