TOP 5 Berlínských šlágrů

Blanka Vlašičová neměla s úvodními výškami na Zlaté tretře sebemenší problém
Ariane Friedrichová
Sanya Richardsová
Tiruneš Dibabaová
Tyson Gay
Oštěpařka Barbora Špotáková
Obergföllová
7
Fotogalerie
Atletika
Začít diskusi (0)

FOTOGALERIE - Bolt proti Gayovi. Tento vysněný souboj jasně vládne očekávání atletického světového šampionátu v Berlíně. Poprvé od chvíle, kdy se vloni na jaře jamajský sprinter proslavil svým prvním světovým rekordem na 100 metrů, dojde k vzájemné bitvě dvou nejrychlejších mužů planety.

Mistrovství světa nabídne i další vypjaté boje. Deník Sport vybral hlavní hity.



TAHÁK 1: 100 a 200 metrů mužů


USAIN BOLT VERSUS TYSON GAY

Jamajský král olympijského Pekingu se dnes ráno postaví na start rozběhu na 100 metrů jako světová dvojka. Průběžné tabulky letošní sezony dávají očekávané hlavní show, kterou v Berlíně rozehrají Usain Bolt s Tysonem Gayem, ostrou příchuť.

Bolt je trojnásobný olympijský vítěz i světový rekordman, ale v roce 2009 zůstává na obou sprinterských tratích těsně za Gayem, který v Berlíně bude obhajovat na stovce, dvoustovce a ve štafetě tři zlaté medaile z posledního mistrovství světa v Ósace.

„Když v Berlíně přijdete na stadion, uvidíte legendu z Pekingu, Usaina Bolta. Jeho duel s Tysonem Gayem určitě přepíše historické knihy našeho sportu,“ těší se prezident mezinárodní federace IAAF Lamine Diack.

Očekávaný střet však nebude jistý až do zítřejšího finále. Loni na olympiádě zraněný Gay do boje o medaile neprošel. Těsně před mistrovstvím se oba rivalové potkali v Mnichově u specialisty Müllera-Wohlfartha. „Ten velký souboj se loni neuskutečnil. Doufám, že letos se to o stane,“ řekl Gay.

100 metrů mužů:

Gay (letos 9,77 sekundy)
Bolt (letos 9,79 sekundy)

200 metrů mužů
Gay (19,58 sekundy)
Bolt (19,59 sekundy)


TAHÁK 2: Výška žen

ARIANE FRIEDRICHOVÁ VERSUS BLANKA VLAŠIČOVÁ

Vyjma boltománie jasný tahák šampionátu číslo 2. Ve finále ženské výšky by se měly utkat nastupující německá hvězda Ariane Friedrichová s úřadující světovou šampionkou Blankou Vlašičovou z Chorvatska.

Pětadvacetiletá Němka připravila Vlašičovou na konci minulé sezony o podíl ve Zlaté lize a na úvod letošní sezony ji v Berlíně před nadšenými domácími fanoušky porazila znovu.

„Je to dobrá motivace, když je tu dívka, která dokáže skákat tak vysoko jako já. Můžeme si vzájemně pomoct k lepším výkonům,“ reagovala na porážku Vlašičová. Celý svět od nich čeká souboj na úrovni světového rekordu, který léta drží Bulharka Stefka Kostadinovová výkonem 209 centimetrů.

Friedrichová (letos 206 cm)
Vlašičová (205 cm)


TAHÁK 3: 400 metrů žen

SANYA RICHARDSOVÁ VERSUS CHRISTINE OHURUOGUOVÁ


Čtvrtkařská královna bez jediné zlaté medaile proti dívce, které úspěchy padají z nebe. Američanka Richardsová v běhu na 400 metrů vede světové tabulky a znovu směřuje k podílu na vítězství ve Zlaté lize.

Jenomže podobné to bylo poslední tři sezony - a bez výsledku na vrcholné akci. Šanci na titul mistryně světa jí před dvěma lety v Ósace vzalo onemocnění. Vloni v olympijském finále v Pekingu zase přepálila začátek a v konci vytuhla. V obou případech brala zlato Britka Christine Ohuruoguová, na které však stále bude ležet dopingový stín.

V období 2006-2007 rok stála kvůli tomu, že se vyhnula třem dopingovým kontrolám. Těsně po skončení trestu vyhrála v Ósace. Potom musela bojovat u soudu proti zákazu startu na olympiádě v Pekingu. Uspěla a znovu získala zlato. Letos nebyla fit, a tak jede na šampionát s průměrným časem.

Richardsová
(letos 49,23 sek.)
Ohuruoguová (51,14 sek.)


TAHÁK 4: 5000 metrů žen

TIRUNEŠ DIBABAOVÁ VERSUS MESERET DEFAROVÁ


Zatímco na mužských vytrvaleckých tratích před lety plynule vystřídal vládu Haileho Gebrselassieho jiný Etiopan Kenenisa Bekele, mezi ženami spolu dvě velké postavy stále bojují. Tiruneš Dibabaová je jednička, což dokázala dvojitými vítězstvími v bězích na 5000 a 10 000 metrů na olympijských hrách v Pekingu.

Vloni také Defarové na kratší trati sebrala světový rekord. Letos Dibabaovou trápí zdravotní problémy, a tak se vzdala startu na delší trati. Na pětce však stále chce běžet a poprat se s Defarovou o vítězství. Pokud neuspěje, její rivalka má šanci získat zlatý double.

V závěsu je ale jejich mladá nástupkyně Meselech Melkamuová, která letos zaběhla druhou nejrychlejší desítku historie (29:53,80 minuty) a na Zlaté tretře Ostrava běžela i hbitou pětku (14:34,17).

Dibabaová (letos 14:33,65 minuty)
Defarová (14:36,38 minuty)


TAHÁK 5: oštěp žen

BARBORA ŠPOTÁKOVÁ VERSUS CHRISTINA OBERGFÖLLOVÁ


Ambiciózní Němka má nejlepší možnost, jak české šampionce vrátit porážky z minulosti. Na šampionátu v Ósace v roce 2007 přišla na její úkor o titul po sezoně bez jediného zaváhání. Loni v Pekingu ji naopak objímala, když Špotáková vzala zlato neoblíbené Rusce Marii Abakumovové posledním pokusem. V Berlíně však bude Obergföllová doma a bude mít za sebou vyprodaný stadion pro 66 000 diváků. Špotákové taková atmosféra spíš vyhovuje. V Německu většinou vyhrává. „Mně to pomáhá. V Německu závodím docela ráda. Fanoušci rozumí ci tam totiž rozum roz atletice. Divácká kulisa bude úplně úžasná!“ těší se e Špotáková.

Obergföllová
(letos 68,59 metru)
ŠPOTÁKOVÁ (68,23 metru)


 

 

Začít diskuzi

Doporučujeme

Články z jiných titulů