1. srpna 2012 • 07:14

VIDEO: Krpálek bojuje o medaili. Naučte se od něho pravidla juda

Autor:
Lukáš Krpálek vysvětluje pravidla juda
TOP VIDEA
TOP góly 9. kola: Slalomem kupředu! Baroš, Stanciu i Moravec zazářili kličkami TOP góly 9. kola: Slalomem kupředu! Baroš, Stanciu i Moravec zazářili kličkami
Jablonec - Plzeň: Trávník nádhernou ranou zvyšuje na 2:0! Jablonec - Plzeň: Trávník nádhernou ranou zvyšuje na 2:0!
VŠECHNA VIDEA ZDE

Yuko, wazari, ippon, shido. Nesrozumitelné japonské názvy způsobují, že divákům přijdou pravidla juda příliš složitá. I proto se česká medailová naděje Lukáš Krpálek rozhodla před olympiádou v Londýně natočit s deníkem Sport video, kde ukazuje, jak snadno lze pochopit, o co se snaží borci na žíněnce. Techniky se bodují jednoduše podle toho, na jak velkou část zad soupeř dopadne. Kolik soupeřů položí česká medailová naděje na záda? Sledujte souboje judistů ONLINE od 10.30.I když se to nezdá, judo není složitý sport na pochopení. Cíl zápasu je vždy stejný. Hodit soupeře jakýmkoliv povoleným způsobem na záda, nebo ho dostat na zem a udržet ho tam 25 vteřin.

V tom případě přichází ippon, finální technika, judistické k.o. Zápas se pak dá ukončit i škrcením či páčením končetin.

Od této snahy se odvíjí zbytek pravidel. „Nedokonalé“ techniky jsou posuzovány jako yuko nebo wazari. Za pasivní přístup pak přichází postih zvaný shido, který může vyvrcholit až vyloučením, jemuž se říká hancoku-make.

Podívejte se, jak vypadají konkrétní názvy v provedení české olympijské naděje Lukáše Krpálka a jeho tréninkového sparingpartnera Lukáše Horáka. Roli rozhodčího na sebe vzal reprezentační kouč Petr Lacina.

Bodované techniky a tresty juda.
360p 240p

PRAVIDLA JUDA

Bodované techniky

YUKO 
Hod na bok. Jde o nejníže hodnocenou techniku. Yuko se uděluje i v případě, že judista udrží soupeře při boji na zemi 15-20 vteřin.

WAZARI
Nedokonalý hod na větší část zad. Jde o středně hodnocenou techniku. Jedno wazari znamená více než jakýkoliv počet yuko a uděluje se i v případě, že judista udrží soupeře při boji na zemi 20-25 vteřin.

IPPON
Hod na celá záda, okamžitý konec zápasu, judistické k.o. Ippon se uděluje i za dvě wazari a přichází i v případě škrcení či páčení, kdy se soupeř vzdá „odplácáním“. Další možností, jak ukončit zápas, je udržet soupeře při boji na zemi déle než 25 vteřin.

Tresty

SHIDO
Trest udělovaný za pasivní judo a nepovedené techniky. Jedno shido znamená pouze varování, za dvě dostává soupeř yuko, za tři wazari, za čtyři provinění je judista vyloučen.

HANSOKU-MAKE
Trest, kterým se ukončí zápas v případě, kdy judista použije zakázanou techniku z jiného sportu – například kop, úder, útok na nohy, na genitálie, trhání uší a podobně. Hansoku-make se uděluje i za čtyři shida.

Grafika - naučte se pravidla judaGrafika - naučte se pravidla juda

Olympijské hry jsou v plném proudu. Jak se bude dařit Čechům?
360p 240p

 

FORTUNA liga – první fotbalová liga 2018/2019

Program a rozpis zápasů Tabulka Aktuální kolo Tabulka střelců VIDEO: momenty a sestřihy Nový hrací model Fantasy liga

Nejvyšší česká fotbalová soutěž nově s názvem FORTUNA:LIGA v sezoně 2018/2019 prožívá revoluci. Po základní části s 30 zápasy se týmy rozdělí do tří skupin, do kterých si přenesou bodové zisky: skupina o titul (1.-6.), skupina o baráž o EL (7.-10.) a skupina o udržení (11.-16.).

SESTŘIHY všech zápasů 8. kola Fortuna ligy »

9. kolo Fortuna ligy:

Zlín - Ostrava (pá 21.9., 18:00), Olomouc - Dukla (so 22.9., 15:00), Opava - Teplice (so 22.9., 17:00), Mladá Boleslav - Slovácko (so 22.9., 17:00), Karviná - Příbram (so 22.9., 17:00), Sparta - Liberec (so 22.9., 19:00), Slavia - Bohemians (ne 23.9., 18:00), Jablonec - Plzeň (po 24.9., 18:00)
Klasická verze
Mobilní verze