14. února 2022 • 12:31

Hirt se po letech dočkal etapového vítězství. Před poslední etapou vede Kolem Ománu

0
SESTŘIH: West Ham - Liverpool 2:2. Další ztráta „Reds“, hráli oba Češi
PRVNÍ DOJEM: Že Třinec nemá nohy? Omyl. Pardubice tíhu neunesly

Cyklista Jan Hirt vyhrál po úniku předposlední pátou etapu závodu Kolem Ománu a dostal se do čela průběžného pořadí. Před druhým Italem Faustem Masnadou, kterého připravil o červený dres vedoucího jezdce, má minutový náskok.

Jednatřicetiletý člen belgického týmu Intermarché-Wanty-Gobert se dočkal třetího vítězství v profesionální kariéře, na které čekal přes pět a půl roku. Dosud jediné úspěchy slavil Hirt v červenci 2016 v závodě Kolem Rakouska, kde ovládl čtvrtou etapu a pak i celkové pořadí.

V Ománu útočil na dílčí prvenství už v třetí etapě, v níž nakonec dojel se ztrátou několika metrů druhý za Dánem Anthonem Charmigem. Díky tomu se posunul na druhé místo i celkově, v neděli klesl na průběžnou třetí příčku, ale dnes už mu útok vyšel dokonal.

V závěrečném dvoukilometrovém stoupání v pohoří Džebel Achdar ujel soupeřům a cíl po 150 kilometrech protnul s náskokem 39 sekund na Kévina Vauquelina. Třetí skončil další Francouz Élie Gesbert s mankem 48 sekund.

Dosavadní lídr Masnada dojel jedenáctý se ztrátou 1:48 minuty na Hirta. Třetí v průběžné klasifikaci je portugalský mistr světa z roku 2013 Rui Costa s odstupem 1:16 na českého jezdce.

Závod druhé nejvyšší kategorie po World Tour vyvrcholí v úterý etapou dlouhou 132,5 km.

Cyklistický závod Kolem Ománu - 5. etapa (150,5 km):

1. Hirt (ČR) 3:35:39, 2. Vauquelin -39, 3. Gesbert (oba Fr.) -48, 4. Colleoni (It.), 5. Costa (Portug.) oba -57, 6. Taaramäe (Est.) -1:11, ...38. Kukrle (ČR) -6:38.

Průběžné pořadí:

1. Hirt 18:25:27, 2. Masnada (It.) -1:00, 3. Costa -1:16, 4. Gesbert, 5. Charmig (Dán.) oba -1:18, 6. Vauquelin -1:38, ...26. Kukrle -8:59.