21. dubna 2008 • 00:00

Basketbalistky Brna se ujaly vedení

SESTŘIH: Boston - Toronto 2:3. Pastrňák dal první gól v play off, rozhodl ale Matthews
Zima dohnal(a) Slavii, Trpišovského díl viny. Sparta má víc herní nadstavby

Brněnské basketbalistky sice vyhrály první finálový zápas, ale ztrátou koncentrace v závěru utkání svůj náskok málem prohospodařily. V utkání tak porazily rivala USK Praha o pouhé dva body.

Těsným vítězstvím vykročily za obhajobou titulu basketbalistky Gambrinusu Sika Brno, které dnes zdolaly v prvním finálovém zápase v domácí hale Rosnička tým USK Praha rozdílem pouhých dvou bodů 84:82. Ještě pět minut před koncem přitom vedly Brňanky o 19 bodů, v závěru ale ztratily koncentraci, vysokoškolačky vycítily příležitost a ze zápasu ještě udělaly drama. Trenér Brna Jan Bobrovský po zápase neskrýval zklamání z krize svých svěřenkyň v závěru. "Chápu sice, že mají naše hráčky za sebou hodně vyčerpávající sezonu, přesto si nemůžeme dovolit ztratit v průběhu tří minut devatenáctibodový náskok. Ztratily koncentraci a myslely si, že je už vyhráno. Tak zkušený tým by to neměl dopustit. Letošní série bude těžší. Tým USK Praha posílil před sezonou, naše forma a psychická pohoda chybí, neboť je na nás pořádaný hon," řekl po zápase Bobrovský. Kouč USK Praha Lubor Blažek byl spokojen, že se jeho týmu podařilo zdramatizovat koncovku. "Utkání jsme nevzdali ani v okamžiku, kdy to vypadlo špatně. Proto mě mrzí nezvládnutý závěr. Do hry jsme se dostali, když jsme začali točit se sestavou. Naše hra kolísá, věřím ale, že se poučíme do středy z chyb. Brno je druhým týmem Evropy, a proto jsem rád, že jsme mu důstojným protivníkem. Chceme z českého finále udělat zajímavou sérii," dodal Blažek. Nervózní souboj oboustranně precizních obran, takový obraz nabídl celý úvodní poločas. Mistryně z Brna diktovaly tempo v úvodních šesti minutách, kdy si udržovaly dvoubodový náskok. Bojovně naladěné vysokoškolačky však soupeřkám nedovolily odskočit a na obdržený koš odpovídaly stejnou mincí. Za stavu 10:8 si po srážce se soupeřkou musela na chvíli odpočinout na lavičce jedna z pražských opor Ferančíková, za kterou zaskočila Francouzka Godinová. V závěru úvodní čtvrtiny se rozehrála ke střeleckému sólu americká rozehrávačka USK Whalenová, která měla hlavní podíl na sedmibodové šňůře Pražanek. S přichodem Machové a Veselé ale Brňanky zpřesnily hru, zrychlily tempo a srovnaly i bodově krok. Basketbalistky USK si ale i v druhé čtvrtině udržovaly proti dost unaveně působícím soupeřkám mírnou převahu a v 19. minutě už měly sedmibodový náskok. Těsně před přestávkou se ale Brňanky vzchopily, zpřesnily koncovku a třinácti body v průběhu necelých dvou minut manko vymazaly. Večeřová pak košem v poslední sekundě zajistila Brnu před přestávkou dvoubodový náskok 35:33. Herní převaha Brňanek se projevila po změně stran. Nebezpečná Whalenová už neměla tolik volného prostoru ke střelbě, navíc pražským basketbalistkám nevycházela kombinační souhra až do podkošového prostoru, kde vládly domácí pivotky Kulichová s Večeřovou, které úspěšně blokovaly nájezdy soupeřek. Naopak brněnské basketbalistky si vedly podstatně úspěšněji v individuálních nájezdech pod koš a rychle získaly sedmibodový náskok. V průnicích vynikala zejména křídelní hráčka Maiga-Baová, kterou doplňovala přesnou střeleckou koncovkou Vítečková. Basketbalistky Gambrinusu vedly ještě pět minut před koncem o 19 bodů, pak ale houževnaté vysokoškolačky začaly mohutně stahovat. V dramatickém závěru měla deset sekund před koncem v rukou vyrovnání Whalenová, ale netrefila.

Výsledek - finále: Gambrinus Sika Brno - USK Praha 84:82 (16:17, 35:33, 60:53)
Nejvíce bodů: Vítečková 18, Maiga-Baová 14, Machová 11, Žirková 9 - Whalenová 25, Elhotová 14, Karpovová 11, LeDréanová 10. Rozhodčí: Vyklický, Macela, Hruša. Trestné hody: 24/18 - 22/21. Fauly: 18:20. Trojky: 4:7. Diváci: 450. Nejlepší hráčka: Maiga-Baová. Stav série: 1:0.