Marie Sehnálková
14. září 2022 • 18:00

De Vriesův víkend snů. Místo studia do kokpitu, málem mu odpadly ruce

Vstoupit do diskuse
0
Video se připravuje ...
TOP VIDEA
SESTŘIH: Sparta - Hradec Králové 2:1. Letenští otočili v deseti i díky spornému gólu
SESTŘIH: Bohemians - Plzeň 1:1. Ztráta mistra, v závěru mohl rozhodnout Kovařík
VŠECHNA VIDEA ZDE

Víkendová Velká cena v Monze napsala zajímavý příběh. Hrdinou italské Grand Prix se stal nizozemský pilot Nyck de Vries, který musel nečekaně zaskočit za Alexe Albona. Při premiéře ve formuli 1 nejen překonal dočasného týmového kolegu Nicholase Latifitiho, ale také skončil na bodové pozici. Co na jeho výkon říká český závodník Tomáš Enge, jenž před 21 lety v Monze také zaskakoval za zraněného pilota týmu Prost?Jezdec Williamsu Alex Albon se necítil v noci z pátku na sobotu příliš dobře, nad ránem se tedy rozhodl raději vyhledat lékařskou pomoc. Diagnóza? Zánět slepého střeva s nevyhnutelnou operací. Do monopostu tedy musela britská stáj nečekaně povolat náhradního pilota - šampiona formule E Nycka de Vriese.

Ještě ráno před kvalifikací to přitom vypadalo, že sedmadvacetiletý Nizozemec namísto kokpitu usedne do židle experta v televizním studiu. „Měli jsme spolu dělat předkvalifikační show,“ smál se otázce moderátora F1 TV Willa Buxtona. Právě s ním měl spolupracovat při natáčení.

„Ráno jsem se na to připravoval s kávou a ovesnou kaší, ale věci nabraly úplně jiný spád. Dozvěděl jsem se o tom asi hodinu a půl před posledním tréninkem, takže se to všechno událo hodně rychle. Tým byl ale skvělý a opravdu mě podporoval,“ chválil pracovníky stáje se sídlem ve Wantage.

De Vries tím překonal pozoruhodný milník. Stal se prvním jezdcem po 44 letech, který o víkendu F1 nastoupil do kokpitu hned dvou různých týmů současně. V pátek byl totiž ještě v akci jako testovací jezdec pro Aston Martin.

Ačkoli s monopostem Williamsu absolvoval před kvalifikací jediný trénink, mezi konkurencí se rozhodně neztratil. S autem dokonce předvedl víc, než jeho dočasný týmový kolega Nicholas Latifi, jezdící za Williams čtvrtou sezonu. Nizozemec vybojoval postup do Q2 a skončil na třináctém místě, tedy o tři místa výš než Latifi.

Nizozemský pilot Nyck de Vries si v Mnoze připsal životní úspěch
Nizozemský pilot Nyck de Vries si v Mnoze připsal životní úspěch

Ve skvělých výkonech pokračoval rodák z holandské Uitwellingergy i nadcházející den. Díky penalizacím konkurentů startoval z 8. místa. Velkou cenu v Monze nakonec dokončil v první desítce, fanoušky byl zvolen jezdcem dne, opět porazil týmového parťáka a navíc získal dva mistrovské body. To Latifi za tuto sezonu nemá doposud jediný.

„V noci jsem vůbec nespal, protože jsem byl strašně nervózní. Hlavně ráno před závodem na mě všechno dolehlo. Čím víc se ale blížil start, tím víc jsem se začal těšit,“ líčil závodník s indonéskými kořeny. „Byl tady i můj táta, který to všechno sledoval. Je to vlastně náhoda. Byl o víkendu v Monaku, kde si půjčil auto a dorazil do Monzy. Ani jsme spolu o tom ještě nemluvili, protože bychom se oba asi nejspíš rozbrečeli. Ten zážitek nám už nikdo nevezme,“ dodal.

De Vries přiznal, že dokončit závod formule 1 pro něj bylo fyzicky velmi náročné. Na jezdce totiž během jízdy působí g-síly v takové míře, na kterou není šampion formule E zvyklý. „Měl jsem pocit, že mi odpadnou ruce. Pomalu se to ale lepší, ale pořád se cítím jako opice, které visí ruce z těla. A to jsem měl vlastně ještě štěstí, protože tento okruh nepatří k těm fyzicky nejnáročnějším.“

Fanoušci na sociálních sítích po skvělém výsledku De Vriese začali vybízet Williams k angažování pilota namísto Latifiho, jehož výkony dlouhodobě pokulhávají. Tuto myšlenku nezavrhnul ani ředitel stáje Jost Capito. Po závodě připustil, že by pro příští sezonu mohl doplnit Alexe Albona.

„Je na našem seznamu, ale na druhé straně má i jiné závazky. Teď je to na něm. Už ukázal, co ve formuli 1 dokáže. A nepřekvapil mě. Měl jsem vysoká očekávání, velmi vysoká, a on je dokonce překonal,” chválil Capito.

Faktem zůstává, že Latifi přináší do týmu díky svému otci podnikateli Michaelu Latifim značné finanční prostředky. A Williams musí dobře zvážit i finanční dopady, které by mohlo mít neprodloužení smlouvy s kanadským pilotem.

Premiéra z říše snů

OČIMA EXPERTA: Tomáš Enge, bývalý závodník F1

„Tohle je premiéra z říše snů. Kdyby jel v Mercedesu, mohlo by se očekávat, že na bodech skončí. Ve Williamsu od něj nikdo příliš velká očekávání neměl. Aby dojel na bodech, je nutné, aby si všechno sedlo – trať, strategie, pit stopy… A k tomu samozřejmě musí být dobrý jezdec, který je přesný, rychlý a vyhýbá se kolizím. Po penalizacích měl De Vries dobrou výchozí pozici už po kvalifikaci a dokázal z toho vytěžit maximum. Myslím, že to měl trošku podobné jako tehdy já. Tím, že se to událo strašně rychle, nestihla na nás dolehnout nervozita tolik, jako kdybychom o tom věděli dlouho dopředu. Měl jsem pocit, že se ode mě neočekává žádný úplně skvělý výsledek, díky čemuž jsem jel opravdu uvolněně. Což mu možná taky dost pomohlo. Po závodě si ztěžoval, že má úplně mrtvá ramena. To je ale pravý závodník. Jede na maximum, i když ho něco neskutečně bolí. Je to určitě jezdec, který si tímto výkonem řekl o vstupenku do formule 1.”

sportalive.cz
Vstoupit do diskuse
0
Aktuální události
Články odjinud


Články odjinud