Martin Hašek
9. července 2024 • 20:25

Baseballová kovbojka o bronz pro Česko: Hvězda dorazila pozdě z práce

Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
SESTŘIH: Hradec Králové - Teplice 1:0. Emotivní závěr, hostům neuznali gól, pak rozhodl Spáčil
SESTŘIH: Slovácko - Slavia 0:0. Ztráta na úvod sezony! Chorý hrál půl hodiny
VŠECHNA VIDEA ZDE

Český tým slaví třetí místo na Pražském baseballovém týdnu, ale nebylo to bez nervů. S Německem mužstvo málem přišlo o sedmibodové vedení a vyhrálo po dramatickém závěru 7:6. Hvězdný Martin Červenka se zdržel v práci a nastoupil až v šesté směně. „Mohl bych říct, že jsme to v tomhle vedru udělali pro diváky, ale nebylo to tak,“ usmíval se po vítězné kovbojce trenér Pavel Chadim.Perou se s nejlepšími týmy světa, ale pořád až po práci. Realitu českého baseballu prokázal případ nejlepšího hráče jeho historie Martina Červenky, který byl sice napsaný v původní sestavě, ale v krčském Eagles Parku naskočil proti Němcům až v poslední třetině zápasu.

„Martin Červenka nebyl puštěný z práce. Měl telefonickou schůzku do dvou hodin. Říkal, že to zkusí, pak už jsme věděli, že ne,“ líčil trenér Chadim.

Červenka scházel na důležité pozici catchera, který je na hřišti od toho, aby své nadhazovače naváděl v soubojích se soupeřovými pálkaři a řídil celou defenzivu. Když se borec, jenž byl v roce 2021 blízko startu v profesionální MLB, přiřítil, místo na svou obvyklou pozici zamířil na první metu, kde vystřídal další oporu Martina Mužíka. A sledoval, jak se krátí velký český náskok.

Chadimův tým ho získal v povedeném začátku zápasu. Díky soupeřovým chybám vytěžil z první směny vedení 5:0, po třetině zápasu to bylo už o sedm bodů.

Němci zápas nepoložili, jejich kouč Jendrick Speer začal na kopci točit nadhazovače, kterých nakonec vystřídal sedm. A český útok se zadrhnul.

„Pro pálkaře je těžké, když se tam motají každou směnu noví nadhazovači. Není tolik času si to nakoukat, předat si informace,“ řekl vnější polař Marek Krejčiřík. „Já bych řekl, že se na tom dost podepsalo i počasí. Je těžké udržet koncentraci v takovém zápase, kór, když se naseká tolik bodů ze začátku. Může se zdát, že to máme, ale je pořád potřeba zůstat u plánu a pořád tlačit dál.“

Němci ve čtvrté čtvrtině zapsali dva body. Když z kopce odešel startující nadhazovač Lukáš Hlouch, začal se domácímu týmu zápas hroutit. Němce dostala do hry především sedmá směna, kdy i kvůli dvěma divokým nadhozům stáhli manko na pouhé dva body. V osmé směně díky sebeobětujícímu odpalu Finna Bergmanna posunuli skóre už na 6:7.

„Německý manažer skvěle manažeroval tým. Gratuloval jsem mu,“ ocenil Chadim.

Češi svou sestavu prostřídali s výhledem na středeční přidaný přátelský zápas s Tchaj-wanem, pro který to bude generálka na prestižní turnaj v nizozemském Haarlemu.

„Určitě jsme to museli přijmout, jsou nabídky, které se neodmítají. Ale utkání tomu bylo lehce poznamenáno,“ vysvětloval Chadim. „Tím, že jsme na zápas s Tchaj-wanem přistoupili, dostali jsme se trošku do nevýhody. Šetřili jsme nadhazovače i catchera. Oni toho využili, skvěle se vrátili. Na druhou stranu, že jsme to dokázali udržet, má pro tenhle tým cenu.“

Chadim využil pražský turnaj jako zkoušku pro několik hráčů nastupující generace. Zápasy s Japonskem i Německem zavírali devatenáctiletí nadhazovači Filip Kollmann a Ondřej Vank, osvědčil se vnitřní polař Ben Morgan nebo vnější polař Krejčiřík, který v zápase o bronz zazářil čtyřmi odpaly ze čtyř účastí na pálce.

„Tohle je výborná příležitost,“ pochvaloval si třiadvacetiletý Krejčiřík, který si zahrál i na loňském World Baseball Classic. „S klukama máme super partu. Starší nás berou mezi sebe. Je to výborný odrazový můstek. Konkurence je velká, pro mladé je to super, musíme nepřestávat pracovat.“

Pražský baseballový týden:

O 3. místo: Česko - Německo 7:6.

Vstoupit do diskuse
0
Aktuální události
Články odjinud


Články odjinud