Wimbledon 2025: zkáza nasazených, čároví bez práce a první britští vítězové od roku 1936

Video placeholder
Sinnerova unikátní palice, další česká naděje či přívrženkyně Putina, která vyhrála čtyřhru
Jannik Sinner a Carlos Alcaraz jsou aktuálně dvě největší hvězdy mužského tenisu
Jannik Sinner a Carlos Alcaraz jsou aktuálně dvě největší hvězdy mužského tenisu
Jannik Sinner a Carlos Alcaraz jsou aktuálně dvě největší hvězdy mužského tenisu
Jannik Sinner vyhrál Wimbledon
Jannik Sinner vyhrál Wimbledon
Jannik Sinner se raduje z výhry
Jannik Sinner vyhrál Wimbledon
19
Fotogalerie
pla
Wimbledon
Začít diskusi (0)

V mnohém byl letošní Wimbledon pestrý. Do historických kronik se zapsaly další dva státy, které mají svého vítěze či vítězku ve dvouhře. Zároveň byl letošní podnik takovým Waterloo pro mnohé borce, kteří toužili po dobrém výsledku. Vypadli dřív, než se na kurtu rozkoukali. A kdybyste náhodou někdy jeli na Wimbledon jako diváci osobně, dávejte si pozor, jak otevíráte šampaňské!

Zkáza nasazených

Ve finále sice proti sobě stanuli dva očekávání favorité, ale od prvního kola došlo v pavouku na zajímavé a nečekané výpadky. Z celkem 32 nasazených pánů se druhého kola v singlu nedočkalo hned třináct z nich. Největšími úlovky v síti úvodních bitev byli Alexander Zverev, Daniil Medveděv nebo Holger Rune. Třináct výpadků mezi nasazenými v prvním kole je wimbledonský rekord, který letos muži přepsali.

Technologie nahrazuje rozhodčí

Žádní čároví. Na Wimbledonu míčky v zámezí hlásil systém Hawk – Eye Live, který sleduje míček pomocí až 450 vysokorychlostních kamer. Z kurtů úplně zmizeli čároví rozhodčí a auty už hlásil jen počítač. Velmi zjednodušeně řečeno jde o vymýcení omylů lidského faktoru. Že má ale i technika své mouchy, se několikrát v All England Clubu ukázalo, když byl například zcela evidentně dobrý míč zahlášen jako aut. Pokud se ale drobné mouchy vychytají, dá se očekávat, že čárovým po 147 letech tenisové historie nadobro odzvonilo. Lidský faktor přesto zůstává důležitou složkou rozhodování. Sudí na empiru nezmizel a na celý systém dohlíží i takzvaný videooperátor.

Poprvé Itálie a Polsko

Letošní Wimbledon je unikátní například v tom, že poprvé se v singlu radovali tenista z Itálie a tenistka z Polska. Jannik Sinner a Iga Šwiateková dokázali to, co před nimi žádný z jejich krajanů. Italové v poslední době bušili na vrata vítězství v All England Clubu. V roce 2021 padl ve finále Matteo Berettini 1:3 na sety s Novakem Djokovičem. Loni prohrála Jasmine Paoliniová s Barborou Krejčíkovou 1:2. Co se týče Polska, jeho tenista ve finále nebyl nikdy. Mezi ženami se tak stalo dvakrát, ale Jadwiga Jedrzejowská v roce 1937, ani Agnieszka Radwanská v roce 2012 titul nezískaly.

Pozor na ten špunt!

Během mužského finále došlo i na jednu málo vídanou věc. Titulová řežba ve Wimbledonu je i společenská záležitost, ke které patří bublinky. Asi tohle si řekl jeden z nepozorných diváků v hledišti. Když otevíral šampaňské, korkový špunt mu vystřelil přímo na dvorec. V tom okamžiku se Sinner chystal na podání. Sudí na empiru upozornil diváky, aby se to neopakovalo. Sinner celou záležitost vzal lépe než Alcaraz, kterému se celá záležitost nelíbila, protože už byl připraven na return. Podrážděně reagovala i americká legenda John McEnroe, který působil na turnaji jako spolukomentátor. „Aspoň tu láhev tomu člověku seberte,“ hlásil, leč marně.

Nikdo z „Big Four“

Dvacet tři let platila jedna zažitá rovnice. Finále mužské dvouhry na Wimbledonu hrál alespoň jeden z čtveřice Novak Djokovič, Roger Federer, Rafael Nadal a Andy Murray. Sinner a Alcaraz tradici porušili. Naposledy se finále bez někoho ze zmíněných gigantů hrálo v roce 2002, kdy Australan Lleyton Hewitt vypráskal Argentince Davida Nalbandiana 6:1, 6:3 a 6:2.

Britský triumf

Ve dvouhře to domácím tenistům zase nevyšlo. Jack Draper se do Wimbledonu dobře nevyspal a skončil už ve druhém kole, mezi ženami si rozpomněla na dobré časy Emma Raducanuová, ale pro změnu ve třetím kole ji udolala světová jednička Aryna Sabalenková. Nezachránil to ani Cameron Norrie, jenž padl s rozjetým Alcarazem ve čtvrtfinále. Britové ale mohli slavit alespoň v mužské čtyřhře. Julian Cash a Lloyd Glasspool  se stali prvním ryze britským deblovým párem od roku 1936, který mužskou čtyřhru vyhrál. Jednalo se o jejich první grandslamový titul v kariéře vůbec.

Vítězka deblu přívrženkyní Putina

O tom, že tenisový svět nebojkotuje ruské a běloruské hráče, ale jenom jejich státní symboly, bylo řečeno a napsáno mnoho. Jestli některá z Rusek na okruhu budí stále emoce, je to Veronika Kuděrmetovová. Veřejně dává najevo, kde je její místo. V prosinci 2022 převzala ocenění od prezidenta Tatarstánu Rustana Minnichanova, který je blízkým Putinovým spojencem. Jeho společnost Tatněft rodačku z Kazaně dlouhodobě podporuje. Na tento ropný a plynárenský gigant uvalila EU sankce. Pomáhá totiž zásobovat ruskou armádu. Její manžel a trenér v jedné osobě Sergej Demechin byl dle britského deníku Daily Mail v minulosti nařčen ostatními trenéry z prohlašování, že Putin je nejlepší politik 21. století a Evropa by před ním měla pokleknout. Teď Kuděrmetovová získala svůj celkově první grandslamový titul. V ženské čtyřhře jí k primátu pomohla Belgičanka Elise Mertensová, která slavila popáté.

Začít diskuzi

Doporučujeme

Články z jiných titulů