Linka s atlety, kteří budou reprezentovat Českou republiku na olympijských hrách v Tokiu, je právě na cestě do Japonska. Obavy, aby se v letadle nešířil koronavirus, panují. Stejně tomu totiž bylo u speciálu, v němž se nejspíš nedodržovala veškerá opatření. Prvním pozitivním byl neočkovaný lékař Vlastimil Voráček, následně se nákaza potvrdila u trenéra Simona Nausche, stolního tenisty Pavla Širučka a plážových volejbalistů Ondřeje Perušiče s Markétou Nausch Slukovou. Rozhodnutí neprodělat vakcinaci ale Voráčkovi atleti nevyčítají. Třeba premiér Andrej Babiš naopak ano.
Veřejnosti vadí zejména fakt, že ortoped Vlastimil Voráček vyrazil na Hry, přestože nebyl očkován. „Všude přesvědčujeme lidi, aby se naočkovali. A tady lékař naší delegace není naočkován. Je to hlavně nefér vůči sportovcům, kteří bohužel asi nebudou moci nastoupit,“ uvedl například premiér Andrej Babiš.
Atleti, kteří se na olympiádu chystají, mají ale odlišný názor. „Sám nejsem očkovaný, snažím se dělat maximum. Asi už jsem něco málo prodělal, naštěstí to nebylo nic vážného. Věřím ve svoji imunitu a zdravej rozum,“ tvrdí koulař Tomáš Staněk. „Doufám, že když budu dodržovat všechny protokoly, mít všude roušku a nedostávat se do kontaktu s ostatními, tak to bude v pohodě a předvedu dobrý výkon.“

Stejně se na situaci dívají i běžci Kristiina Mäki a Pavel Maslák. „Je to každého věc, jestli se nechá očkovat, nebo ne. Jsou i případy, že naočkovaní lidi se taky nakazí, takže to podle mě nemá takový vliv,“ tvrdí finská rodačka reprezentující Českou republiku. „Je to jeho věc a názor, jestli se nechá očkovat nebo ne,“ souhlasí Maslák.
Že sportovci se pro vakcíny nehrnuli, potvrzují i slova Nikoly Ogrodníkové. Oštěpařka z Ostravy totiž prozradila, že ani ona se nenechala očkovat. „Každý je svobodný sám za sebe a s očkováním se může rozhodovat, jak chce. Nikoho neodsuzuji a přiznám se, že taky nejsem očkovaná,“ řekla třicetiletá atletka.
Zprávy ze dne 18. července 2021
Podle agentury AP jsou nakaženými sportovci jihoafričtí fotbalisté Thabiso Monyane a Kamohelo Mahlatsi. Pozitivní test měl také videokouč. Zbytek týmu měl testy negativní. Jihoafričané mají vstoupit do olympijského turnaje ve čtvrtek zápasem proti Japonsku.
COVID-19 se prokázal také u jihoafrického ragbyového trenéra Neila Powella, který putoval do izolace v Kagošimě, kde se tým připravuje. Kouč o turnaj přijde, protože musí být izolován dva týdny. Powell byl podle mluvčího týmu očkován vakcínou Johnson & Johnson koncem května.
Do karantény zamířilo po příletu do Japonska šest britských atletů a dva členové jejich doprovodu, kteří se během letu dostali do kontaktu s nakaženým, jenž nepatřil k výpravě. „Všichni byli na letišti otestováni s negativním výsledkem a negativní test měli i po příletu. Pro ty sportovce i jejich doprovod je to zklamání, ale naprosto respektujeme pravidla,“ uvedl šéf britské mise Mark England.
Dvojnásobná vítězka Newyorského maratonu Tegla Loroupeová měla před cestou na olympijské hry v Tokiu podle agentury AP pozitivní test na koronavirus. Osmačtyřicetiletá Keňanka je vedoucí týmu uprchlíků, jehož odlet z tréninkové základny v Dauhá se kvůli tomu zdržel. Téměř tři desítky sportovců z týmu uprchlíků a další členové doprovodu měli testy negativní. V příštích dnech by se měli vydat do Tokia. Šéfka mise Loroupeová zatím z Dauhá neodletí. Oficiálně její nákaza covidem-19 potvrzena nebyla.
V olympijské vesnici už se objevil koronavirus i mezi sportovci. Pozitivní test měli podle organizátorů dva zahraniční účastníci her v Tokiu. Nákaza se prokázala také u jednoho sportovce mimo vesnici. Jejich totožnost pořadatelé neuvedli. Do izolace putoval z tokijského letiště Narita podle agentury Reuters kvůli pozitivnímu testu také člen Mezinárodního olympijského výboru Rjo Sung-min, bývalý korejský stolní tenista a olympijský vítěz z Atén 2004. Podle organizátorů se v souvislosti s olympiádou objevilo v dějišti her zatím 55 případů nákazy. V Tokiu bylo v sobotu hlášeno 1410 nových případů covidu-19, nejvíce za poslední půlrok. V metropoli platí kvůli zvýšenému výskytu koronaviru stav nouze.