Dřina za úspěchy Ledecké: s kamerou po kopcích. Drony mají zákaz | iSportLIFE | iSport.cz
10.2.2020 • 04:30

Dřina za úspěchy Ledecké: s kamerou po kopcích. Drony mají zákaz

Zajet dobrý výsledek ve sjezdovém lyžování není dnes jen o samotném výkonu sportovce. Je k němu potřeba i dobrá taktická příprava. Trať nepoznávají závodníci jen na sjezdovce, ale stále víc z videí. A ta musí někdo natočit, což je většinou práce trenérů. Že to není vůbec jednoduchá činnost, přibližují Tomáš a Ondřej Bankovi, trenéři dvojnásobné olympijské medailistky Ester Ledecké. „Běhám s kamerou po lese, jezdím autem po okolí a hledám místo, odkud budou nejlepší záběry,“ vypráví Tomáš Bank.Úspěchy Ester Ledecké přicházejí stále častěji. V prosinci vítězství ve sjezdu v Lake Louise, na stejném místě i 4. příčka. Pak další umístění v top 10 a v sobotu bronz na sjezdovce Kandahar v Ga-Pa. Za těmito výsledky stojí tvrdý trénink, víc zkušeností na lyžích, ale i něco jiného. Závodníky je dnes třeba připravovat také mimo pisty.

„O několika chybách vím sama, další mi řeknou trenéři. Všechno to ještě pořádně rozebereme večer u videa,“ říká téměř vždy Ledecká po dojetí tréninku či závodu.

Video. Věc, bez které by se už dnes lyžařské týmy neobešly. Mají k dispozici několik záběrů z různých částí sjezdovky. Aby jich měli trenéři k rozboru co nejvíc, je u menších týmů, jaký má právě Ledecká, potřeba spojit se se zahraničními kolegy a videa si vyměnit.

S tím, jak přichází úspěchy, je to ale čím dál složitější. „Spolupráce s týmy už není tak samozřejmá jako dřív. Třeba Rakušané dostali zákaz s námi spolupracovat, ale mají nás rádi, takže nám to řekli a jsou s námi dál,“ prozradil Tomáš Bank.

45 minut na sněžnicích

I proto se snaží být co nejvíc soběstační. „Máme jednu kameru, která má velký zoom, tak se snažíme to využít a najít místo, kde bychom měli pozici, kterou nikdo jiný nemá,“ říká starší z trenérské dvojice. Znamená to často i to, že jeden z trenérů sedne do auta a jezdí po okolí a hledá to nejlepší místo.

Může jím být protější kopec, ale i střecha budovy. „Je strašně důležité nafilmovat trénink, obzvlášť když je jen jeden. Je potřeba mít pokryto kamerami každé místečko na trati. Některá místa i z dvou pohledů. Takže pak třeba běhám s kamerou po lese,“ doplňuje ještě Tomáš Bank.

Tomáš Bank se svou hvězdnou svěřenkyní Ester Ledeckou na svahu
Tomáš Bank se svou hvězdnou svěřenkyní Ester Ledeckou na svahu

Také jeho mladší bratr se vydává do terénu, což může někdy být i nebezpečné, obzvlášť když se škrábete v hlubokém sněhu na kopec. „V Altenmarktu jsem šlapal 45 minut na protější kopec se sněžnicemi, akorát se tam nevešly lyžáky, tak jsem šlapal v těch vložkách do lyžáků,“ vzpomíná Ondřej Bank.

Pro úspěch své svěřenkyně tak dělají trenéři mnohé. V dnešní době technických vymožeností je to ale nutné. „Mě to baví. Když už jsem tady a nejsem doma s rodinou, kterou mám naštěstí tady v Ga-Pa s sebou, tak udělám cokoliv, abychom Ester připravili dobře,“ říká bývalý závodník, který má s mnohými tratěmi své zkušenosti.

Drony? Zákaz!

Mohlo by se tak zdát, že i díky tomu může Ledecké poradit, kudy jet, protože to má ještě v paměti. „Teď už čerpám z toho, kdy jsem tady sám jel, jen trochu. Jel jsem úplně jinou sjezdovku, takže minimálně. Spíš vycházím z principů: zatáčka přikloněná, odkloněná. Je to teď už všechno video a zkušenosti z trenérského života,“ usmívá se muž, který v SP dokázal zajet třetí místa v kombinaci v Beaver Creeku a Kitzbühelu.

A ačkoliv jde technika dopředu, musí týmy pracovat v souladu s pravidly Mezinárodní lyžařské federace FIS. I proto musí hledat ideální místa na natáčení po okolí a nemohou využít drony. „Teď to nejde, v pravidlech je zákaz dronů. Některé brány, specielně jedna v Kanadě, nejdou absolutně natočit, tady taky jedna taková je a dokážu si představit, že by to bylo nejlepší z dronu. Ale zatím to nejde. A myslím, že je to dobře. Když začnou padat drony na závodníky, je to blbé,“ vysvětluje Tomáš Bank.

A v čem spočívá práce s natočenými videi? Základem je doporučit Ledecké před startem pro ni nejlepší linii, kterou má kopírovat. Není to ale vždy ta nejrychlejší. I když při sobotním sjezdu v Ga-Pa se právě do takové pustili.

„Tady jsme z ní cítili, že je sebevědomá, ne třeba jak v Bansku. Viděl jsem na ní, že ji můžu tlačit do té jakoby vítězné, nejrychlejší linie. I když sjezd byl hodně náročný, v prvním tréninku bylo vidět, že se holky lehce bojí, přesto jsem cítil, a to mě baví nejvíc, že ji můžu tlačit do nejrychlejší linie. Jen poslední točku nesplnila úplně přesně, jinak to bylo super.“


Další články autora
 

iSport LIFE

Běh Kolo Testy Inspirace Akce iSport LIFE Columbia běžecké závody

iSport LIFE je web o radosti z pohybu, motivaci, pozitivním a zdravém životní stylu.

Běh, cyklistika, dobré jídlo, zdraví, zážitky, to jsou témata, na které zde narazíte. Těšte se na testy bot, sportovního vybavení, technických vychytávek, reportáže, tipy na výlety. Kdo to myslí s během a cyklistikou trochu vážně, najde zde rady zkušených sportovců.

Prostor tu mají i témata o zdraví a jídle.

Tým kolem www.isportlife.cz pořádá běžecké a cyklistické závody v různých městech v České republice. Přijmi výzvu!

Jízdní kola * Elektrokola * Elektrokoloběžky * Tenisové vybavení na Heureka.cz

26. dubna 2020
Praha
Už brzy
12. září 2020
Brno
Přihlásit se
10. října 2020
Praha
Přihlásit se

www.isportlife.cz je web o životě sportovců. Nenajdete zde však výsledky, časy, rozebírání herních taktik a hledání ideálních sestav. Začíst se naopak můžete do profilů, rozhovorů a příběhů nejen našich, ale i zahraničních sportovců. Poodhalíme vám nejen jejich tréninkové finty, ale i to jak správně odpočívat. iSport LIFE je o životě ve sportu.

Tým kolem www.isportlife.cz pořádá také běžecké závody v různých městech v České republice.

Články odjinud
Články odjinud