Proč nevyhraje Turné? Koudelka se teprve učí být šampionem | iSport.cz
Martin Hašek
2. ledna 2015 • 04:30

Proč nevyhraje Turné? Koudelka se teprve učí být šampionem

Vstoupit do diskuse
0
Roman Koudelka si teď skoky užívá.
TOP VIDEA
Vémola promluvil o Mikuláškovi, rozchodu i drogách: Pešta? Bulík, ale něco dokázal
Sportovci na sítích: Vrátí se Lela ke Karlosovi? Kdo přidal nejroztomilejší video?
VŠECHNA VIDEA ZDE

Naděje, že český skokan na lyžích opět vyhraje Turné čtyř můstků, je pro letošek zřejmě pryč. Výkony Romana Koudelky na německé polovině seriálu byly solidní, ale na stupně vítězů zatím nestačí. Co za tím stojí?Důvodů může být víc. V první řadě je to nepochybně ukrutná konkurence světového skoku. Sedmá i jedenáctá příčka v podstatě potvrzují, že do špičky Koudelka dál patří. I když teď není v ideální formě, skoky mu nevycházejí na sto procent nebo má potíže s rychlostí lyží.

I s těmito handicapy se ale dá vyhrávat, když tomu člověk věří. Sebevědomí šampiona, to je ta dovednost, kterou musí Roman Koudelka ještě vyleštit.

Sám závodník s koučem Richardem Schallertem v posledních týdnech především pracovali na tom, aby měl Koudelka na důležité závody správně nastavenou hlavu. Proto nejel na prosincové Světové poháry v Rusku, proto dostal o Vánocích za úkol zabývat se čímkoli jiným než jenom skoky.

Roman Koudelka byl kvůli nepřepisové kombinéze diskvalifikován

Správná práce s energií je v tomhle sportu zásadním předpokladem úspěchu. Tentokrát ale možná Koudelku dostalo, že s podobnou situací ještě neměl zkušenosti. Po včerejším závodě v Garmisch-Partenkirchenu řekl, že před Turné nepočítal, že by ho mohl vyhrát.

Myšlenka na úspěch je přitom první krok, aby věc opravdu vyšla. Bránit se tlaku, který bývá na favority, není od věci. Koudelka se ale od vítězných myšlenek vzdálil asi až příliš daleko.

Za poslední rok zvládl ohromný kus práce. Vyhrabal se z depresí způsobených zdravotními problémy. Začal dřít ještě víc než dřív. Srovnal se i psychicky a na první pohled vyzrál.

Stále je ale na cestě, v níž skokana i malá chyba posouvá pořadím nemilosrdně zpět. Stává se to i esům, o čemž svědčí případ Švýcara Simona Ammanna, který o svůj sen vyhrát Turné přišel hned při prvním skoku.

Koudelka už letos zřejmě nevyhraje, i když ve sportu je možné cokoli. Šancí získat svoje velké triumfy ale ještě může mít hodně. Důležité je příště z těchto zkušeností těžit, až přijde další velká naděje. Může to být za rok na Turné. Nebo už příští měsíc na mistrovství světa ve Falunu.

Vstoupit do diskuse
0

Sport 2020

Tour de France 2020: Vše o 107. ročníku
Trasa a etapy TdF 2020 Startovní listina a týmy na TdF 2020 Vítězové a historie Tour

US Open 2020
Pavouk Ženy Pavouk Muži Vše o US Open 2020

Zrušené a odložené akce
MS v hokeji 2020 zrušeno Olympiáda 2020 odložena EURO o rok odloženo

Koronavirová pandemie zasáhla všechny probíhající i plánované sportovní soutěže a akce. Kompletně zrušen byl ročník Tipsport extraligy, fotbalová Fortuna ligy se nakonec ani kompletně nedohrála.

Tenisové vybavení * Tenisové rakety * Tenisové míče na Heureka.cz

Články odjinud


Články odjinud