Dokonalé mimikry. Opel Crossland X se povedl, prodeje totiž nelžou | iSport.cz
27. července 2018 • 10:26

Dokonalé mimikry. Opel Crossland X se povedl, prodeje totiž nelžou

Autor: Ondřej Šámal (Auto Tip)
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
RUDEJ FANDA o derby: Heča se parádně vyspal. Mám vzkaz pro Tetteha
MOMENTY sezony 19/20: Dominance Slavie, turbulentní Sparta či koronavirus
VŠECHNA VIDEA ZDE

27.7.

Nejmenší crossover s bleskem ve znaku stojí na francouzské technice, přitom to na první pohled nedává vůbec znát. Sdílení technologií patří k základům automobilového průmyslu. Pokud jim dokážete vtisknout svoji tvář, vlastně se nejedná o nic zavrženíhodného. Důkazem budiž Opel Crossland X, nejmenší crossover v nabídce německého výrobce. Ten vsadil na motory a platformu PF1 od již mateřského PSA, na níž už vyjíždí například velmi úspěšný Peugeot 2008. Tomu se během let podařilo propracovat do pozice jednoho z nejprodávanějších aut své třídy v Evropě.Základ tvoří atmosférická verze zážehové dvanáctistovky s výkonem 60 kW, která v nabídce figuruje už i ve verzi Euro 6c, v jejímž rámci se přechází na realističtější proces měření emisí a spotřeby. K starší variantě této jednotky se navíc váže provedení schopné spalovat také LPG. Vedle toho nechybí ani přeplňovaný tříválec 1.2 Turbo s výkony 81 a 96 kilowattů. Benzinové agregáty tvoří v Česku drtivou většinu celkových registrací Crosslandu X, když diesely porážejí v poměru 660 ku 23.

Přesto vznětové motory ve složení nové patnáctistovky se 75 kilowatty a 1.6 CDTI (74 a 88 kW) se k charakteru vozu náramně hodí. Mají dostatek točivého motoru již v nízkých otáčkách, jsou kultivované a především příkladně úsporné. Bez větší námahy s nimi totiž můžete jezdit za pět litrů na 100 kilometrů.

Přístrojové desce na rozdíl od francouzského sourozence nechybějí klasické ovladače ventilacePřístrojové desce na rozdíl od francouzského sourozence nechybějí klasické ovladače ventilaceFoto David Rajdl

U Opelu se již tradičně můžeme spolehnout na bohatou základní výbavu, která například u druhého ze tří stupňů Innovation zahrnuje například samočinnou dvouzónovou klimatizaci, automatické přepínání světel, dešťový senzor či 16“ kola z lehkých slitin. U nejvyšší linie Ultimate získáte navíc přední a zadní diodové světlomety, detekci chodců před vozidlem, navigační systém s pětipalcovou dotykovou obrazovkou, bezdrátovou nabíječku mobilních telefonů a spoustu dalších prvků komfortní výbavy.

Stejně jako v případě většího Grandlandu X s francouzským původem se budete muset spokojit pouze s pohonem předních kol, u městského crossoveru tento hendikep ovšem vůbec nevadí. Navíc Opel má v zásobě ještě model Mokka X, s nímž si čtyřkolku můžete v případě potřeby již zkombinovat.

Crossland X se základní kapacitou 410 litrů hravě vyrovná i o třídu větším kompaktůmCrossland X se základní kapacitou 410 litrů hravě vyrovná i o třídu větším kompaktůmFoto David Rajdl

Vstoupit do diskuse
0

Sport 2020

MS v hokeji 2020 zrušeno Olympiáda 2020 odložena EURO o rok odloženo

Koronavirová pandemie zasáhla všechny probíhající i plánované sportovní soutěže a akce. Kompletně zrušen byl ročník Tipsport extraligy, fotbalová Fortuna ligy pokračuje od 23. května. Na začátku června se rozjela na Britských ostrovech i Premier League.

Tenisové vybavení * Tenisové rakety * Tenisové míče na Heureka.cz

Články odjinud


Články odjinud