Schumacher a Hamilton, co pojí dvě legendy: dravci, sobci i krytá záda | iSport.cz
5. listopadu 2019 • 16:20

Schumacher a Hamilton, co pojí dvě legendy: dravci, sobci i krytá záda

Vstoupit do diskuse
0
 • Co spojuje Schumachera a Hamiltona?Co spojuje Schumachera a Hamiltona?FOTO: Koláž iSport.cz

  Jde o rekord, jehož dosažení bylo ještě před pár lety stejným sci-fi, jako v úvodu 20. století přistání na Měsíci. Tak vysoko. Tak daleko. „Ale teď? Jsem si jistý, že na něj zaútočí,“ říká jediný český účastník závodu F1 Tomáš Enge o metě Lewise Hamiltona, jehož po nedělním zisku 6. titulu mistra světa dělí už jen jediný triumf od legendární sedmičky Michaela Schumachera. Ty dva spojuje víc, než se zdá.

  Je v tom dost ironie a symboliky. Když v roce 2013 přicházel Lewis Hamilton do Mercedesu, zaplnil volné místo právě po loučícím se Michaelu Schumacherovi. „Jednou budeš jako on,“ slíbil mu Niki Lauda a Brit jen doufal, že po tápání v McLarenu oživí svou kariéru. Zvládl mnohem víc – za sedm let sebral Brit už pět titulů a předpověď letos zesnulého Laudy se vyplňuje.

 • Ego jako hradba

  Lewis Hamilton v roce 2015

  Neotřesitelné sebevědomí. Umění hrát psychické hry. A vůle neuhnout. Nikdy. „Se Schumacherem mají společné, že jsou dravci. Ale to jsou všichni v F1. Tam musíte být dravec a sobec,“ říká Tomáš Enge. Po odchodu Nika Rosberga a labilní hrozbě ze strany Ferrari sice teď Hamilton nemusel tasit drápy až příliš, přesto… umí to. „I když to lidé nemají rádi, v F1 takový musíte být. Vezměte si Daniela Ricciarda. Ten je kamarádský vůči všem, směje se, ale sobeckost mu chybí,“ míní Enge.

 • Chirurgové na trati

  Lewis Hamilton, který je s šesti triumfy nejúspěšnějším jezdcem na okruhu v Šanghaji, porazil Bottase o šest sekund.

  Zde je pořadí v počtu nejrychlejších kol: 1. Schumacher 77. 2. Hamilton a Kimi Räikkönen 46. A v počtu pole positions už dokonce Hamilton německou legendu překonal (87:68). O čem to svědčí? O chirurgické preciznosti. „Je to o absolutním soustředění, umění na milimetr přesně brzdit, zatáčet a zase akcelerovat,“ ví Enge. „Musíte být rovněž agresivní i vůči ostatním, ale ne tak, aby z toho byl kontakt a přišel jste o body,“ má jasno bývalý Čech v F1. Jsou tací, co se tohle učí dodnes.

 • Vůz jako jistota

  Lewis Hamilton dojel v USA druhý. to mu s přehledem stačilo na titul mistra světa.

  Ať jde o Schumacherovo Ferrari na začátku tisíciletí nebo Hamiltonův aktuální Mercedes, jsou to unikátní a dominantní stroje. Drsná pravda zní, že ve Williamsu by se Brit mistrem světa nestal. „Technika hraje hroznou roli. Podívejte na Räikkönena! Ve Ferrari jezdil první tři řady, a teď je v Alfě Romeo od 10. do 16. místa,“ poukazuje Enge. „Je to o penězích, a když má tým velký rozpočet, jde ve vývoji stále mílovými kroky kupředu, kdežto jiné stáje šetří a investují do další sezony.“

 • Parťák, co kryje záda

  Michael Schumacher

  Michael Schumacher měl ve Ferrari Rubense Barrichella. Lewis Hamilton zase Valtteriho Bottase. Těžko hledat větší příklady loajality. Jaký to kontrast s tichou válkou ve Ferrari mezi Sebastianem Vettelem a Charlesem Leclerkem! „Navíc to není jen o tom, že týmový parťák vám chrání záda, ale sbírá i body ostatním. A když tým dojíždí první a druhý, náskok o to víc narůstá. I teď byl Bottas jediný, kdo ho mohl ohrozit,“ všímá si Enge. Obrovský rozdíl oproti dusné atmosféře s Rosbergem.

 • A co dál?

  Lewis Hamilton, šestinásobný mistr světa

  Hamiltonovi je 34 let, smlouvu má do konce roku 2020 a jen jeden titul ho dělí od vyrovnání Schumachera. Zvládne to? Nebo zvládne víc? „Zaútočí na něj, bezesporu. Ale pozor, v roce 2021 máme revoluční změnu v pravidlech. Osmnáctipalcová kola, novou aerodynamiku, jiný průběh závodního víkendu,“ varuje Enge. Chystané změny by měly zamíchat kartami v rozložení sil vozů a týmů. „Bude to víc o jezdcích. Ani teď to není tak, že by mezi piloty byl Lewis nejlepší ze všech. Má dobrou techniku, support týmu, podporu týmového kolegy, ale v roce 2021 se to může změnit. Dobrých jezdců je v F1 spousta,“ dodává Enge. A při vší úctě, větší drama by současné F1 určitě prospělo.

Vstoupit do diskuse
0

Sport 2020

MS v hokeji 2020 zrušeno Olympiáda 2020 odložena EURO o rok odloženo

Koronavirová pandemie zasáhla všechny probíhající i plánované sportovní soutěže a akce. Kompletně zrušen byl ročník Tipsport extraligy, fotbalová Fortuna ligy pokračuje od 23. května. Na začátku června se rozjela na Britských ostrovech i Premier League.

Tenisové vybavení * Tenisové rakety * Tenisové míče na Heureka.cz

Články odjinud


Články odjinud