9. srpna 2021 • 14:54

Jansta vyzývá Kejvala: Odškodněte sportovce! ČOV: Jsou to osobní útoky

Autor: Miroslav Mazal
Vstoupit do diskuse
2
Video se připravuje ...
TOP VIDEA
Rosický se otřískal, už umí říct NE! Měl Barák spory i s dvojicí WHU?
INSIDER: „Dělo“ Muchová ukazuje pohodu. A co kontroverzní moment Bouzkové?
VŠECHNA VIDEA ZDE

Kauza „covidového letu“ do Tokia nesmí zůstat nevysvětlena, dotčení sportovci si zaslouží odškodnění. Šéf České unie sportu (ČUS) Miroslav Jansta k tomu vyzývá Jiřího Kejvala a výkonný výbor ČOV. „Už žádné kličkování, nastal čas vše už konečně vysvětlit,“ píše předseda ČUS. Reakce druhé strany? "Od počátku se stavíme k celému případu čelem," říká ředitel komunikace Tibor Alfödi s tím, že Janstovy výpady jsou především součást jeho boje proti vedení ČOV.Miroslav Jansta vyzývá k náhradě škod pro sportovce, kteří se nemohli kvůli nákaze koronavirem a karanténě účastnit olympijských soutěží v Tokiu nebo kvůli tomu ztratili dlouze pilovanou formu. Odškodnit by se měly také sportovní svazy.

„Sportovci a svazy si zaslouží odškodnění za zmařenou přípravu, musí se jim dostat řádné hmotné, morální satisfakce a omluvy. Očekávám od vedení výkonného výboru ČOV, respektive od tebe jako jediného statutárního zástupce, jasné stanovisko,“ uvádí předseda ČUS v dopise adresovaném šéfovi Českého olympijského výboru Jiřímu Kejvalovi.

Jako první z české výpravy měl v Tokiu pozitivní test lékař Vlastimil Voráček. Den po příletu byl pozitivní plážový volejbalista Ondřej Perušič, který pak společně s Davidem Schweinerem nemohli nastoupit do úvodního zápasu olympijského turnaje. Další nakažení - beachvolejbalistka Markéta Nausch Sluková, stolní tenista Pavel Širuček a cyklista Michal Schlegel - přišli o olympijskou účast úplně. Pozitivně testovaný byl také trenér plážových volejbalistek a manžel Slukové Simon Nausch.

Ondřej Perušič s Davidem Schweinerem po druhé dávce očkování proti Covidu-19
Ondřej Perušič s Davidem Schweinerem po druhé dávce očkování proti Covidu-19

I když vyšetřování vládního speciálu letícího do Tokia nebylo ukončeno, fakta hovoří dle Jansty jasně. Ze 42 cestujících speciálního letu bylo pouze 14 sportovců, 16 představoval doprovod a 12 byli ostatní cestující. Ze 14 sportovců se 4 nakazili covidem a 6 jich poté nemohlo nastoupit do soutěží.

„Speciální let, který si ČOV vyžádal kvůli bezpečné dopravě sportovců, nepřepravil ve výsledku v pořádku téměř 50 procent z nich. Ostatních 101 sportovců letělo běžnými linkami a nenakazili se. Přitom úspěch ČOV se nehodnotí počtem medailí, ale kvalitou servisu sportovní výpravy,“ prohlašuje Jansta, který očekával, že dojde zejména k omluvě, k odškodnění postižených sportovců, jejich týmů a svazů. 

„K tomu bohužel nedošlo ani po nedělních rozhovorech do médií. Zatím kompletní odpovědi nemáme a vaše vyšetřovací zpráva mnoho jasného nepřinesla, kromě obhajoby vámi nastaveného systému. Navíc o případném odškodnění se tam vůbec nemluví,“ píše Jansta v dopise pro Kejvala.

„Jenže pro ČOV mají být sportovci na prvním místě. Jak je tedy možné, že ČOV naznačuje, že jde především o osobní odpovědnost každého jednotlivce? Náznaky svalování viny na jiné je nedůstojný alibismus, který poškozuje ČOV a degraduje jinak skvělou práci, která byla odvedena zejména týmem servisu Martina Doktora přímo v těžkých podmínkách v Tokiu.“

ČUS tak vyzývá výbor, aby odškodnil jak sportovce, tak svazy, které vynaložily mnohé finance na přípravu svých sportovců. „Po mnoholeté přípravě, řádné nominaci a nutnosti kompromisů ve sportovním i osobním životě je nemožnost účastnit se olympiády pro sportovce obrovskou osobní a profesní tragédií s dalekosáhlými následky. Zároveň se stejnou měrou dotýká také jejich trenérů nebo realizačních týmů. Pro některé svazy to znamená, že příští tři roky budou mít do výpočtu státní dotace započteno z OH nulová umístění,“ prohlašuje Jansta.

ČOV: Je to Janstův osobní boj proti nám

A jak na jeho útoky reaguje napadená strana?

"Český olympijský výbor se od začátku staví k celé situaci čelem. V průběhu pobytu v Tokiu jsme byli v kontaktu se všemi sportovci pozitivně testovanými na COVID-19 i se všemi v karanténě," tvrdí ředitel komunikace ČOV Tibor Alfödi a pokračuje: "V nejbližších dnech – ihned po návratu do Česka – chceme pokračovat v řešení na osobní úrovni, a to přímo s dotčenými sportovci a příslušnými sportovními svazy, neboť to jsou osoby a instituce, se kterými má ČOV podepsané smlouvy týkající účasti na Hrách XXXII. olympiády v Tokiu nebo spolupráci při jejím zajištění."

Podle Alfödiho se tyto smluvní vztahy zrovna České unie sportu nijak netýkají. "I proto dopis – rozeslaný současně médiím v době, kdy jeho adresát teprve cestuje z Japonska – považujeme pouze za součást osobního boje předsedy ČUS Miroslava Jansty vůči Českému olympijskému výboru," píše se dál v prohlášení ČOV, který si za svým jednáním stojí.

"V oblasti prevence nákazy před odletem jsme nic nepodcenili. Dvojí testování před odletem se konalo metodou PCR v laboratořích schválených japonskými úřady a druhý test cíleně probíhal co nejblíže odletu – tedy nad rámec povinností stanovených organizátory a Mezinárodním olympijským výborem. O očkování sportovců a členů doprovodu jsme žádali již od loňského roku," dodává ČOV.  • Úžasné finále oštěpu! Vadlejch získal stříbro, zkušený Veselý má bronz
    Video se připravuje ...
  • OH naruby: ženská síla těchto Her a Kobeho odkaz ve finále basketbalu
    Video se připravuje ...
  • OH naruby: Ondra i bez medaile nadchl, jeho sport je úžasnou show
    Video se připravuje ...
Vstoupit do diskuse
2
Články odjinud


Články odjinud