Kornfeila v boji o desítku smetl soupeř, má zlomenou klíční kost

0
PRVNÍ DOJEM: Jágr v kondici, Kladno jede. Smoleňák vzýval pána z Vysočiny
Samek o Slavii a italském trápení: Těžký půlrok. Řešil se návrat do Česka

Jakub Kornfeil po nezaviněném pádu v boji o desátou pozici nedokončil motocyklovou Velkou cenu Ameriky a při nehodě navíc utrpěl zlomeninu pravé klíční kosti. Druhý český závodník v třídě Moto3 Filip Salač dojel dvacátý a stále čeká na premiérové body z mistrovství světa. První body v sezoně těsně unikly Karlu Abrahamovi v MotoGP, jenž skončil šestnáctý.

Pro šestadvacetiletého Kornfeila skončila Grand Prix v texaském Austinu osm kol před koncem. Bezprostředně před ním upadl Ital Romano Fenati a český jezdec už neměl šanci se mu vyhnout. Oba účastníci kolize skončili v kačírku a Kornfeil zamířil do lékařského centra na vyšetření, jež odhalilo zlomenou klíční kost, s níž musí na operaci.

Kyjovský rodák nebodoval podruhé za sebou, před dvěma týdny v Argentině dojel také po pádu s velkým odstupem ve třetí desítce. Šampionát pokračuje za tři týdny Velkou cenou Španělska v Jerezu a zatím není jasné, jak zranění ovlivní Kornfeilův závodní program.

Závod nejslabší třídy vyhrál Španěl Arón Canet o 909 tisícin sekundy před krajanem a novým lídrem MS Jaumem Masiou, na něhož se nyní po třech závodech bodově dotáhl. Salač za nejlepšími zaostal více než půl minuty.

V královské MotoGP skončila unikátní série španělského mistra světa Marca Márqueze, jenž vyhrál všech dosavadních šest Velkých cen na Circuit of the Americas. Šestadvacetiletý závodník si jel z pole position nikým neohrožován pro další triumf, ale jedenáct kol před cílem upadl a už nedokázal svou hondu znovu rozjet.

Pro první vítězství v MotoGP si v Texasu dojel Španěl Álex Rins, jenž vyhrál o půl sekundy souboj o prvenství s italským veteránem Valentinem Rossim. Třetí skončil Australan Jack Miller před vicemistrem světa Andreou Doviziosem z Itálie, jenž vystřídal Márqueze v čele šampionátu.

Abraham bojoval o první bod v sezoně s týmovým kolegou Titem Rabatem, nakonec se Španělem prohrál souboj o patnácté místo o 117 tisícin sekundy.

Velká cena Ameriky, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Austinu:
Moto3:
1. Canet 39:06,761, 2. Masiá (oba Šp./KTM) -0,909, 3. Migno (It./KTM) -1,077, 4. Rodrigo (Arg./Honda) -1,104, 5. Antonelli -1,187, 6. Arbolino (oba It./Honda) -1,322, ...20. Salač -34,590, Kornfeil (oba ČR/KTM) nedokončil.

Průběžné pořadí MS (po 3 z 19 závodů): 1. Masiá, 2. Canet oba 45, 3. Dalla Porta (It./Honda), 4. Antonellioba 32, 5. Toba (Jap./Honda) 31, 6. Arbolino 26, ...19. Kornfeil 6.

Moto2:
1. Lüthi (Švýc./Kalex) 39:11,508, 2. Schrötter (Něm./Kalex) -2,532, 3. Navarro (Šp./Speed Up) -3,836, 4. Pasini (It./Kalex) -4,757, 5. Á. Márquez (Šp./Kalex) -7,741, 6. Marini (It./Kalex) -8,031.

Průběžné pořadí MS (po 3 z 19 závodů): 1. Baldassarri (It./Kalex) 50, 2. Schrötter 47, 3. Lüthi 45, 4. Gardner (Austr./Kalex) 38, 5. Á. Márquez 36, 6. Marini 27.

MotoGP:
1. Rins (Šp./Suzuki) 41:45,499, 2. Rossi (It./Yamaha) -0,462, 3. Miller (Austr./Ducati) -8,454, 4. Dovizioso (It./Ducati) -9,420, 5. Morbidelli (It./Yamaha) -18,021, 6. Petrucci (It./Ducati) -21,476, ...16. Abraham (ČR/Ducati) -44,740.

Průběžné pořadí MS (po 3 z 19 závodů): 1. Dovizioso 54, 2. Rossi 51, 3. Rins 49, 4. M. Márquez (Šp./Honda) 45, 5. Petrucci 30, 6. Miller 29.