V sobotu o půl jedenácté dopoledne polský svaz vyslal do světa jasnou zprávu, že v baráži proti Rusku nenastoupí. Odpoledne se přidalo i Švédsko. Své si řekl šéf NSA Filip Neusser, stejně tak ministr školství Petr Gazdík. Jejich reakce byla rychlá, provázená konkrétními kroky.
Postup FAČR? Největší spolek v tuzemsku vyčkával až do pozdních večerních hodin. Novináři museli reakci urgovat, doptávat se, proč už dávno není ve veřejném prostoru. Bylo to trapné, nedůstojné…
Před loňskými volbami se Petr Fousek rozčiloval, když se o něm mluvilo jako o úředníkovi a nerozhodném diplomatovi. Zasvěcení hovořili o tom, že v pozici předsedy to může být limit a slabina.
Nyní se v přímém přenosu ukazuje, že obavy byly zcela oprávněné. V extrémně těžkých časech žádajících si rozhodné reakce měl Fousek ideální příležitost konečně odhalit tvář lídra.
Mohl se předvést a vyšvihnout před celým hnutím. Ukázat fotbalovému světu, že Česko má silného předsedu s jasným názorem. Tuhle šanci však Fousek neskutečně marní. Stanovisko svazu to jen potvrdilo.
Zprávy ze dne 13. dubna 2022
Vyloučení ruské fotbalové reprezentace z kvalifikačního cyklu o postup na mistrovství světa 2022 bylo podle Mezinárodní sportovní arbitráže CAS v zájmu zdárného průběhu soutěže, opak by způsobil „nenapravitelné škody“. Vyplývá to ze zveřejněného zápisu soudního řízení mezi Mezinárodní fotbalovou asociací FIFA a ruskou protistranou.
Andrij Jarmolenko válí za West Ham mimo jiné s českými parťáky, jeho duše ale musí trpět tím, co za zprávy se valí z jeho vlasti. Ukrajina statečně čelí brutální ruské invazi, okupanti ale mají na svědomí nespočet lidských životů a celá zničená města... Mezi ně prakticky patří i Černihiv, odkud se do velkého fotbalu rozletěl právě spoluhráč Tomáše Součka, Vladimíra Coufala a Alexe Krále. Více čtěte ZDE>>>



Zprávy ze dne 12. dubna 2022
Fotbalisté Dynama Kyjev v prvním ze série charitativních utkání zvítězili ve Varšavě nad Legií 3:1. Zápas, který sledovalo na stadionu zhruba 20.000 fanoušků a v přímém přenosu vysílala polská televize, začal minutou ticha na počest obětí ruské invaze na Ukrajinu. Na hřišti i v hledišti se objevily transparenty s protiválečnými hesly. Výtěžek z utkání půjde na podporu lidem, kteří museli před válkou z Ukrajiny uprchnout.



V Labe Aréně v Račicích se od začátku dubna připravuje devět mladých ukrajinských kanoistů s trenérkou. Plánuje se také příjezd patnáctičlenné skupiny ukrajinských veslařů. Mladí sportovci opouštěli vlast narychlo, takže 1. dubna přijeli s minimem věcí. Správa račického areálu jim pořídila základní oblečení a obuv, hygienické potřeby, dva mobilní telefony a notebook. Lodě dodalo několik pražských klubů. „Budeme se snažit v případě potřeb zajistit další materiál, který by vybavení skupiny, narychlo evakuované z válkou postižené země, vhodně doplnil. Může jít například o sportovní oblečení pro trénink, všeho ostatního mají v tuto chvíli dostatek,“ uvedl v tiskové zprávě předseda Českého svazu kanoistů Jan Boháč, brzy se také mladí Ukrajinci začnou učit česky.
V dobročinné dražbě koupili olympijskou medaili Tonyho Martina, aby společně pomohli obětem války na Ukrajině, pak ji čtyřnásobnému mistru světa v cyklistické časovce zase vrátili. Společnost Fitiline Němcovo stříbro z Londýna 2012 vydražila za 31 100 eur a příspěvek ještě zaokrouhlila na 35 tisíc eur. A cenný kov vrátila původnímu majiteli. „Dali mi tu medaili, abych si ji vzal zpátky domů. Ani tomu nemůžu uvěřit,“ řekl listu Bild překvapený šestatřicetiletý bývalý cyklista, jenž chtěl svou pomoc zaměřit především na ukrajinské děti.