Video a spravedlnost pro všechny? Jasně, ale nejde to (hned)
To, co mělo být pro fotbal dobrem až pohádkovým, vypadá jako zlo. Tedy pokud lék na neduhy podáváte po kapkách a jen někomu. Ano, řeč je o videu, na jehož používání v české lize se snáší kritika od mnoha hráčů, trenérů i fanoušků. Hlavní argument zní: mělo by být rozhodčím k ruce na všech zápasech, jinak soutěž není spravedlivá, respektive regulérní. Rozumím tomu, proč se takové názory ozývají, nepodceňuju je, přesto tvrdím: neměly by zvítězit.

Jen v posledním ligovém kole se video dostalo do řečí hned několikrát. V zápase Slavie s Olomoucí byl díky němu nakonec uznán gól domácích, protože ukázalo, že útočník Stanislav Tecl nebyl v ofsajdu. To plzeňský snajpr Michael Krmenčík ano, ale protože sudí přítele na telefonu, tedy ve sluchátkách neměl, Liberec měl smůlu.
Jeho kapitán Vladimír Coufal, který si své názory na fotbalové věci veřejné nenechává pro sebe, to nejen za Severočechy shrnul následovně: „Když je možnost videa, tak musí být podmínky pro všechny stejné. A ne, aby bylo jen v jednom zápase kola. Buď má být všude, nebo nikde. Pak nemají mužstva rovnocenné podmínky.“
Nic není černobílé. Už dlouho před tím, než se video na (některých) tuzemských stadionech objevilo, bylo zřejmé, že má své plusy i minusy. Kdo nevidí věci černobíle a nepropadá ani nadšení ani skepsi, nehoroval pro něj jako pro moderního mesiáše, který fotbal zaručeně spasí.
Snad však souhlasil s tím, že mu může výrazně pomoct odstranit chyby, jež tuhle krásnou hru kazí a budí vypjaté negativní emoce. Vypadá to ovšem, že jen přibývá rozhořčených hlasů, že takhle tedy ne.
Bouřlivé reakce chodí z Anglie, Itálie i Německa, kritika míří na prodlevy při konzultacích, celkové nepřirozené narušení hry nebo to, v jakých případech se video využívá. Německo má za sebou dokonce aféru, kdy musel odstoupit šéf videorozhodčích, protože prý z centrály účelově ovlivňoval verdikty ve prospěch Schalke.