28. prosince 2016 • 16:36

Olympijský šampion a vítěz Tour de France Wiggins ukončil kariéru

Autor: ,
TOP VIDEA
Vrba: Z posil mohou někteří nastoupit už v prvním zápase. Bucha musí být trpělivější Vrba: Z posil mohou někteří nastoupit už v prvním zápase. Bucha musí být trpělivější
Sparta představila nové venkovní dresy. Cílem je titul a postup do skupiny Evropské ligy Sparta představila nové venkovní dresy. Cílem je titul a postup do skupiny Evropské ligy
VŠECHNA VIDEA ZDE

Pětinásobný olympijský šampion, mistr světa a vítěz Tour de France Bradley Wiggins ukončil v 36 letech cyklistickou kariéru. Nejúspěšnější britský olympionik oznámil své rozhodnutí dnes na sociálních sítích."Splnil jsem si svůj dětský sen a vydělával si na živobytí sportem, do něhož jsem se ve 12 letech zamiloval. Setkal jsem se se svými idoly a jezdil jsem dvacet let s nejlepšími. V roce 2016 tato kapitola končí," napsal Wiggins.

Cyklista, jenž má ve sbírce osm medailí z OH a osm titulů z MS, mluvil o rozlučce na konci letošní sezony už dříve. Po listopadovém Šestidenním závodu v rodném Gentu, který vyhrál společně s další britskou hvězdou Markem Cavendishem, si ale ještě nechal pootevřená zadní vrátka. Dnes se však definitivně rozloučil.

Wiggins sbíral první velké úspěchy na dráze, v roce 2012 ale definitivně prorazil mezi silničářskou elitu. Jako první Brit v historii vyhrál Tour de France a na domácích olympijských hrách v Londýně získal zlato v časovce.

Za zásluhy o cyklistiku ho o rok později britská královna Alžběta II. pasovala na rytíře a v roce 2014 dosáhl Wiggins posledního velkého úspěchu na silnici, když se stal mistrem světa v časovce. Poté se slavný cyklista vrátil na dráhu, vytvořil světový rekord v hodinovce a letos v Riu de Janeiro získal poslední zlatou olympijskou medaili ve stíhacím závodu družstev.

Závěrečné měsíce Wigginsovy kariéry ovlivnilo podezření z podvádění kvůli terapeutickým výjimkám poté, co hackeři v polovině září zveřejnili zdravotní dokumentaci více než stovky světových sportovců. Wiggins o výjimky požádal třikrát těsně před největšími etapovými závody, doping však vždy rezolutně odmítal.

Pětinásobný olympijský šampion, mistr světa a vítěz Tour de France Bradley Wiggins z Británie oznámil v 36 letech konec cyklistické kariéry.
Pětinásobný olympijský šampion, mistr světa a vítěz Tour de France Bradley Wiggins z Británie oznámil v 36 letech konec cyklistické kariéry.

Datum a místo narození: 28. dubna 1980, Gent (Belgie)
Státní příslušnost: Velká Británie
Výška a váha: 190 cm, 82 kg
Největší úspěchy: pětinásobný olympijský vítěz, osminásobný mistr světa, vítěz Tour de France 2012

- OH (5-1-2):
2000 (Sydney) - bronz (stíhací závod družstev), 2004 (Atény) - zlato (stíhací závod), stříbro (stíhací závod družstev) a bronz (bodovací závod dvojic), 2008 (Peking) - 2x zlato (stíhací závod a stíhací závod družstev), 2012 (Londýn) - zlato (časovka), 2016 (Rio de Janeiro) - zlato (stíhací závod družstev)

- MS (8-6-1): 2000 (Manchester) a 2001 (Antverpy) - stříbro, 2002 (Ballerup) - bronz (vše stíhací závod družstev), 2003 (Stuttgart) - zlato (stíhací závod) a stříbro (stíhací závod družstev), 2007 (Palma de Mallorca) - 2x zlato (stíhací závod a stíhací závod družstev), 2008 (Manchester) - 3x zlato (stíhací závod, bodovací závod dvojic a stíhací závod družstev), 2011 (Kodaň) a 2013 (Florencie) - stříbro, 2014 (Ponferrada) - zlato (vše časovka), 2016 (Londýn) - zlato (bodovací závod dvojic) a stříbro (stíhací závod družstev)

- ME (1-0-0): 2015 (Grenchen) - zlato (stíhací závod družstev)

Rodina: ženatý, manželka Catherine, syn Ben, dcera Isabella

Ostatní:
- Syn australského profesionálního cyklisty Garyho Wigginse začal s cyklistikou ve 12 letech. Původně dával přednost dráze, po OH 2008 přešel na silnici. Zpočátku se prosazoval hlavně v časovkách, díky triumfu v časovce na OH 2012 v Londýně se stal prvním cyklistou, který ve stejném roce dokázal vyhrát Tour de France i olympijské zlato.

- Loni založil vlastní profesionální tým, vrátil se na dráhu a v červnu výkonem 54,526 kilometru překonal světový rekord v hodinovce. V roce 2005 byl za přínos ve sportu jmenován důstojníkem, o čtyři roky později komandérem a v roce 2013 rytířem Řádu Britského impéria, takže může používat titul Sir. Vlastní bohatou sbírku starých skútrů a kytar, hlásí se k životnímu stylu modismu.

- Díky zlatu ze stíhacího závodu družstev letos v srpnu se stal nejúspěšnějším britským olympionikem v historii podle počtu medailí. Osmým cenným kovem z OH překonal v počtu medailí krajana Chrise Hoye, jenž byl šestkrát zlatý a jednou stříbrný. Kariéru završil letos v listopadu, když ve dvojici s jinou hvězdou Markem Cavendishem vyhrál tradiční Šestidenní závod na dráze v rodném Gentu.

- Závěrečné měsíce Wigginsovy kariéry ovlivnilo podezření z podvádění kvůli terapeutickým výjimkám poté, co hackeři v polovině září zveřejnili zdravotní dokumentaci více než stovky světových sportovců. Wiggins o výjimky požádal třikrát těsně před největšími etapovými závody, doping však vždy odmítal.

 

Mistrovství světa ve fotbale 2018 v Rusku

Play off - pavouk Čtvrtfinále Semifinále Finále Program a výsledky Soupisky Střelci Systém turnaje Stadiony a města Vstupenky Fantasy k MS Informace

Mistrovství světa ve fotbale 2018 se hrálo od 14. června do 15. července 2018 v Rusku. Závěrečný turnaj, na který fanoušci čekají vždy čtyři roky, hostilo 11 ruských měst a 12 stadionů, finále v Moskvě na stadionu Lužniki vyhráli Francouzi nad Chorvatskem 4:2.

Finále
Francie - Chorvatsko 4:2

Zápas o třetí místo
Belgie - Anglie 2:0

Semifinále
Francie - Belgie 1:0
 * Anglie - Chorvatsko 1:2 v prodl. 

Čtvrtfinále
Urugay - Francie 0:2 
* Brazílie - Belgie 1:2
Švédsko - Anglie 0:2 Rusko - Chorvatsko 2:2, 3:4 na penalty
Klasická verze
Mobilní verze