Záhada pomalého bazénu na OH: Divné závody... Může za to hloubka?

Video placeholder
Seemanová ve finále šestá!
Barbora Seemanová cílila na český rekord volným stylem na 200 metrů, ale v Paříži na něj nedosáhla
Barbora Seemanová po šestém místě ve finále na 200 metrů volně
Barbora Seemanová po šestém místě ve finále na 200 metrů volně
Barbora Seemanová ve finále závodu na 200 metrů volným stylem
Barbora Seemanová ve finále závodu na 200 metrů volným stylem
Barbora Seemanová před finále 200 metrů volným stylem
Sedmnátiletá Summer McIntoshová má olympijské zlato
12
Fotogalerie
Plavání na LOH 2024
Vstoupit do diskuse (4)

PŘÍMO Z PAŘÍŽE | Žádný světový rekord, některé časy za očekáváním. Nádherná La Defénse Arena bouří při olympijském plavání každý večer, ale časomíra je zatím poměrně přísná. Co je za tím? „Řekla bych, že je to takový pomalý bazén,“ pravila Barbora Seemanová po finále dvoustovky kraulem. Roli může hrát jeho malá hloubka.

Tři roky dřela, aby v olympijském finále přes vzestupy a pády našla u svého jména o dvě setiny horší čas.

„Myslím si, že jsem měla na víc. Celkově tady výsledky v plaveckých soutěžích nejsou takové, jaké by si někdo přál. Řekla bych, že je to takový pomalý bazén,“ uvedla Seemanová.

Nebyl to jen náhodný bonmot, protože tohle téma je v plavecké komunitě velmi žhavé. Fanoušci jsou zvyklí, že elitní plavci na olympiádě kosí rekordy, přestože jsou už většinou na vesmírné úrovni. Ale letos v Paříži?

Hry začaly promovaným závodem století na kraulařské čtyřstovce žen. V souboji hvězd tří generací Ariarne Titmusová porazila Summer McIntoshovou i Katie Ledeckou, ale ani vyhecovaná konkurence ji neposunula blíž než na osm desetin ke světovému rekordu, který sama zaplavala na loňském mistrovství světa ve Fukuoce. A slavná Ledecká se na třetím místě nedostala pod čtyři minuty, což se jí v téhle disciplíně stalo poprvé na vrcholných akcích, kde na kraulařské čtyřstovce závodí od roku 2013.

Legendární britský prsař Adam Peaty na stovce prohrál s Italem Nicolou Martinenghim. Ani jeden z nich se ale nedostal pod 59 sekund, v Tokiu by vítězný čas stačil na osmé místo.

„Tyhle závody jsou divné, co se týče časů,“ ucedil Peaty.

A Martinenhgi dodal: „Rychlý čas neměl nikdo, bavili jsme se o tom.“

Skutečný důvod sice známý není, příčiny mohou být samozřejmě různé. Ale jedna věc je zjevná. Olympijský bazén v Paříži je totiž výrazně mělčí oproti běžným poměrům. Jeho hloubka činí 215 centimetrů, což je o 80 centimetrů míň než na olympiádě v Tokiu. Doporučení mezinárodní federace Světového plavání zmiňuje ideální hloubku v hodnotě tří metrů.

„Tenhle bazén je o něco mělčí, než jsme zvyklí. Rozdíl je důležitý, protože čím je bazén mělčí, tím je pomalejší. Je to tím, že voda má méně prostoru, víc se zčeří a pro plavce je obtížnější jí plavat. Bazén je spoustou plavců považován za pomalejší,“ vysvětlila pro Yahoo Sports pětinásobná olympijská šampionka Missy Franklinová.

Datový specialista Ken Ono, který spolupracuje s americkým týmem, pro stejné stránky přidal: „Ten bazén je rychlý ve srovnání s tím pro veřejnost. Ale není ideální pro překonávání rekordů. Hlavním důvodem je mělkost bazénu. Od závodníků jsem slyšel, že musí při odrazu od stěny upravovat techniku.“

Neznamená to, že se v něm plavat rychle nedá. Z dvanácti disciplín prvních tří dní olympijského programu zlaté výkony z Tokia zlepšilo hned pět šampionů – Lukas Märtens na čtyřstovce kraulem, australská ženská štafeta na 4x100 metrů kraul, Léon Marchand a Summer McIntoshová na dlouhých polohovkách a Mollie O'Callaghanová na dvoustovce volným způsobem. A Torrie Husková se na stovce motýlkem tokijskému zlatému času vyrovnala.

Rekordy ale zatím nepadají.

„Upřímně, v jiných bazénech by možná mohly,“ míní Ono.

Vstoupit do diskuze (4)