Postavili se novozélandské hace! Angličani teď dostali pokutu | iSport.cz
30. října 2019 • 07:51

Postavili se novozélandské hace! Angličani teď dostali pokutu

Autor: nit
TOP VIDEA
Slavia - Opava: Hrabina šílenou hrubkou namazal Musovi na první gól, 1:0! Slavia - Opava: Hrabina šílenou hrubkou namazal Musovi na první gól, 1:0!
Zlín - Kometa Brno: Kucsera narazil do zadku Fryšary. Z ledu ho odvezli na nosítkách! Zlín - Kometa Brno: Kucsera narazil do zadku Fryšary. Z ledu ho odvezli na nosítkách!
VŠECHNA VIDEA ZDE

Anglický ragbyový tým dostal od mezinárodní federace Světové ragby pokutu ve výši několika tisíců liber za způsob, jakým před semifinálovým zápasem mistrovství světa čelil novozélandské hace. Angličani na hřišti vytvořili formaci ve tvaru písmene V a několik z nich se přitom dostalo na polovinu soupeře, což je proti protokolu.„Chtěli jsme projevit respekt, ale nechtěli jsme prostě stát v jedné řadě,“ vysvětlil po zápase anglický kapitán Owen Farrell.

Angličani se těsně před novozélandskou hakou rozvinuli do tvaru písmene V, několik z nich ale musel rozhodčí Nigel Owens vracet z novozélandské poloviny.

Haka je původně maorský tanec, který bojovníci tančili před bitvou. Ragbyoví All Blacks ho poprvé před svým zápasem předvedli už v roce 1888 a z rituálu se postupně stala atraktivní tvář ragby. V posledních letech ale Francouzi dvakrát odmítli před důležitými zápasy nečinně stát.

Před čtvrtfinále MS 2007 slavně přišli oblečeni do barev trikolóry až k Novozélanďanům a při hace se jim zblízka dívali do tváří. V zápase pak překvapivě zvítězili. V roce 2011 před finále světového šampionátu se pak francouzský tým v čele s kapitánem Thierry Dusautoirem postavil do formace šípu, hráči se chytili za ruce a potom v řadě vyrazili vstříc Novozélanďanům.

Tentokrát přišel s nápadem postavit se novozélandskému tanci australský kouč Angličanů Eddie Jones.

„Mluvili jsme o tom jako tým, ale všechno musí jít přes šéfa. Chtěli jsme projevit respekt, ale také jsme chtěli dát najevo, že jsme připraveni k boji,“ uvedl Angličan Mako Vunipola. „Věděli jsme, že je to podráždí. Možná se cítili uraženi. My jsme jen chtěli dát jim vědět, že jsem připraveni na jejich výzvu.“

Angličané pak v semifinálovém zápase dominovali, vyhráli 19:7 a chystají se na sobotní finále proti Jižní Africe.

Novozélandští ragbisté jsou hakou známí.
Novozélandští ragbisté jsou hakou známí.

 

Sport 2020

MS v biatlonu (13. - 23. února 2020, Anterselva)
Program Nominace na MS O Anterselvě

SP v alpském lyžování (26. října 2019 - 22. března 2020)
Program Ester Ledecké Program SP

Olympiáda 2020 (24. července - 9. srpna 2020, Tokio)
Nové sporty Olympijská kolekce Kdy se konají další olympijské hry?

Články odjinud


Články odjinud