Příběh Hankinse: přes Nymburk do NBA. Nechat se kousnout od žraloka! | iSportLIFE | iSport.cz
7.11.2019 • 04:30

Příběh Hankinse: přes Nymburk do NBA. Nechat se kousnout od žraloka!

Vstoupit do diskuse
0

Evropu znal dosud jen z televize. Stačilo ale pár týdnů a už tu získal pověst basketového showmana. V české lize vévodí Kooperativa faktoru (ukazatel atraktivity hry) a v Lize mistrů cílí s Nymburkem na postup ze skupiny. „Kvůli ní jsem přišel,“ vypráví Zach Hankins. A odvážné plány má i mimo hřiště – jednou chce vést ranč či plavat se žraloky.Nechybělo moc a místo, aby v úterý v Lize mistrů doskakoval míče a předával je Jaromíru Bohačíkovi nebo Vojtěchu Hrubanovi, mohl si takhle klidně přihrávat s Benem Simmonsem nebo Joelem Embiidem ve Philadelphii 76ers.

Stal se mistrem i MVP americké divize NCAA 2. Na webu koluje řada videí z jeho řádění pod koši. A také se účastnil Letní ligy NBA. Nakonec ale do užšího týmu 76ers neproklouzl a rozhodl se vybudovat si renomé v Evropě. Vsadil na Česko – na Nymburk.

Seznamte se: Zach Hankins, 23 let, nový pivot českého mistra.

„Jsem za tu šanci tady rád. Bylo pro mě velké lákadlo sem přijít a hrát zde soutěž vysoké úrovně, již sledují i skauti z NBA. Dostat se do ní totiž zůstává stále mým cílem,“ přiznává rodák z Charlevoix, malého dovolenkového městečka na pobřeží jezera Michigan.

Pro Nymburk je důležitý. Mladý. Atletický. A vytrénovaný z univerzitních lig krásně sedí do stylu trenéra Orena Amiela, který chce po hráčích hodně pressingu a rychlých protiútoků. V prvních dvou duelech v Lize mistrů měl vždy double double. V české lize zase nadchl svými atraktivními kousky, díky nimž zase vládne Kooperativa faktoru – speciálnímu indikátoru atraktivnosti hry.

Kdyby ale nehrál basketbal, mohl by na svou 211 centimetrů vysokou postavu hodit klidně i oblek. Na univerzitě Ferris State udělal nejprve bakalářský titul z biologie a životního prostředí a později si na Xavieru dodělal magistra z obchodování a administrativy. „Basketbal je skvělý, ale není na celý život, takže musím být připravený i na život po něm. A doufám, že se dvěma tituly a z toho jedním z byznysu, se mi pak bude do nesportovního života lépe vstupovat,“ má jasno.

Stejně tak však nezapře svou povahu sympatického ´příroďáka´.

Zatímco jeho rodiče doma chovají koně, psy, kočky, on sám má i různé ještěry, chameleony, gekony, křečky nebo krysy… „Mám zvířata fakt hodně rád,“ culí se. A rád se o tom i rozpovídá.

„Mám dost nápadů. Chci dělat to, co mě baví, takže pracovat se zvířaty. Mám například hodně rád žraloky, čili uvažuji o tom, že bych bral lidi potápět se se žraloky. Nebo třeba vést safari. A také mám hodně rád koně, takže si třeba pořídím ranč, uvidíme,“ vypráví.

Byť se žraloky má ještě jeden speciální plán. Zatímco se na jeho rameni a zápěstí skví povedené tetování, on by pro svou kůži chystal ještě jeden ´dárek´ - kousanec a otisk žraločích zubů. „Jo, je to tak. Od nějakého malého a přes kroužkový oblek na předloktí. Jen abych měl vidět zuby na ruce, místo tetování. Bylo by cool chlubit se, že mě kousl žralok,“ směje se Hankins.

V Česku, kde žádného ze svých domácích mazlíčků nemá, si nicméně zvyká rychle. Tam, kde jsou u něj doma v Charlevoix velké pláže, různé festivaly a z jedné strany jezera Michigan není ani vidět na tu druhou, v Nymburce ve středu Evropy z jednoho břehu Labe na ten druhý v poklidu dohlédne.

S některým spoluhráčem tak občas vyrazí na jídlo, s jiným na kávu… „Samozřejmě není snadné nevidět se s rodinou, ale už si pomalu zvykám. Je to velké dobrodružství. Evropu jsem dosud viděl jen v televizi, ve filmech a seriálech, kde se objevují malé vesničky, katedrály, zámky a je skvělé, že teď mám možnost to všechno vidět naživo jako třeba Pražský hrad,“ netají se.

A snaží se i proniknout do tajů češtiny. „Je to hodně zvláštní jazyk, ale snažím se naučit alespoň základy. Umím zatím počítat, zdravit, děkovat a pak pár frází, jako třeba: ´ty si velký´, ´ty si hezká´,“ zkouší vyslovovat česky.

S Nymburkem má zatím jednoroční kontrakt s opcí a teprve budoucnost ukáže, jak dlouho se dynamický pivot v Česku zdrží. Jak moc zde v Lize mistrů zaujme. Zda dostane třeba příští rok opětovnou pozvánku do Letní ligy. A kdo ví, třeba se potká v budoucnu i s Tomášem Satoranským.

„Jasně, že ho znám. Dokonce jsem za něj hrál na konzoli – ve hře 2KNBA jsem totiž hrával za Washington Wizards, kde působil. Je to hráč, který se mi hodně líbí, a i když jde z lavičky, hodně týmu pomůže. Teď jsem i nedávno viděl jeho pěknou akci z přípravy Chicaga, kdy přihrál mezi nohama protihráče na smeč Zacha LaVinea. To byla paráda,“ dodává nadšeně Hankins.

Zach Hankins se zatím neprobojoval do týmu Philadelphie, zamířil tak do Nymburku
Zach Hankins se zatím neprobojoval do týmu Philadelphie, zamířil tak do Nymburku

ZACHARY HANKINS

Narozen: 27. července 1996 (23 let)
Národnost: USA
Výška: 211 cm
Pozice: pivot
Kariéra: Ferris State (2015 – 2018), Xavier (2018 – 2019), Nymburk (2019 - )

ZACH HANKINS V LIZE MISTRŮ

Proti Bambergu (91:71)
Minuty: 23     
Body: 10        
Doskoky: 10  
Asistence: 0

Proti Gaziantepu (74:72)
Minuty: 24     
Body: 14       
Doskoky: 10  
Asistence: 1

Proti Rize (91:72)
Minuty: 26     
Body:  8     
Doskoky: 6    
Asistence: 1

Proti Tenerife (68:78)
Minuty: 16     
Body: 4          
Doskoky: 3    
Asistence: 0


Vstoupit do diskuse
0
Další články autora

iSport LIFE

Běh Kolo Testy Inspirace Akce iSport LIFE Columbia běžecké závody

iSport LIFE je web o radosti z pohybu, motivaci, pozitivním a zdravém životní stylu.

Běh, cyklistika, dobré jídlo, zdraví, zážitky, to jsou témata, na které zde narazíte. Těšte se na testy bot, sportovního vybavení, technických vychytávek, reportáže, tipy na výlety. Kdo to myslí s během a cyklistikou trochu vážně, najde zde rady zkušených sportovců.

Prostor tu mají i témata o zdraví a jídle.

Tým kolem www.isportlife.cz pořádá běžecké a cyklistické závody v různých městech v České republice. Přijmi výzvu!

Jízdní kola * Elektrokola * Elektrokoloběžky * Tenisové vybavení na Heureka.cz

23. srpna 2020
Praha
Přihlásit se
12. září 2020
Brno
Přihlásit se
10. října 2020
Praha
Přihlásit se

www.isportlife.cz je web o životě sportovců. Nenajdete zde však výsledky, časy, rozebírání herních taktik a hledání ideálních sestav. Začíst se naopak můžete do profilů, rozhovorů a příběhů nejen našich, ale i zahraničních sportovců. Poodhalíme vám nejen jejich tréninkové finty, ale i to jak správně odpočívat. iSport LIFE je o životě ve sportu.

Tým kolem www.isportlife.cz pořádá také běžecké závody v různých městech v České republice.

Články odjinud
Články odjinud