Kteří cyklisté vydělávají nejvíc? V porovnání s fotbalem je to kapesné

Kteří cyklisté mají největší týmové výplaty a jak jsou na tom v porovnání s dalšími sporty?
Kteří cyklisté mají největší týmové výplaty a jak jsou na tom v porovnání s dalšími sporty?Zdroj: koláž iSport.cz
Vstoupit do diskuse (1)

Stále se řeší, kdo je momentálně nejlepším cyklistou planety. Soupeří mezi sebou především tábory Tadeje Pogačara a Mathieu van der Poela. V tomto případě jde o věc názoru. Co je ale měřitelnější, jsou platy největších cyklistických hvězd, tedy roční mzda, kterou mají závodníci ve svých smlouvách s týmy. Zajímavé je pak porovnání i s jinými sporty. Třeba při pohledu na fotbalové megastar se platy cyklistů jeví spíš jako kapesné, srovnání s NHL už ale tak propastné není. Zde je žebříček týmy nejlépe placených cyklistů, ale i dalších sportovců.

5. WOUT VAN AERT

Plat: 3,8 milionu amerických dolarů
Tým: Visma-Lease a Bike

Na začátku sezony zveřejnil list Gazzetta dello Sport pořadí týmy nejlépe placených cyklistů. Bylo to ještě před decimací těch největších hvězd, mezi něž patří také Belgičan Wout van Aert. Ten je ceněn především pro svou neuvěřitelnou univerzálnost, když Jonasi Vingegaardovi byl na Tour de France 2022 nápomocný jak při potížích v etapě s kostkami, tak potom i v těžkých horách. A k tomu ještě vyhrál zelený dres z bodovací, tedy hlavně sprinterské soutěže.

Nyní je sice na marodce po zlomeninách klíční a hrudní kosti a několika žeber, i tak ale od týmu pobírá plat. Ten je podle italského deníku 3,8 milionu dolarů (téměř 90 milionů korun) ročně.

Wout van Aert během klasiky Kuurne-Brusel-KuurneWout van Aert během klasiky Kuurne-Brusel-Kuurne • Profimedia.cz

4.  MATHIEU VAN DER POEL

Plat: 4,4 milionu
Tým: Alpecin-Deceuninck

Na svém kontě už má nizozemský cyklista šest vyhraných monumentálních, tedy těch největších, jednorázovek. Je úřadujícím mistrem světa v silniční cyklistice a cyklokrosu. V tom získal duhový trikot už šestkrát. K tomu bude letos usilovat také o olympijské zlato jak na silnici, tak i na horském kole. Právě pro jeho řádění ve třech disciplínách jej mnozí považují za nejlepšího cyklistu současnosti. Přesto platově na tom nejlépe není, jeho stáj Alepcin-Deceunick byla ještě v předminulé sezoně ve druhé divizi, a ačkoliv má takovou hvězdu, nepatří k nejbohatším v pelotonu. To však Van de Poelovi nevadí. Oproti situaci před dvěma lety se částka na jeho roční výplatní pásce zdvojnásobila, k tomu má podle neoficiálních zdrojů lukrativní osobní spolupráce se sponzory. Například je ambasadorem značky Lamborghini.

Mathieu van der Poel se raduje v cíli slavné klasiky Paříž - RoubaixMathieu van der Poel se raduje v cíli slavné klasiky Paříž - Roubaix • Profimedia.cz

3. JONAS VINGEGAARD

Plat: 4,4 milionu
Tým: Visma-Lease a Bike

Dvojnásobný vítěz Tour de France a jedna z největších hvězd týmu si jistě vysoký plat zaslouží. Oproti situaci před dvěma lety udělal velký posun nejen ve výkonech, ale také právě v platu od týmu. V roce 2022 nefiguroval Dán ani v první dvacítce, kde dvacátý v žebříčku neměl ani 1,5 milionu dolarů. Teď má Vingegaard 4,4 milionu (asi 104 milionů korun). Svému celku ale nyní k žádným prize money nepomůže, po hrůzné nehodě v závodě Kolem Baskicka je zraněný a je otázkou, zda vůbec stihne letošní Tour de France. Nakročeno měl přitom skvěle. Při vítězném etapovém podniku Tirreno-Adriatico přispěl do týmové pokladny částkou 29 tisíc eur (zhruba 735 tisíc korun).

Jonas Vingegaard v akciJonas Vingegaard v akci • ČTK

2. PRIMOŽ ROGLIČ

Plat: 4,9 milionu
Tým: Bora-hansgrohe

Podle odhadů si bývalý skokan na lyžích přestupem do německé sestavy pomohl. V porovnání platu z roku 2022 a 2024 určitě. Tehdy měl v týmu Jumbo-Visma něco přes dva miliony, teď je to údajně skoro pět milionů dolarů ročně. Bora-hansgrohe a její šéf Ralph Denk na svých hvězdách rozhodně nešetří. Peter Sagan, když u něj působil, ročně dostával 5,5 milionu euro. Roglič teď však bude muset dokázat, že si takový plat zaslouží a prolomit smůlu na Tour de France. Je sice trojnásobným vítězem španělské Vuelty a loni vyhrál italské Giro, ale nejvíc se stále počítá Stará dáma.

Roglič se při nedávném hromadném pádu ošklivě poranilRoglič se při nedávném hromadném pádu ošklivě poranil • Profimedia

1. TADEJ POGAČAR

Plat: 6,5 milionu
Tým: UAE Emirates

Slovinci žebříčku platů cyklistických hvězd vládnou. Na druhou stranu kdo jiný by mu měl kralovat, než právě Tadej Pogačar. Dvakrát ovládl Tour de France, vyhrává celková pořadí i kratších etapových podniků, na nich i spoustu etap a k tomu kraluje i na klasikách. Navíc mezi cyklistickými fanoušky se těší velké oblibě, získal si jejich srdce. Když to všechno sečtete, nemá tým s ropným bohatstvím v zádech sebemenší důvod si nejen svou největší hvězdu nepojistit dlouhodobou smlouvou (až do konce roku 2027), navíc v cyklistice za hodně slušnou částku.

Do týmové pokladny letos přispěl třeba na Strade Bianche 16 tisíci eur, na etapáku Kolem Katalánska pak 34 tisíci.

Také v jeho případě budou významným zdrojem příjmů další lukrativní smlouvy se sponzory, jako jsou výrobci cyklistické obuvi, přileb, výživy a řady dalších.

Tadej Pogačar v cíli etapy závodu Kolem KatalánskaTadej Pogačar v cíli etapy závodu Kolem Katalánska • Profimedia.cz

Další pořadí

6. Remco Evenepoel (Soudal-Quick Step) - 3,1 milionu dolarů
7. Tom Pidcock (Ineos Grenadiers) - 2,9 milionu dolarů
8. Adam Yates (UAE Emirates) - 2,9 milionu dolarů
9. Egan Bernal (Ineos Grenadiers) - 2,7 milionu dolarů
10. Carlos Rodríguez (Ineos Grenadiers)     2,7 milionu dolarů

Pořadí v roce 2022

1. Tadej Pogačar - 6,5 milionu dolarů
2. Chris Froome - 6 milionů dolarů
3. Peter Sagan - 6 milionů dolarů
4. Geraint Thomas - 3,7 milionu dolarů
5. Egan Bernal - 3 miliony dolarů

Remco EvenepoelRemco Evenepoel • Profimedia.cz

Vládci dalších sportů

Cristiano Ronaldo (fotbal) - 200 milionů dolarů
Lamar Jackson (americký fotbal, NFL) - 80 milionů
Stephen Curry (basketbal, NBA) - 51,9 milionů
Nathan MacKinnon (hokej, NHL) - 16,5 milionů

(Odhadovaný plat bez dalších bonusů a sponzorských smluv)

Cristianu Ronaldovi nesahají platy cyklistů ani po kotníkyCristianu Ronaldovi nesahají platy cyklistů ani po kotníky • Getty Images, Instagram, Reuters

Vstoupit do diskuze (1)

Doporučujeme

Články z jiných titulů