20. září 2018 • 13:44

Čeští šampioni o muži, který posunul desetiboj: Věděli jsme to už dřív

TOP VIDEA
Hemský usiluje o návrat do profi hokeje. Podívejte se na jeho trénink Hemský usiluje o návrat do profi hokeje. Podívejte se na jeho trénink
Rytmus: Kvůli boxu musela jít stranou i přítelkyně Rytmus: Kvůli boxu musela jít stranou i přítelkyně
VŠECHNA VIDEA ZDE

To byla neděle! Atletické dějiny se zatřásly a během pár hodin se dva rekordy, které určují hranice lidského druhu, posunuly do sfér, v jakých si minulé století představovalo to jednadvacáté. Maratonský běh Keňana Eliuda Kipchogeho 2:01:39 hodiny v Berlíně to začal. A pak bouchnul desetibojařský výkon Francouze Kevina Mayera, 9126 bodů v Talence. Stylově přesně 100 bodů za přelomovým součtem Romana Šebrleho, prvního v klubu 9000. „Vždycky jsem věděl, že je šampion od narození,“ netajil se Šebrle. V čem je Mayerova silná stránka a jak vypadala jeho cesta k vysněnému cíli?Když se Ashton Eaton loni těsně po Silvestru překvapivě loučil s kariérou, nechal korunnímu princi Kevinu Mayerovi suverénní vládu. A svůj světový rekord obnažený budoucímu útoku. „Je mi líto tvého rozhodnutí, ale rozumím mu,“ vzkázal mu tehdy Mayer.

A šel si napsat svůj příběh. Plný velkých nadějí. Jako když po famózním stříbrném boji s Eatonem na olympiádě v Riu naznačil možnosti vítězstvím na MS v Londýně. Letos si ale naplánoval zvláštní sezonu. V Ratingenu se představil jen v několika disciplínách, ME v Berlíně už bral vážně, ale skončil po třech neúspěších v dálce. 

„Zaplaťpánbůh za tu pokaženou Evropu. Že si chlapec uvědomil, že je ten políbený, ale že je pro to třeba něco udělat. Ne si na desetibojaře hrát,“ říká reprezentační šéftrenér a bývalý světový rekordman v desetiboji Tomáš Dvořák. „On za posledních pět let šel pár desetibojů. Podle mě to v Berlíně podcenil. Bavil jsem se tam s x lidmi i s Francouzi, podle kterých nemá motivaci. Evidentně ji teď sebral, zaplaťpánbůh.“ 

Mayerův příběh připomíná známou historku atletických dějin z roku 1992. Američan Dan O´Brien tehdy při olympijské kvalifikaci nezaznamenal výkon tyči a při Hrách v Barceloně musel z dálky sledovat zlatou jízdu Roberta Změlíka. Pak ale koncem sezony přijel do Talence a výkonem 8891 bodů překonal tehdejší světový rekord Brita Daleyho Thompsona. 

„Samozřejmě tam podobnost je. Dan to trochu podcenil, na olympiádě nestartoval a měl motivaci se připravit na podzim. Škoda že u téhle generace motivace připravit se na podzimní sezony visí na tomhle,“ říká Dvořák. 

Když se loučil Eaton, mluvilo se o něm jako o sportovci z jiné planety. Američan bez porážky vládl celých pět let, hned dvakrát překonal přelomový Šebrleho rekord a bylo zjevné, že jeho schopnosti sahaly mnohem dál. 

Jenže Mayer teď desetibojařskou realitu zcela změnil. S legendární hranicí 9000 bodů si pohrál jako kluk na pískovišti. Předvedl výkon, pro jaký před lety vzniklo speciální atletické slovo „boltesque“. 

Pokračování článku patří k placenému obsahu Staňte se předplatitelem a získejte přístup k exkluzivnímu obsahu

Mistrovství světa ve florbale 2018 v Praze

Program a výsledky Český tým - soupiska Rozpis zápasů Info a hrací systém Haly pro MS Vstupenky Přehled medailistů z MS Akce pro fanoušky

Mistrovství světa ve florbale 2018 proběhlo ve dnech 1. - 9. prosince v Praze. Letošní šampionát byl dvanáctý v historii, triumf nakonec obhájili Finové, Češi ke svým třem historický medailím další nepřidali, když skončili čtvrtí.

České výsledky na MS ve florbale:
O 3. místo: Česko - Švýcarsko 2:4 * Semifinále: Česko - Finsko 2:7 * Čtvrtfinále: Česko - Dánsko 10:1 * Skupina A: Německo - ČESKO 5:10 * Lotyšsko - ČESKO 4:3 * ČESKO - Švýcarsko 6:4

Články odjinud


Články odjinudKlasická verze
Mobilní verze