9. června 2022 • 20:30

Složitá trať v Baku: duhový Mercedes, hříšný Williams a producent Hamilton

Autor: Daniel Konečný
Vstoupit do diskuse
0
 • Poslední závod v Monaku vyhrál Sergio PérezPoslední závod v Monaku vyhrál Sergio PérezFOTO: ČTK / AP / Christian Bruna

  Sezona Formule 1 se překlápí do své druhé třetiny závodem v uličkách ázerbájdžánského Baku! Kromě toho, kdo si nejlépe povede na náročné trati, hýbe paddockem především Mercedes a Lewis Hamilton. Williams dostal trest a překvapení si připravila Alfa Romeo. To vše v našem pravidelném preview.

 • Městská džungle

  Délka trati: 6,003 km

  Počet kol: 51

  Počet zatáček: 20

  Traťový rekord: 1:43,009 – Charles Leclerc (2019)

  Pneumatiky: nejměkčí sada C3–C5

  Velice specifický okruh v ulicích hlavního města Ázerbájdžánu představuje pro týmy velkou výzvu. „Je prakticky rozdělen do dvou částí. Jedna je velice rychlá a druhá naopak klikatá a pomalá. Nastavit správně auto bude velice složité, ale pokud to trefíme, můžeme pomýšlet na velice dobrý výsledek,“ věří Günther Steiner, šéf Haasu, jenž prožil hororový víkend v Monaku, kde ani jeden z jeho vozů nedokončil závod.

  I přes loňský průšvih se spolehlivostí pneumatik, na což doplatil především Max Verstappen, který kvůli defektu havaroval a přišel o vítězství, se Pirelli rozhodlo letos nasadit svou vůbec nejměkčí sadu gum. „Je to velice rychlý okruh, ale na pneumatiky není příliš náročný,“ obhajuje rozhodnutí Mario Isola, šéf Pirelly.

 • Duhový Mercedes

  Červen je již tradičně měsícem, při němž je oslavována rozmanitost. Mercedes se ve snaze podpořit LGBTIQ+ a další menšiny rozhodl své tradiční logo pro následující tři závody přebarvit do barev duhy. A jeho hlavní hvězdě se to velice líbí. „Nechme to tak do konce roku!“ nabádá Lewis Hamilton svou stáj k výrazné změně identity. Nutno říct, že sedminásobný mistr světa má rozhodně velké slovo. „Stříbrné šípy“ byly na podporu hnutí za práva afroameričanů minulé dva roky černé, a tak se nedá vyloučit, že i duhové logo zůstane po zbytek roku 2022.

 • Výkonný producent Hamilton

  Vskutku zajímavý projekt si připravil technologický gigant Apple, jenž se se svou vlastní televizí stává velkým hráčem i na poli filmů a seriálů. Do chystaného filmu z prostředí Formule 1 totiž obsadil hvězdu první jakosti - Brada Pitta. Celý snímek bude navíc režírovat Joseph Kosinski, jenž se zasloužil za úspěšné pokračování Top Gun: Maverick. Největší peckou je ovšem role Lewise Hamiltona, jenž je výkonným producentem filmu. Informace o samotném příběhu jsou zatím velice kusé. Brad Pitt by měl údajně ztvárnit závodníka, který si rozmyslel konec kariéry a společně s jezdeckým nováčkem utvoří dvojici, jež se postaví gigantům.

  Britský jezdec Lewis Hamilton.Foto Profimedia.cz

 • Zelená Alfa Romeo

  Znatelnou změnu v lakování si speciálně pro Baku připravili v Alfě Romeo. Záď auta bude totiž pro tento jediný závod zbarvena do jasné zelené jako součást kampaně k zahájení prodeje nového SUV, které je poháněno hybridním motorem. „Chceme tak oslavit důležitý krok k elektrifikaci automobilky. Společně s tím je propojeno i spojení legendární automobilky a skupiny Sauber,“ vysvětlila sama stáj jedinečný design.

 • Hříšný Williams

  Stále se zpřísňující pravidla ohledně rozpočtů a finančního zázemí jednotlivých týmů je jedno z hybných témat celé sezony. A ačkoliv stále není jisté, zda se rozpočtový strop 141,2 milionu dolarů navýší kvůli celosvětově vysoké inflaci, ani jaké budou tresty při jeho významném překročení, dostal první vážnější varování Williams. Stáje musí totiž již v průběhu roku odevzdávat své účetní uzávěrky a právě v tomto ohledu britský tým selhal, když ani po urgování ze strany FIA nepředložil své účetnictví včas. Protože se však legendární značka zavázala, že k podobnému problému již nedojde a plně uznala svou chybu, vyměřila ji FIA pokutu pouze 25 000 dolarů.

  Monopost stáje WilliamsFoto williamsf1.com

 • Počasí

  Ačkoliv déšť se nedá se stoprocentní jistotou vyloučit, počítají všechny týmy se slunečným víkendem a teplotami kolem 30 stupňů Celsia. Problém by však jezdcům mohly dělat poryvy větru, které třeba v Katalánsku potrestaly Carlose Sainze a Maxe Verstappena. V úzkých ulicích Baku na takové chyby ovšem prostor není.

  Při Velké ceně Ázerbajždánu se očekává slunečné počasí a teploty kolem 30 stupňů Celsia.Foto Reuters

 • Plán víkendu

  Pátek: 13:00 – 1. trénink, 16:00 – 2. trénink

  Sobota: 13:00 – 3. trénink, 16:00 – kvalifikace

  Neděle: 13:00 Závod

  Poslední závod v Monaku vyhrál Sergio PérezFoto ČTK / AP / Christian Bruna

Vstoupit do diskuse
0
Aktuální události
Články odjinud


Články odjinud