20. září 2018 • 13:44

Čeští šampioni o muži, který posunul desetiboj: Věděli jsme to už dřív

TOP VIDEA
SE SIMONOU... a Patrikem Bartošákem u tatéra! Kdo odcházel (ne)potetovaný? SE SIMONOU... a Patrikem Bartošákem u tatéra! Kdo odcházel (ne)potetovaný?
Plzeň poprvé na Santiago Bernabéu. Na tréninku si vyzkoušela slavný stadion Plzeň poprvé na Santiago Bernabéu. Na tréninku si vyzkoušela slavný stadion
VŠECHNA VIDEA ZDE

To byla neděle! Atletické dějiny se zatřásly a během pár hodin se dva rekordy, které určují hranice lidského druhu, posunuly do sfér, v jakých si minulé století představovalo to jednadvacáté. Maratonský běh Keňana Eliuda Kipchogeho 2:01:39 hodiny v Berlíně to začal. A pak bouchnul desetibojařský výkon Francouze Kevina Mayera, 9126 bodů v Talence. Stylově přesně 100 bodů za přelomovým součtem Romana Šebrleho, prvního v klubu 9000. „Vždycky jsem věděl, že je šampion od narození,“ netajil se Šebrle. V čem je Mayerova silná stránka a jak vypadala jeho cesta k vysněnému cíli?Když se Ashton Eaton loni těsně po Silvestru překvapivě loučil s kariérou, nechal korunnímu princi Kevinu Mayerovi suverénní vládu. A svůj světový rekord obnažený budoucímu útoku. „Je mi líto tvého rozhodnutí, ale rozumím mu,“ vzkázal mu tehdy Mayer.

A šel si napsat svůj příběh. Plný velkých nadějí. Jako když po famózním stříbrném boji s Eatonem na olympiádě v Riu naznačil možnosti vítězstvím na MS v Londýně. Letos si ale naplánoval zvláštní sezonu. V Ratingenu se představil jen v několika disciplínách, ME v Berlíně už bral vážně, ale skončil po třech neúspěších v dálce. 

„Zaplaťpánbůh za tu pokaženou Evropu. Že si chlapec uvědomil, že je ten políbený, ale že je pro to třeba něco udělat. Ne si na desetibojaře hrát,“ říká reprezentační šéftrenér a bývalý světový rekordman v desetiboji Tomáš Dvořák. „On za posledních pět let šel pár desetibojů. Podle mě to v Berlíně podcenil. Bavil jsem se tam s x lidmi i s Francouzi, podle kterých nemá motivaci. Evidentně ji teď sebral, zaplaťpánbůh.“ 

Mayerův příběh připomíná známou historku atletických dějin z roku 1992. Američan Dan O´Brien tehdy při olympijské kvalifikaci nezaznamenal výkon tyči a při Hrách v Barceloně musel z dálky sledovat zlatou jízdu Roberta Změlíka. Pak ale koncem sezony přijel do Talence a výkonem 8891 bodů překonal tehdejší světový rekord Brita Daleyho Thompsona. 

„Samozřejmě tam podobnost je. Dan to trochu podcenil, na olympiádě nestartoval a měl motivaci se připravit na podzim. Škoda že u téhle generace motivace připravit se na podzimní sezony visí na tomhle,“ říká Dvořák. 

Když se loučil Eaton, mluvilo se o něm jako o sportovci z jiné planety. Američan bez porážky vládl celých pět let, hned dvakrát překonal přelomový Šebrleho rekord a bylo zjevné, že jeho schopnosti sahaly mnohem dál. 

Jenže Mayer teď desetibojařskou realitu zcela změnil. S legendární hranicí 9000 bodů si pohrál jako kluk na pískovišti. Předvedl výkon, pro jaký před lety vzniklo speciální atletické slovo „boltesque“. 

Pokračování článku patří k placenému obsahu Staňte se předplatitelem a získejte přístup k exkluzivnímu obsahu

FORTUNA liga – první fotbalová liga 2018/2019

Program a rozpis zápasů Tabulka Aktuální kolo Tabulka střelců VIDEO: momenty a sestřihy Nový hrací model Fantasy liga

Nejvyšší česká fotbalová soutěž nově s názvem FORTUNA:LIGA v sezoně 2018/2019 prožívá revoluci. Po základní části s 30 zápasy se týmy rozdělí do tří skupin, do kterých si přenesou bodové zisky: skupina o titul (1.-6.), skupina o baráž o EL (7.-10.) a skupina o udržení (11.-16.).

SESTŘIHY všech zápasů 11. kola Fortuna ligy »

12. kolo Fortuna ligy:

Bohemians 1905 - Plzeň (pá 19.10., 18:00), Olomouc - Zlín (so 20.10., 15:00), Slovácko - Teplice (so 20.10., 17:00), Baník - Karviná (so 20.10., 17:00), Příbram - Jablonec (so 20.10., 17:00), Dukla - Opava (ne 21.10., 15:00), Liberec - Slavia (ne 21.10., 17:00), Sparta - Boleslav (po 22.10., 18:00)

Články odjinud


Články odjinudKlasická verze
Mobilní verze