Českou reprezentaci čeká na závěr základní skupiny domácího MS nejtěžší prověrka, mužstvo Radima Rulíka se odpoledne utká s Kanadou. Co čekat od javorových listů před soubojem, který zásadně ovlivní nasazení pro čtvrtfinále? Češi si mimo jiné musí dát pozor na střelce Dylana Cozense a myslet na to, že Kanaďané jsou aktivní i v oslabení.
Ťuk, ťuk, Tanev!
Brandon Tanev udělal v NHL kariéru přes dva silné momenty. Za prvé na každé profilové fotce kulí schválně oči, umí na sebe upozornit. A taky proslul jako hráč, který dává poměrně dost gólů v oslabení. V Seattlu neměl teď tak zázračný ročník, ale na MS hraje skvěle. Většinou Kanada začíná s jeho lajnou, kdy se on hned v prvním střídání přižene do třetiny soupeře, rozdá dva tři hity, tvrdě někoho dohraje a dá jasný vzkaz: tohle od nás čekejte, půjdeme po vás. Velmi důrazný borec.
Střelec Cozens
V Buffalu mají talentovaných hráčů, že by je mohli klidně strkat do zahrady jak trpaslíky a pořád by jich dost zbylo. Dylan Cozens je jedním z nich. Hlavní přednost? Kreativní hráč, skvělý bruslař a výborný střelec. Rána, jakou se prosadil proti Švýcarsku? Kategorie nechytatelná, v Evropě jste tenhle rok nic takového vidět nemohli. Úchvatný kousek! Na kostce se taky objevilo, jak tvrdě hráči pálili, ranaři typu Parayka měli hodnotu kolem 125 km/h. Hubeňour Cozens šel přes 150.
Čeká se na Bedarda
S trochou nadsázky se dá říct, že Kanada se dostavila na MS v Praze ve chvíli, kdy s Finy prohrávala 0:2. Pak postupně škrtla svůj udržovací mód, na který porážela všechny slabší soupeře. Rozjela se k obratu, od té doby předvádí přesně, co od ní čekáte. Rychlost, důraz, kvalita... Jen jako kdyby mladý poklad Connor Bedard ještě nepřepnul. Působí spíš víc znuděně, než že by se na MS bavil. Talent má ohromný, ale pořád mu je zkrátka 18 let. Jednou přijde ale jeho velký den, uvidíte.
Aktivní oslabení
Kanaďané mají aktivní způsob hokeje v DNA. Projevuje se hodně i v početní nevýhodě, kde najednou zjistíte, že máte velký problém se dostat do jejich pásma. Přesilovka automaticky neznamená velké možnosti, kdepak. Na hráče, který chce přejet modrou, vyvinou velký tlak ve středním pásmu, snaží se odebrat kotouč ještě dřív, než vůbec může hrozit nějaký malér. V aktivním přístupu pokračují, i když chcete vytvořit přesilovkový vzorec. Velký kontrast s českou pasivitou.
Pořád útočí
Několikrát jste si mohli v zápasech s Finy a Švýcary všimnout kanadského napadání. Obránce si myslí, že má hodně času, ale Kanaďané postupně ucpou možnost nahrávky, a když bek drží dlouho puk, přichází hodně tvrdý atak, rychlé dohrání a pokus o odebrání kotouče. S nadsázkou se dá říct, že Kanada vlastně útočí celý zápas. V první řadě na puk, aby ho získala. Když ho má, tak útočí na bránu. Nenajdete formaci, kde můžete jako soupeř orazit. Výborně složený tým dupe celou dobu.