Pavel Bárta
15. února 2023 • 15:20

Bývalý šéf hokeje se spojil s Putinem. Má ruské občanství a pěstuje jablka

Autor: Pavel Bárta
Vstoupit do diskuse
3
TOP VIDEA
SESTŘIH: Boston - Toronto 2:3. Pastrňák dal první gól v play off, rozhodl ale Matthews
Zima dohnal(a) Slavii, Trpišovského díl viny. Sparta má víc herní nadstavby
VŠECHNA VIDEA ZDE

Kdysi píchnul injekci a vyvrtal zub, teď bude rozeznávat odrůdy jako Golden Delicious nebo Jonathan a nabízet je k prodeji. Bývalý dlouholetý šéf IIHF René Fasel vyměnil původní profesi zubaře za pěstitelství. Svou náklonností k Rusku se nikdy netajil. Podle několika zdrojů získal jeho občanství, a to údajně už loni v lednu. Nyní se 73letý Švýcar bude zabývat pěstováním prvotřídních jablek na Kubáni.O možnosti získání rudého pasu se zlatou orlicí mluvil René Fasel už před dvěma lety na kongresu Mezinárodní hokejové federace v Petrohradě. Ale podmínil to plynnou znalostí ruštiny. Nyní se potvrdilo, že svazek už posvětil. Velmi vstřícně se stavěl taky k autokratickému režimu běloruského diktátora Alexandera Lukašenka. Teď se oficiálně přidal do obskurního bratrstva příznivců ruského prezidenta Vladimira Putina, k němuž se už dřív začali hlásit herci Gérard Depardieu či Steven Seagal.

Podle agentury TASS získal Fasel občanství dokonce už 17. ledna 2022. Jako ruský občan je uveden ve výpisku Jednotného státního rejstříku právnických osob (EGRLE). Píše se v něm, že 10. února 2023 získal většinový podíl 54 procent ve společnosti Alma Holding, registrované v Krasnodarské oblasti na jihu Ruska. Firma vlastní zhruba 391 hektarů sadů a věnuje se pěstování jablek.

Zbývajících 46 procent vlastní Volga Group Agro, spadající pod Volga Group Gennadij Timčenko, což je společnost ovládaná oligarchou propojeným s putinovským režimem a zároveň jedním z nejmocnějších mužů v Rusku. Do jeho portfolia spadá rovněž plynárenská společnost Novatek nebo petrochemický podnik Sibur Holding.

Ještě než se oba muži spojili obchodně, sdružoval je jejich vztah k hokeji. Fasel byl hlavou IIHF v letech 1994 až 2021, po celou dobu patřil současně ke členům Mezinárodního olympijského výboru. Timčenko je šéfem KHL a jednoho z nejbohatších ruských klubů SKA Petrohrad, členem představenstva a dozorčí rady Ruské hokejové federace (FHR). Po vpádu Ruska na Krym v roce 2014 se objevil na sankčním seznamu USA a od loňské invaze na Ukrajinu taky na listině nežádoucích osob pro Evropskou unii a Velkou Británii.

Dominik Hašek o kandidatuře na prezidenta, zodpovědnosti NHL i Češích v Rusku
Video se připravuje ...

Podpora Putina i Lukašenka

Za Faselovy vlády v mezinárodním hokeji získalo Rusko třikrát právo pořádat mistrovství světa a jednou – poprvé v historii – i zimní olympijské hry. Při působení ve funkci Fasel podporoval Rusko během dopingového skandálu kolem ruského sportu, netajil se obdivem k Putinovi. S ním se ostatně vídal i při neformálních příležitostech, jako byly oslavy narozenin a hokejové exhibice. Zároveň se postavil proti expanzi KHL na západ. Předpokládalo se, že po odchodu z IIHF se stane konzultantem FHR a KHL a zapojí se do řešení otázek strategického rozvoje. To se však nestalo.

Před dvěma lety čelil Fasel kritice za to, že se v době protivládních protestů v Bělorusku setkal s tamním vůdcem Lukašenkem, jinak taky velkým hokejovým fanouškem. Fotografie, jak se spolu drží ve vřelém objetí, vyvolaly ostrou kritiku.

„Dopadlo to hloupě, až se stydím,“ omlouval se Fasel. Uvedl, že represe nepodporuje, zároveň však poznamenal, že s Lukašenkem má přes dvacet let dobré vztahy. V únoru 2021 IIHF zbavila Bělorusko práva na spolupořadateství šampionátu kvůli napjaté situaci v zemi. O organizaci se měly původně podělit Minsk a Riga. IIHF však měla vážné pochybnosti, zda bude v Bělorusku dostatečně zajištěna bezpečnost účastníků. Proti jeho pořadatelství ostře vystoupili evropští politici a největší sponzoři světového hokeje. Šampionát byl Minsku odebrán a jeho organizaci svěřila IIHF výhradně Lotyšsku.

Fasel do poslední chvíle vystupoval jako podporovatel zachování části turnaje v Bělorusku. Pozitivně se vyjadřoval i o Putinovi. „Za krátkou dobu hodně dokázal. Řídit zemi jako Rusko, která zahrnuje jedenáct časových pásem a používá zhruba 100 jazyků, je skutečný úspěch. Obdivuji ho,“ prohlásil. V roce 2010 byl Fasel prezidentským dekretem vyznamenán Řádem přátelství.

Vloni v březnu IIHF pověřila svou etickou komisi, aby prošetřila Faselova vyjádření v souvislosti s válkou na Ukrajině a přezkoumala, zda coby doživotní čestný prezident organizace neporušil kodex federace. Fasel tehdy vyjádřil lítost nad rozhodnutím IIHF o vyloučení Ruska a Běloruska z mistrovství světa. Označil to za jeden z nejsmutnějších okamžiků v její historii.

„I během studené války hrál Sovětský svaz se Spojenými státy, s Kanadou. I v tak vypjaté situaci, jako je dnes, musí sport nést poselství míru a spojování lidí. Bylo mnoho příležitostí vyloučit někoho z IIHF, protože ve světě bylo mnoho válek, a teď to děláme. Je velmi smutné slyšet, co lidé chtějí dělat,“ řekl loni Fasel. IIHF žádné závěry z vyšetřování etické komise dosud nezveřejnila

Vstoupit do diskuse
3


Články odjinud


Články odjinud