Postavili se novozélandské hace! Angličani teď dostali pokutu | iSport.cz
30. října 2019 • 07:51

Postavili se novozélandské hace! Angličani teď dostali pokutu

Autor: nit
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Dávid Hancko: NEJ stoper ligy? Připomeňte si jeho TOP3 momenty
iSport podcast: Přijdou posily do Bohemians? Je zájem o Vodháněla a co Pulkrab?
VŠECHNA VIDEA ZDE

Anglický ragbyový tým dostal od mezinárodní federace Světové ragby pokutu ve výši několika tisíců liber za způsob, jakým před semifinálovým zápasem mistrovství světa čelil novozélandské hace. Angličani na hřišti vytvořili formaci ve tvaru písmene V a několik z nich se přitom dostalo na polovinu soupeře, což je proti protokolu.„Chtěli jsme projevit respekt, ale nechtěli jsme prostě stát v jedné řadě,“ vysvětlil po zápase anglický kapitán Owen Farrell.

Angličani se těsně před novozélandskou hakou rozvinuli do tvaru písmene V, několik z nich ale musel rozhodčí Nigel Owens vracet z novozélandské poloviny.

Haka je původně maorský tanec, který bojovníci tančili před bitvou. Ragbyoví All Blacks ho poprvé před svým zápasem předvedli už v roce 1888 a z rituálu se postupně stala atraktivní tvář ragby. V posledních letech ale Francouzi dvakrát odmítli před důležitými zápasy nečinně stát.

Před čtvrtfinále MS 2007 slavně přišli oblečeni do barev trikolóry až k Novozélanďanům a při hace se jim zblízka dívali do tváří. V zápase pak překvapivě zvítězili. V roce 2011 před finále světového šampionátu se pak francouzský tým v čele s kapitánem Thierry Dusautoirem postavil do formace šípu, hráči se chytili za ruce a potom v řadě vyrazili vstříc Novozélanďanům.

Tentokrát přišel s nápadem postavit se novozélandskému tanci australský kouč Angličanů Eddie Jones.

„Mluvili jsme o tom jako tým, ale všechno musí jít přes šéfa. Chtěli jsme projevit respekt, ale také jsme chtěli dát najevo, že jsme připraveni k boji,“ uvedl Angličan Mako Vunipola. „Věděli jsme, že je to podráždí. Možná se cítili uraženi. My jsme jen chtěli dát jim vědět, že jsem připraveni na jejich výzvu.“

Angličané pak v semifinálovém zápase dominovali, vyhráli 19:7 a chystají se na sobotní finále proti Jižní Africe.

Novozélandští ragbisté jsou hakou známí.
Novozélandští ragbisté jsou hakou známí.

Vstoupit do diskuse
0

Sport 2020

MS v hokeji 2020 zrušeno Olympiáda 2020 odložena EURO o rok odloženo

Koronavirová pandemie zasáhla všechny probíhající i plánované sportovní soutěže a akce. Kompletně zrušen byl ročník Tipsport extraligy, fotbalová Fortuna ligy pokračuje od 23. května. Na začátku června se rozjela na Britských ostrovech i Premier League.

Tenisové vybavení * Tenisové rakety * Tenisové míče na Heureka.cz

Články odjinud


Články odjinud