Po dlouhé nemoci zemřela polská atletická legenda Szewińská

Irena Szewińská získala na OH sedm medailí
ANKETA: Kdo nejvíce zazářil v derby? Blýská se pod Šilhavým na lepší časy? ANKETA: Kdo nejvíce zazářil v derby? Blýská se pod Šilhavým na lepší časy?
Slováci už ke konci vypadali podrážděně, chtěli se hádat, líčí Pavelka Slováci už ke konci vypadali podrážděně, chtěli se hádat, líčí Pavelka

Ve věku 72 let zemřela legendární polská atletka Irena Szewińská. Ve sprinterských závodech a skoku do dálky získala sedm olympijských medailí včetně tří zlatých. Jako jediná držela současně světové rekordy na tratích 100, 200 a 400 metrů. Podle agentury PAP zemřela Szewińská v pátek ve varšavské nemocnici.

"Byla dlouho nemocná, ale v poslední době se cítila dobře. Vždyť nedávno se zúčastnila setkání olympioniků," uvedl Janusz Szewiński, manžel a někdejší trenér polské legendy.

Rodačka z Leningradu (dnes Petrohrad) debutovala na olympijských hrách jako osmnáctiletá v Tokiu v roce 1964, kdy získala stříbro v běhu na 200 metrů a dálce a podílela se na vítězství polské štafety na 4x100 metrů. O čtyři roky později v Mexiku vyhrála dvoustovku a byla třetí na poloviční trati. V Mnichově 1972 pak bronzem zkompletovala svou medailovou sbírku z dvoustovky.

V dalším roce se začala věnovat běhu na 400 metrů a v další sezoně jako první žena pokořila hranici 50 sekund. Na čtvrtce držela pět let neporazitelnost. Na olympiádě v Montrealu tuto trať vyhrála ve světovém rekordu 49,28 s více než sekundovým náskokem. Představila se ještě na hrách v Moskvě v roce 1980.

Szewińská byla také pětinásobnou vítězkou mistrovství Evropy, na kterém získala celkem deset medailí. Z halových evropských šampionátů měla po dvou zlatých, stříbrných i bronzových medailích. V roce 1974 byla vyhlášena nejlepší sportovkyní světa, v evropské sportovní anketě zvítězila dvakrát.

Po skončení aktivní kariéry pracovala jako funkcionářka. Byla členkou Mezinárodního olympijského výboru a místopředsedkyní Polského olympijského výboru, také vedla národní atletický svaz.

Mistrovství světa ve florbale 2018 v Praze

Program a výsledky Český tým - soupiska Rozpis zápasů Info a hrací systém Haly pro MS Vstupenky Přehled medailistů z MS Akce pro fanoušky

Mistrovství světa ve florbale 2018 se koná ve dnech 1. - 9. prosince v Praze. Letošní šampionát je dvanáctý v historii, čeští florbalisté zatím získali jednu stříbrnou a dvě bronzové medaile. Čeští florbalisté narazí ve skupině A na Německo, Lotyšsko a Švýcarsko, všechny zápasy včetně play off odehrají v O2 areně.

Český program na MS ve florbale:
Německo - ČESKO
(so 1. 12., 18:00) * Lotyšsko - ČESKO (ne 2. 12., 17:00) * ČESKO - Švýcarsko (út 4. 12., 19:30)