Vrcholná akce hokejové sezony je v plném proudu. Na mistrovství světa ještě trenéři do poslední chvíle řeší, jak mužstva ještě posílit. V ONLINE článku iSport.cz se podívejte, s jakými výběry vyrážejí na šampionát Česko a ostatní země a na které hráče ještě případně čekají.
Zprávy ze dne 11. května 2023
Útočník Nikolaj Ehlers z Winnipegu stejně jako loni nechybí v nominaci hokejistů Dánska na mistrovství světa v Tampere a Rize. Jeho otec a hlavní kouč reprezentace Heinz má v pětadvacetičlenném kádru čtrnáct hráčů, kteří loni v únoru startovali na olympijských hrách v Pekingu, kde Dánsko debutovalo a sedmým místem překonalo nejlepší umístění v historii v podobě osmé pozice na světových šampionátech v letech 2010 a 2016.
Nominace hokejistů Dánska na mistrovství světa
Brankáři: George Soerensen (Aalborg), Mathias Seldrup (Esbjerg), Frederik Dichow (Frölunda/Švéd.),
obránci: Matias Lassen, Markus Lauridsen, Oliver Lauridsen (všichni Malmö/Švéd.), Jacob Gammelgaard, Morten Jensen (oba Rungsted), Anders Koch (Aalborg), Jesper Jensen Aabo (Klagenfurt/ICEHL), Anders Krogsgaard (Innsbruck/ICEHL),
útočníci: Niklas Andersen, Christian Wejse (oba Bremerhaven/Něm.), Felix Scheel (Visp/Švýc.), Frederik Storm (Ingolstadt/Něm.), Mathias Bau Hansen (Herning), Matthias Asperup (Herlev), Mikkel Boedker, Oscar Fisker Moelgaard (oba HV 71/Švéd.), Mikkel Aagaard (MoDo Hockey/Švéd.), Morten Poulsen (Herning), Nick Olesen (Brynäs/Švéd.), Nicklas Jensen (Rapperswil-Jona/Švýc.), Nikolaj Ehlers (Winnipeg/NHL), Patrick Russell (Linköping/Švéd.)
Zprávy ze dne 7. května 2023
Při cestě za obhajobou zlatých medailí pomohou Finsku prověřené opory včetně velezkušeného kapitána Marka Anttily či brankáře Jussiho Olkinuory. Do finální nominace se ovšem dostal také bývalý hradecký útočník Ahti Oksanen. Trenér Jukka Jalonen může počítat s pěti posilami z NHL, ale původně jich mělo být šest. Střelec Patrik Laine se ale šampionátu ze zdravotních důvodů nakonec nezúčastní.
Nominace Finska na mistrovství světa v Tampere a Rize
BRANKÁŘI: Christian HELJANKO (Tappara Tampete/Liiga), Emil LARMI (Växjö/SHL), Jussi OLKINUORA (Brynäs/SHL)
OBRÁNCI: Olli MÄÄTTÄ (Detroit/NHL), Niklas FRIMAN (Brynäs/SHL), Miika KOIVISTO (Växjö/SHL), Mikko LEHTONEN (Curych/NL), Nikolas MATINPALO (Pori/Liiga), Atte OHTAMAA (Oulu/Liiga), Ville POKKA (Färjestad/SHL), Mikael SEPPÄLÄ (Tappara Tampere/Liiga)
ÚTOČNÍCI: Joel ARMIA (Montreal/NHL), Kaapo KAKKO (NY Rangers/NHL), Kasperi KAPANEN (St. Louis/NHL), Mikko RANTANEN (Colorado/NHL), Sakari Manninen (Henderson/AHL), Marko ANTTILA (Oulu/Liiga), Hannes BJÖRNINEN (Brynäs/SHL), Teemu HARTIKAINEN (Ženeva/NL), Juho LAMMIKKO (Curych/NL), Waltteri MERELÄ (Tappara Tampere/Liiga), Ahti OKSANEN (Oskarshamn/SHL), Harri PESONEN (Langnau/NL), Jere SALLINEN (Biel-Bienne/NL), Antti SUOMELA (Oskarshamn/SHL)
Nominace USA pro mistrovství světa se rozrostla o další jméno. Američany před startem turnaje v Tampere a Rize doplňuje třicetiletý útočník Rocco Grimaldi. Bývalý hráč Floridy, Colorada či Nashvillu strávil uplynulou sezonu v AHL, kde oblékal dres San Diega a Rockfordu. Pro rodáka z Anaheimu, který v roce 2013 získal s americkou dvacítkou zlaté medaile, půjde o premiéru na seniorském šampionátu.

Zprávy ze dne 4. května 2023
Nominaci USA vévodí dvojnásobný vítěz Stanleyova poháru Nick Bonino, který s reprezentací získal bronzové medaile na šampionátech v letech 2015 a 2018. V úvodním dvaadvacetičlenném výběru je dvanáct hráčů z NHL včetně dalšího útočníka Pittsburghu Drewa O'Connora a brankáře Penguins Caseyho DeSmithe.
Výraznou oporou mužstva by měl být útočník Buffala Alex Tuch, který má za sebou životní sezonu v NHL, v níž nasbíral 36 gólů a 43 asistencí v 74 zápasech. V nominaci figuruje i jeho mladší bratr Luke z Bostonské univerzity.
Útočníci Mikko Rantanen z Colorada a Kaapo Kakko z New York Rangers posílí finské hokejisty na domácím MS. Kouč úřadujících mistrů světa i olympijských vítězů Jukka Jalonen už má na Českých hrách v Brně v kádru z NHL obránce Olliho Määttäho z Detroitu a útočníky Joela Armiu z Montrealu a Kasperiho Kapanena ze St. Louis. O startu kanonýra Patrika Laineho z Columbusu se teprve rozhodne.
V minulé sezoně se Ahti Oksanen zjevil v Mountfieldu HK a s 25 trefami byl nejlepším snajprem. Pak přeskočil do SHL a bojuje o svou první účast na velkém turnaji. VÍCE ZDE >>>

Finsko hlásí výraznou posilu před mistrovstvím světa. Colorado potvrdilo, že na světový šampionát může odcestovat Mikko Rantanen, velká hvězda týmu zpod Skalistých hor. Úderný křídelník zažil v dresu Avalanche svou nejlepší sezonu v NHL, když nasbíral za 82 zápasů 105 bodů (55+50). Byl tak osmým nejproduktivnějším mužem soutěže.

Zprávy ze dne 27. dubna 2023
Další posily z NHL hlásí Finové. K již známé trojici ze zámoří by se měli připojit i útočníci Joel Armia z Montrealu a Kasperi Kapanen ze St. Louis.
Zprávy ze dne 26. dubna 2023
Po sedmi letech se na světovém šampionátu představí hvězdný útočník Patrik Laine. V posledních letech pozvánky do národního týmu Finska odmítal, nyní ji přijal zřejmě i kvůli možnosti zahrát si v rodném Tampere. Za Columbus si v sezoně udeřil průměr téměř jednoho bodu na zápas, v 55 duelech posbíral 52 bodů (22+30). Na mistrovství světa se zatím jedinkrát představil v roce 2016. Úřadující mistry světa posílí také střelec zlatého gólu z loňského MS Sakkari Manninen z farmy Vegas a obránce Olli Määttä z Detroitu. Všechny tři posily by se měly představit už na Českých hrách v Brně.
