Den, jenž sice zalil Českou republiku slunečným počasím, ale světový vzduch zalil strach, obavy a naštvání. Poté, co agresor z Ruské federace vtrhl na Ukrajinu, musí své postoje pozměnit řada institucí, ani hokej není výjimkou. O co jde? Nejbližším problémem bude dubnové pořádání turnaje EHT v Česku a to, jak se zachovat k účasti ruských hokejistů. „Dříve, nebo později musíme začít řešit tři věci,“ pronesl mluvčí svazu Zdeněk Zikmund.
„Všechny mezinárodní turnaje a sportovní klání bych Rusku okamžitě odebral,“ pronesl například Dominik Hašek. Žádný div, válečné ozvěny z východu zní silně po celé Evropě. Proto i na tiskové konferenci po jednání výkonného výboru Českého hokeje padla otázka, jak se svaz postaví k ruské, nebo třeba běloruské účasti na MS. Nebo jaká bude nejbližší budoucnost ruské reprezentace na turnajích Euro Hockey Tour, kde startují ještě reprezentace Česka, Finska a Švédska.
„Informace o eskalaci konfliktu na Ukrajině přišla dnes ráno. Na dnešním výkonném výboru se toto téma neprobíralo. Ale víme, že dříve, nebo později musíme začít řešit tři věci. První je pořadatelství Ruska a to juniorského šampionátu na přelomu roku a seniorského šampionátu příští rok,“ přiblížil Zikmund první, a nejdůležitější téma, které musí světový hokej vyřešit.
V roce 2023 se v Petrohradu má konat světový šampionát. Na přelomu let 2022 a 2023 se pak v Omsku a v Novosibirsku má odehrát setkání nejlepších juniorů světa. „Celá tahle záležitost se bude řešit v rámci IIHF,“ doplnil Zikmund.

Daleko aktuálnějším problémem je ale účast ruských hokejistů na setkání Euro Hockey Tour. „Ano, druhou věcí jsou akce Euro Hockey Tour a tam budeme postupovat po dohodě s dalšími účastníky, tedy se Švédy a s Finy,“ přikývl Zikmund, že je v plánu tuhle záležitost probírat. Nejbližší klání se má odehrát v Česku na přelomu dubna a května.
A třetí věc? „Co se týče dvoustranných kontaktů mezi českou stranou a přímo s Ruskem, tak pokud jsem dobře zaznamenal, tak občanům Ruské federace nebudou rozdávána víza. Předpokládám, že druhá strana se rozhodne zareagovat recipročně. Tam se to vyřeší na politické úrovni,“ uzavřel Zikmund.
Kromě výkonnostních potíží a trenérských změn u národního celku, tak svazoví představitelé budou muset v nejbližších dnech zaujmout stanovisko k ruské agresi. Minimálně společný postup se švédským a finským svazem v otázce blížících se Českých her by byl dobrým startem.
Zprávy ze dne 9. března 2022
Etická komise Ukrajinské fotbalové asociace požaduje odebrání trenérské licence bývalému kapitánovi národního týmu Anatoliji Tymoščukovi. Dvaačtyřicetiletý reprezentační rekordman pokračuje i po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu v práci asistenta trenéra Zenitu Petrohrad a komisi vadí, že k invazi nezaujal jasný postoj. „Od začátku ruské vojenské agrese proti Ukrajině neudělal žádné veřejné prohlášení, navíc nadále pracuje pro klub ze země agresora. V době, kdy i další jeho bývalý klub Bayern Mnichov zveřejnil jasné stanovisko a vyjádřil podporu Ukrajině, Tymoščuk stále mlčí,“ uvedl etický panel v prohlášení na webu ukrajinského svazu.
Příspěvek na sociální síti spustil šuškandu. Jan Kuchta včera zveřejnil na Instagramu fotku s přítelkyní z pražského letiště a hned se začalo mluvit o tom, jestli opustil Rusko, kde už dává ligové góly za Lokomotiv Moskva. Tomu nahrával i fakt, že FIFA umožnila na začátků týdne zahraničním hráčům dočasně ukončit smlouvy. Kuchta ale zůstává v Moskvě a diskutovaná fotka byla přáním k MDŽ. „Samozřejmě sledujeme, jak se to bude vyvíjet, ale Honza zůstává v Rusku. Normálně bude hrát. Smluvní podmínky, včetně jeho platu, zůstávají v platnosti,“ řekl Blesku fotbalistův agent Milan Martinovič.
Hokejová Kometa se snaží pomáhat lidem zasaženým válečným konfliktem. V úterý se klubu podařilo z Ukrajiny přepravit 60 matek s dětmi, které hrají hokej za Sokol Kyjev a ubytovat je v penzionech pod Pálavou. „S našimi trenéry máme jasně daný plán, jak tyto děti dostat zpět do tréninkového procesu, aby přišly na jiné myšlenky,“ řekl Zábranský. Nadační fond Kometa dětem založí speciální bankovní účet a pomůže i matkám při vyřizování formalit s dokumenty a sháněním práce.
Ruský pilot Nikita Mazepin, s nímž ve formuli 1 stáj Haas ukončila spolupráci, založil nadaci We Compete as One na pomoc politicky utlačovaným sportovcům. „Budeme pomáhat sportovcům, kteří kvůli politickým důvodům mimo jejich kontrolu nebudou moci závodit na nejvyšší úrovni,“ prohlásil třiadvacetiletý jezdec. „Peníze, které měla původně dostat stáj formule 1, teď dostane k dispozici nadace. Budeme finančně ale i jinak pomáhat sportovcům, kteří se připravovali na olympijské, paralympijské hry nebo jiné velké akce, ale pak jim na nich zakázali startovat jen kvůli tomu, jaký měli pas,“ přidal Mazepin.
Portugalský fotbalový trenér Paulo Fonseca popsal, jak prchal z Ukrajiny, kam se těsně před ruskou invazí vrátil pro svou manželku. V Doněcku museli zůstat přes noc v krytu, potom se vydali minibusem směr Moldávie. „Byla to hrozná cesta. Jeli jsme třicet hodin non stop. Často jsme stáli v koloně, nad námi létala letadla, potkávali jsme transporty ukrajinské armády. Uklidnil jsem se, až když jsme byli na rumunských hranicích,“ prohlásil. Fonseca také vyzval Evropskou unii a USA, aby Ukrajinu neopustili. „Dělají toho hodně, ale ne dost. Musíme tu zrůdu zastavit,“ prohlásil bývalý trenér Bragy, Porta nebo AS Řím, kde skončil loni v květnu.
Mezinárodní plavecká federace (FINA) nevyloučí plošně ruské a běloruské závodníky ze svých akcí. Jako jedna z mála sportovních federací jim navzdory doporučení Mezinárodního olympijského výboru (MOV) přijatém kvůli okupaci Ukrajiny povoluje závodit v neutrálních barvách. Vedení světové organizace zastřešující plavecké sporty ale zároveň schválilo, že je možné závodníky z těchto zemí vyloučit z jednotlivých závodů, pokud by jejich přítomnost ohrozila bezpečnost a pohodlí ostatních sportovců případně pořadatelských měst.
V úterý večer zažila zaplněná O2 arena neuvěřitelně srdceryvný moment. Na kostce, v hledišti a následně i na ledě se během dobročinného utkání Kladna se Spartou (1:4) objevily se svými dětmi Ljuba a Olga, dvě Ukrajinky, kterým se po vyčerpávající cestě povedlo utéct z válkou pustošené vlasti. Pomohl jim k tomu i redaktor deníku Sport Jan Denemark, který se na vlastní pěst vydal na moldavsko-ukrajinské hranice, aby ukrajinskou rodinu odvezl do bezpečí za babičkou v Česku. Jak vše probíhalo a jak si malí kluci užili děkovačku s Júliusem Hudáčkem? Více čtěte zde >>>
Britský tenista Andy Murray se rozhodl, že všechny peníze, které letos získá na turnajích, věnuje na pomoc Ukrajině. Jako ambasador Unicef přispěje na dodávky léků či lékařského vybavení. „Ty příběhy, obrázky, které vidí celý svět, jsou brutální. Nedokážu si představit, jaké musí být něčím podobným procházet. Jako pro tátu vlastních dětí je pro mě vážně těžké sledovat, když děti trpí,“ vyznala se bývalá světová jednička pro BBC.
Neobyčejný zápas plný emotivních momentů. Podtext, že rivalita jde stranou, je naplněný… Ve vyprodané O2 areně tentokrát nešlo o góly, ani o body. Ale o pomoc. Jaromír Jágr, iniciátor myšlenky charitativního zápasu na pomoc Ukrajině, musí být spokojený. Během utkání mezi Kladnem a Spartou mu za podporu ukrajinských uprchlíků na obří kostce poděkoval i Gary Bettman, šéf NHL, který ocenil jeho snahu i české fanoušky. „Jsme rádi, že můžeme pomoct i my!“ vzkázal. Zámořská liga přispěje 68 tisíci dolarů, v přepočtu asi 1 600 000 korun. Více čtěte ZDE>>>.
