Být jako Nadal či Serena. 3+1 tenisových zlepšováků. Co na to trenér? | iSportLIFE | iSport.cz
12.10.2019 • 05:00

Být jako Nadal či Serena. 3+1 tenisových zlepšováků. Co na to trenér?

 • Podívejte se na TOP 4 tenisové vychytávky, díky kterým budete hrát jako profesionál

  I když tenis patří mezi tradiční sporty, kde velkou roli hraje tradice, můžete také u něj narazit na několik zajímavých technologických vychytávek, které prý dokáží pomoct zlepšit úroveň vaší hry. Na konci článku se dozvíte i názor profitrenéra tenistky Lucie Hradecké na zmíněné produkty.

 • Head Tennis Sensor

  Jedná se o senzor, který lze přidat do vybraných tenisových raket značky Head. Hmotnost senzoru je pouhých sedm gramů, takže celkem nemáte šanci poznat, že se u rakety něco změnilo. Senzor komunikuje s mobilní aplikací, kde vidíte hodnocení vaší hry. Můžete například sledovat, kolik konkrétních typů úderů jste během svého tréninku či zápasu zahráli, nebo rychlost podání. K dispozici je také tréninkový mód pro zlepšení techniky úderů. Senzor je voděodolný a na jedno nabití vydrží zhruba pět hodin. Cena se pohybuje kolem hranice 2 500 korun. Mimochodem, pokud nevlastníte raketu Head, zkuste se podívat po senzoru jménem Zepp Tennis 2. Jedná se o takřka totožný výrobek, jen s univerzálním použitím i na jiné značky raket.

 • Qlipp Plus

  Qlipp PlusQlipp PlusFoto Sport

  Také Qlipp je senzor, ale díky tomu, že se připěvňuje přímo na výplet, je možné ho použít s libovolnou tenisovou raketou. Změřené výsledky opět vidíte v mobilní aplikaci. Senzor sleduje jednotlivé údery, rotaci či rychlost úderu (vypočítává ji podle rychlosti máchnutí raketou). Hodnotí se také kvalita úderu podle toho, jak míček raketa zasáhne. Svoje výsledky můžete porovnávat s ostatními uživateli senzoru Qlipp. Jednotlivé údery také můžete nahrávat na mobilní telefon, kde vám aplikace poradí, co a jak zlepšit. Českého prodejce jsme neobjevili, ale Qlipp se dá koupit prostřednictvím Amazonu. Cena přesahuje 2 000 korun.

 • Babolat Play Connected

  Babolat Play ConnectedBabolat Play ConnectedFoto Sport

  Pokud hledáte opravdu profesionální řešení, budete muset sáhnout po tomto senzoru, který je už přímo zabudován ve vybraných raketách značky Babolat. Konkrétně se jedná o modely Babolat Play Pure Drive, Babolat Aero Pro Drive a Babolat Pure Drive Lite, které obsahují akcelerometr, gyroskop a piezoelektrický senzor. Díky této výbavě dokáže přidružená mobilní aplikace získat informace o směru rakety, její rotaci, vibracích i přesném místě zásahu tenisového míčku. A z těchto dat pak generovat celou řadu informací. Zjistíte třeba, jakou silou trefujete forhendy a jestli je zasahuje správně středem rakety. Dozvíte se, kolik času jste strávili samotnou hrou nebo jak dlouhé jsou vaše výměny. Dočkáte se dokonce přibližného odhadu vynaložené energie. Při dlouhodobějším sledování pak snadno zjistíte, jestli se vaše hra zlepšuje nebo ne. Pokud rádi sledujete nejrůznější data a statistiky, budete opravdu nadšeni. Cena je ale samozřejmě výrazně vyšší než u konkurenčních řešení, záleží na konkrétně vybrané raketě, ale počítejte alespoň s 3 500 korun.

 • Tennibot

  TennibotTennibotFoto Sport

  Poslední gadget, který nás při přípravě dnešního článku zaujal, vám úroveň tenisových schopností nezlepší, ale stejně dokáže zaujmout. Protože, jestli je něco na tomhle sportu opravdu otravné je to nutnost neustálého sbírání míčků. Zařízení jménem Tennibot ale tuhle nepříjemnost vyřeší za vás. Zjednodušeně řečeno, je to krabice na kolečkách, která sbírá po kurtu míčky, když se vy potřebujete občerstvit, nebo si chcete dát krátkou pauzu. Do zařízení se vejde až 80 tenisáků a k orientaci mu pomáhá kamera umístěná u sloupku, který drží síť. Tennibot je zatím ve fázi nápadu, ale pokud vás zaujal, můžete ho podpořit na Kickstarteru. 

   

 • Co na to trenér Jiří Fencl?

  Lucii Hradeckou asi není třeba představovat. V ženské čtyřhře zabodovala v minulosti jak na French Open, tak US Open. Zahrála si finále Wimbledonu a přivezla placku z olympijských her. Zaměříme se nyní na jejího trenéra, Jiřího Fencla. Co říká na zmíněné technologické vychytávky?

  „S žádnýmy gadgety nemám osobní zkušenost, ale kouknul jsem na prezentační videa. Vypadají zajímavě a generují podobná data,“ říká Fencl, ale současně dodává, že přecejen s Babolat Play Connected se v minulosti alespoň setkal.

  Nás zajímá především, zda si myslí, že by gadgety mohly pomoci vylepšit rekreačním hráčům jejich hru. „Ano.“ Je stručná odpověď. Jenže kouzlo tkví v něčem jiném. „Myslím, že cokoliv, co člověka motivuje jít hrát nebo trénovat, prospívá ke zlepšování. Protože čím víc hrajete, tím máte větší šanci se zlepšit. A data, která tyto senzory produkují, určitě mohou přispět k tomu, že půjdu na kurt a bude mě zajímat porovnání s minulým hraním. Tenis je velmi těžko měřitelný sport, na rozdíl od golfu například. Pokud budu mít ale data z každého hraní a mohu je porovnávat, je to výborná věc, jak se motivovat, “ shrnuje pozitiva vychytávek Jiří Fencl a klade důraz na to, že nejdůležitější je nakonec, jak často chodíte hrát. A k tomu potřebujete buď pevnou vůli nebo dávku motivace, kterou vám senzory mohou přinést.

  „Samozřejmě je velmi diskutabilní, jak přesná data tyto senzory produkují, ale to asi vlastně není důležité. Pokud budete používat stále stejný senzor, srovnání bude mít vypovídající hodnotu. Žádný gadget vám ale pár hodin s dobrý trenérem bohužel nenahradí.“

  Hradecká má po dvou letech deblový titul, vyhrála v CincinnatiHradecká má po dvou letech deblový titul, vyhrála v CincinnatiFoto Profimedia.cz


Další články autora
 

iSport LIFE

Běh Kolo Testy Inspirace Akce iSport LIFE Columbia běžecké závody

iSport LIFE je web o radosti z pohybu, motivaci, pozitivním a zdravém životní stylu.

Běh, cyklistika, dobré jídlo, zdraví, zážitky, to jsou témata, na které zde narazíte. Těšte se na testy bot, sportovního vybavení, technických vychytávek, reportáže, tipy na výlety. Kdo to myslí s během a cyklistikou trochu vážně, najde zde rady zkušených sportovců.

Prostor tu mají i témata o zdraví a jídle.

Tým kolem www.isportlife.cz pořádá běžecké a cyklistické závody v různých městech v České republice. Přijmi výzvu!

14. března 2020
Praha
Přihlásit se
18. dubna 2020
Ostrava
Přihlásit se
16. května 2020
Říčany
Přihlásit se
6. června 2020
Plzeň
Přihlásit se
12. září 2020
Brno
Přihlásit se
17. října 2020
Praha
Přihlásit se

www.isportlife.cz je web o životě sportovců. Nenajdete zde však výsledky, časy, rozebírání herních taktik a hledání ideálních sestav. Začíst se naopak můžete do profilů, rozhovorů a příběhů nejen našich, ale i zahraničních sportovců. Poodhalíme vám nejen jejich tréninkové finty, ale i to jak správně odpočívat. iSport LIFE je o životě ve sportu.

Tým kolem www.isportlife.cz pořádá také běžecké závody v různých městech v České republice.

Články odjinud
Články odjinud