18. března 2024 • 16:16

Proč Pardubice vedou nad Hradcem? Kaut, prudič i široké nebezpečí

3
  • Pardubický obránce Ondřej Vála svalil na zem Tomáše Pavelku z Mountfieldu HKPardubický obránce Ondřej Vála svalil na zem Tomáše Pavelku z Mountfieldu HKFOTO: ČTK / Taneček David

Východočeská bitva úplně zakryla základní část. Že po ní měly Pardubice o 46 bodů víc? Neřekli byste. Herně je série vyrovnaná, ale favorit stejně vede nad Mountfieldem na zápasy 2:0. Dvakrát kousnul tak, že už Hradec neměl nárok odpovědět. První výhra se narodila v prodloužení, druhá pět sekund před koncem. Tady jsou detaily, proč jsou Pardubice o dva kroky vepředu.

• Will a sóla

Asi na první dobrou nevypálíte, že Roman Will vychytal Pardubicím dvě výhry v sérii. Jenže on zatím plní jednu důležitou roli, likviduje hradecké úprky. Ať jde o oslabení, nebo hru v pěti, kdy se Dynamo snaží soka sevřít. Dlouhá nahrávka a tradá dopředu. A jisté je, že tyhle šance přijdou i v dalším průběhu série. Will tady předvádí velké zákroky. V každém zápase takhle Hradci sebral dva góly. Má agresivní pohyb, dovede střelci situaci zkomplikovat.

Brankář Pardubic Roman Will v prvním čtvrtfinále play off proti Mountfieldu Brankář Pardubic Roman Will v prvním čtvrtfinále play off proti MountfielduFoto Pavel Mazáč / Sport

• Puk neprojde

Hradecký styl je palba. Můžete Pardubicím vyčítat disciplínu, faulují, takhle silný tým by neměl být tak často bez puku a páchat tolik nedovolených zákroků. Druhá věc je, že Mountfield je atypický soupeř, hru má založenou na tom, že hraje hlavně v útočném pásmu. Když se Dynamo dostalo do defenzivy, stačilo se srovnat, je důležité, že pomáhá brankáři Willovi. Platí to i pro hru v oslabení. Za dva zápasy zastavilo 30 střel, s pěti bloky vede Tomáš Dvořák.

Pardubický obránce Ondřej Vála svalil na zem Tomáše Pavelku z Mountfieldu HK Pardubický obránce Ondřej Vála svalil na zem Tomáše Pavelku z Mountfieldu HKFoto ČTK / Taneček David

• Široké nebezpečí

Pardubice hned od startu čtvrtfinále prodávají výhodu širokého kádru. Gól dalo zatím šest útočníků, každá formace. Jako soupeř se nemůžete koncentrovat na jednu či dvě pětky Dynama. Tady může bodnout kdokoliv a kdykoliv. Ve velké formě hraje Tomáš Hyka, nechápete, proč o Tomáše Vondráčka bývalý kouč Václav Varaďa nestál. Vítězný gól ve druhém zápase vymyslel drzým průnikem do tří protihráčů Lukáš Radil. A to byste řekli, že poslední dobou nemá extra formu.

Ralfs Freibergs se snaží zastavit pardubického Hyku Ralfs Freibergs se snaží zastavit pardubického HykuFoto Pavel Mazáč / Sport

• Kautovo kouzlo

Proti Hradci nastoupil poprvé po zranění v základní části a už v říjnu sklízel poklony, jak vypustil svoji střelu s parametry NHL. Od té doby se toho dost změnilo, Kaut se posunul, vyšvihl se mezi nejostřejší útočníky ligy. Ale Hradci sypal góly pravidelně. Tři zápasy v základní části, tři vítězné trefy a úplně stejně mu vyšel i první zápas play off, jeho kouzlo trvá. Zase ho rozhodl on, bodnul v prodloužení. Jeho gól na 5:4 znamenal, že Dynamo dostalo klid.

Martin Kaut v euforii po své rozhodující trefě proti Hradci v prodloužení Martin Kaut v euforii po své rozhodující trefě proti Hradci v prodlouženíFoto Pavel Mazáč / Sport

• Mistr prudič

Svým prudícím stylem má Tomáš Zohorna pro tým velkou hodnotu. Jen často končí, když si dřepne zbytečně na trestnou. Teď dobře drží hranu své provokace na tolerovatelné úrovni. Vyloučený ještě nebyl. Přitom dohraje každou akci až na úplnou hranu, u brankářů mu vždycky povolí nohy, nešťastně spadne do jejich blízkosti, případně zastaví přesně na hraně brankoviště. Dráždí jen svým pohledem, pak i svými činy. Navíc dal dva góly v prvním zápase.

Pardubický Tomáš Zohorna se raduje ze snížení proti Hradci Pardubický Tomáš Zohorna se raduje ze snížení proti HradciFoto Pavel Mazáč / Sport