Ženy na desítce dohnaly Zátopka. A pro muže bude hůř, můžou za to boty

Keňanka Beatrice Chebetová překonala světový rekord na desetikilometrové trati
Keňanka Beatrice Chebetová překonala světový rekord na desetikilometrové trati
Keňanka Beatrice Chebetová překonala světový rekord na desetikilometrové trati
4
Fotogalerie
Atletika
Vstoupit do diskuse (4)

Trvalo to téměř na den sedmdesát let, ženy ale konečně dohnaly první z osobních rekordů legendárního Emila Zátopka na atletické dráze. Keňanka Beatrice Chebetová minulou sobotu v Eugene jako první žena v závodě na 10 000 metrů pokořila hranici 29 minut a její čas v cíli 28:54,14 minuty téměř přesně kopíroval Zátopkův slavný rekord z rozblácené dráhy v Bruselu z roku 1954. „Můžeme se dočkat toho, že rozdíly mezi muži a ženami se budou zmenšovat,“ věří bývalá reprezentantka Eva Vrabcová-Nývltová. Může za to hlavně nová generace superbot.

Podmínky tehdy neměl snadné, ale byl to Emil Zátopek.

„Když toho ostatní po sedmi kolech nechali a zůstala mi po nich jen rozblácená dráha, měl jsem co dělat, aby moje tempo nekleslo pod rekordní průměr,“ líčil Zátopek v knize Náš život pod pěti kruhy při vzpomínce na svůj rekordní běh na 10 000 metrů.

První červnový den roku 1954 v něm jako první muž překonal hranici 29 minut. Jeho čas v cíli?

28:54,2. Zátopek tím zakončil jeden z nejlepších týdnů své kariéry, dva dny předtím v Paříži smazal dvanáct let starý rekord na 5000 metrů Švéda Gundera Hägga. Po závodě v Bruselu dostal z vyčerpání horečku.

To Chebetová v sobotu v Eugene zaběhla přelomový čas s uvolněnou elegancí. O rekord se původně chtěla pokoušet Etiopanka Gudaf Tsegayová, když ale tři kola před koncem zpomalila, Chebetová se rozletěla vpřed. Tři roky starý čas další Etiopanky Letesenbet Gideyové smázla skoro o sedm sekund. A konečně se dostala na Zátopkovu úroveň. Jejich časy jsou s přihlédnutím k tomu, že v Bruselu se měřilo na desetiny sekundy, v podstatě totožné.

„Je neuvěřitelné, kam se to všechno posunulo. Myslím, že se můžeme brzy dočkat toho, že se rozdíly budou zmenšovat,“ říká Vrabcová-Nývltová. „Když se podíváte do ultramaratonu, tam vyhrávají ženy. Je tam větší prostor ke zlepšení, než v kategorii mužů. Tam se to bude fyziologicky přibližovat chlapským časům.“

V maratonu už ženy Zátopkovu výzvu překonaly dávno. Nejdelší olympijskou trať slavný Čech moc často neběhal. Jeho osobní rekord 2:23:04 hodiny pochází z jeho prvního maratonu z olympiády 1952 v Helsinkách. Loni v Berlíně posunula Etiopanka Tigst Assefaová ženský rekord na senzační číslo 2:11:53.

Obrovský posun ženského pole přímo souvisí s nástupem generace takzvaných superbot. Od roku 2017 se přední sportovní firmy předhání v jejich

Čtěte zdarma až do konce

Exkluzivní pokračování článku čeká pouze na registrované čtenáře.
  • Registrace je snadná, rychlá a zcela zdarma!
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu - známkování hráčů, diskuze, ankety a další
Vstoupit do diskuze (4)