Plav pomáhat proti nemoci, co trápí Čišovského. Proč je tváří i Kubová? | iSportLIFE | iSport.cz
4.9.2019 • 12:43

Plav pomáhat proti nemoci, co trápí Čišovského. Proč je tváří i Kubová?

Vstoupit do diskuse
0

Představte si, že vám pomalu začne ochabovat svalstvo. Ztrácíte rovnováhu. Rychleji se unavíte, bojujete s nedostatkem dechu. Tak začíná ALS. Lék zatím neexistuje. Ale pomoct můžete! Stačí přijít v sobotu 7. září na Střelecký ostrov v Praze a v rámci unikátního charitativního závodu Prague City Swim si zaplavat. Nebo aspoň zafandit.Prague City Swim, s podtitulem #plavpomahat, je závod v plavání kolem Střeleckého ostrova. Jeho cílem je pomoci pacientům s ALS, nevyléčitelnou nemocí, kterou dnes jen v Česku trpí na 800 pacientů. Do závodu se mohou zapojit jednotlivci i týmy a to na trati o délce 1 650 metrů nebo 600 metrů. Svou účast potvrdili profesionální plavci i někteří pacienti.

Mezi tváře projektu patří i plavecká reprezentantka Simona Kubová, mistryně Evropy na 50 metrů znak v krátkém bazénu a mnohonásobná medailistka z velkých akcí. „Oslovili mě, jestli bych se chtěla stát tváří, že bychom na ten závod natočili propagační klip,“ vysvětluje Kubová. „Mně se to líbilo, vím, jaká ta nemoc je. Taťkův známý na to umřel, měla jsem k tomu bližší vztah. Téma a projekt se mi líbily, proto jsem řekla ano.“

ALS neboli amyotrofická laterální skleróza je onemocnění, na které současná medicína stále nezná lék. Trpěli jí například vědec a fyzik Stephen Hawking nebo politik Stanislav Gross. Cílem akce je nejen na nemoc upozornit, ale také vybrat prostředky na výzkum, nákup pomůcek a terénní péči o pacienty. Nemoc může postihnut kohokoli. Mezi nejznámější pacienty u nás patří například fotbalista prvoligové Plzně Marián Čišovský nebo masér české reprezentace fotbalu a futsalu Vladimír Mikuláš. Kubová už jara natočila propagační videoklip, při němž musela do hodně chladné Vltavy.

„Natáčeli jsme na konci dubna, bylo chladno, sraz v Podolí byl v pět ráno a šli jsme do Vltavy,“ vzpomíná Kubová s úsměvem. „Ve Vltavě jsem nikdy neplavala a voda měla deset, patnáct stupňů. Lodička nás dovezla pod Železniční most k Vyšehradu, tam jsem udělala pár temp pro video. Nebylo to moc fajn, ale projekt je fakt pěkný, je to pro dobrou věc. Stojí to za to. Co je chvíle zimy oproti tomu, čím si lidé prochází.“

Pražský závod je součástí mezinárodního projektu pod záštitou Českého olympijského výboru a České unie sportu. Navazuje na Amsterdam City Swim, který se poprvé uskutečnil v roce 2012, a následně v Londýně (London City Swim).

Sobotní program na Střeleckém ostrově začne moderátorka Daniela Písařovicová už v půl deváté ráno. Návštěvníci se mohou zúčastnit dvou cvičebních bloků yogy, od čtyř hodin začíná hudební program, o nějž se postarají Emma Smetana, Hitfakers a Sisus Ralsis. Vstupné stojí 190 korun. Startovné pro plavce i paddleboardy stojí do pátku 890 korun pro dospělého a 350 korun pro dítě. Lze se registrovat i v sobotu přímo na místě za 990 a 400 korun.


Témata:  závodplaváníplavecplavkyněcharitanemocALSsportiSport LIFE
Vstoupit do diskuse
0
Další články autora

iSport LIFE

Běh Kolo Testy Inspirace Akce iSport LIFE Columbia běžecké závody

iSport LIFE je web o radosti z pohybu, motivaci, pozitivním a zdravém životní stylu.

Běh, cyklistika, dobré jídlo, zdraví, zážitky, to jsou témata, na které zde narazíte. Těšte se na testy bot, sportovního vybavení, technických vychytávek, reportáže, tipy na výlety. Kdo to myslí s během a cyklistikou trochu vážně, najde zde rady zkušených sportovců.

Prostor tu mají i témata o zdraví a jídle.

Tým kolem www.isportlife.cz pořádá běžecké a cyklistické závody v různých městech v České republice. Přijmi výzvu!

Jízdní kola * Elektrokola * Elektrokoloběžky * Tenisové vybavení na Heureka.cz

23. srpna 2020
Praha
Výsledky
12. září 2020
Brno
Výsledky
10. října 2020
Praha
Přihlásit se

www.isportlife.cz je web o životě sportovců. Nenajdete zde však výsledky, časy, rozebírání herních taktik a hledání ideálních sestav. Začíst se naopak můžete do profilů, rozhovorů a příběhů nejen našich, ale i zahraničních sportovců. Poodhalíme vám nejen jejich tréninkové finty, ale i to jak správně odpočívat. iSport LIFE je o životě ve sportu.

Tým kolem www.isportlife.cz pořádá také běžecké závody v různých městech v České republice.

Články odjinud
Články odjinud