Český unikát v házené: trio koučů v německé elitě. Proč jsou v kurzu? | iSport.cz
23. srpna 2020 • 18:30

Český unikát v házené: trio koučů v německé elitě. Proč jsou v kurzu?

Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
SÁZKAŘSKÉ TIPY: Slavia může proti Slovácku zaváhat. Jak vsadit na Baník a Spartu?
Zlín - Mountfield HK: Bleskový úder Hradce, brejk proměnil Kelly Klíma, 0:1
VŠECHNA VIDEA ZDE

Zapište si to za uši. Nikdy tu nic takového nebylo a nejspíš už ani nebude. Česká házená vyšle do nové bundesligové sezony mužů tři hlavní trenéry, což je unikum. Jen domácích Němců je na lavičkách víc! Jde o historický průlom, o který se zasloužili Filip Jícha (Kiel), Daniel Kubeš (Nordhorn-Lingen) a Alois Mráz (Coburg). „Už jsem to hlásil kolegům z jiných odvětví. Který sport to má? Je to rarita, úplná bomba,“ vydechne Michal Barda, bývalý vynikající brankář a kouč. V zamčené části článku kromě jiného najdete rozhovor s Aloisem Mrázem i vizitky všech tří trenérů.Německá bundesliga je považována za nejlepší a nejvyrovnanější soutěž na házenkářské planetě. Hned tři týmy ze dvaceti v ní na podzim povedou Češi. Reprezentanti národa, který nenáleží mezi házenkářské bašty. Jde o velkou, až neuvěřitelnou věc. Předchůdci Jíchy, Kubeše a Mráze jsou totiž jen dva. V letech 1986-1988 koučoval Jiří Vícha Grosswaldstadt a v roce 2005 přivedl Rastislav Trtík do bundesligy Melsungen. Až teď nastaly hotové žně, výjimečná éra.

KOUČOVÉ PODLE NÁRODNOSTI
Německo 15
Česko  3
Španělsko 1 (Ortega v Hannoveru)
Island 1 (Gudmundsson v Melsungenu)

Tři čeští trenéři mezi elitou, kteří vyšli z jedné generace. Ta sice nedosáhla na velkou medaili, ale její vůdci získali angažmá v top klubech a hráli v nich důležité role. „Z těch kluků vyzařuje, že všechny ty situace v kariéře zažili. Mají to zažrané pod kůží, jako vyšlapané boty. Vůbec se tím nezabývají, nemusí se k tomu pracně dobírat. Jsou věrohodní a hráči jim věří, “ soudí Barda.  

Filip Jícha, nejslavnější z trojice, bude obhajovat s THW Kiel mistrovský titul. „Filda je kategorie sama pro sebe,“ prohodí s úsměvem Barda. Na začátku října to má v německých halách pod krutým vlivem koronaviru celé vypuknout. „Je super, že tam máme tři trenéry. Svědčí to o jejich kvalitách a práci,“ oceňuje Jan Filip, trenér reprezentace. „Každý z nich je jiný,“ dodává.

Kdo jsou tedy tihle rekordmani? Bývalé výtečné spojky, spoluhráči, kamarádi a téměř vrstevníci. Nejstaršího Kubeše (dohrával jako pivot) dělí od nejmladšího Jíchy jen čtyři roky. Nejvíce trenérských zkušeností má právě Kubeš, jenž vedl šest let ve druhé lize Emsdetten. „Benjamínek“ Jícha funguje jako šéftrenér pouze rok, přesto už dokázal vrátit Kiel na vrchol. Tam se pohyboval i jako hráč, v roce 2010 se stal nejlepším házenkářem světa. „Věřím, že titul obhájí,“ říká Filip. Jícha byl vždy mimořádný. „Do nároďáku toho přinesl strašně moc. Něco, co tam dřív nebylo.“

Třetí do party Mráz dělá postupné cílevědomé krůčky a nyní dostal obrovskou šanci v celku nováčka z Coburgu. „Naše

Přečtěte si pokračování článku s předplatným Premium
Získejte neomezený přístup již od 49 Kč měsíčně

Chci předplatné Premium
Vstoupit do diskuse
0

Sport 2020

French Open 2020 (27. září - 11. října 2020, Paříž)
Los Vše o Roland Garros 2020

Velká pardubická (11. října 2020, Pardubice)
130. Velká pardubická ONLINE Vše o Velké pardubické 2020 Vítězové a historie dostihu

Zrušené a odložené akce
MS v hokeji 2020 zrušeno Olympiáda 2020 odložena EURO o rok odloženo

Koronavirová pandemie zasáhla všechny probíhající i plánované sportovní soutěže a akce. Kompletně zrušen byl ročník Tipsport extraligy, fotbalová Fortuna ligy se nakonec ani kompletně nedohrála.

Tenisové vybavení * Tenisové rakety * Tenisové míče na Heureka.cz

Aktuální zápasy
Články odjinud


Články odjinud