Čeští bobisté si zvykají na poněkud těsných pokojících v olympijské vesnici v Jen-čchingu, chystají si odznáčky na výměnu s lyžařskými hvězdami a dny před oficiálním otevření dráhy s podobou horského hada se cvičí aspoň na simulátoru. „Jako první jsem dokázal vylítnout z dráhy,“ smál se český pilot Dominik Dvořák pro Czech Team TV.
Olympijská vesnice v Jen-čchingu na pekingském předměstí je ze tří ubytovacích areálů pro olympioniky ta nejmenší, bydlí tu jen bobisté, sáňkaři, skeletonisté a alpští lyžaři.
„Líbí se mi tady moc. Můžu to porovnat s Koreou i s Ruskem. Je vidět, že Číňani jsou připravení, podmínky jsou super. Pokoje jsou docela malinké, s Kubou (Noskem) se docela mačkáme, ale celkově je zázemí super,“ pochvaluje si Dvořák.
Nadšený je i brzdař Dominik Záleský, národní rekordman v běhu na 100 metrů, který se na olympiádu dostal se čtyřbobem poté, co se mu to vloni v létě nepovedlo se sprinterskou štafetou.
„Vesnice je fakt nádherná. Je trošku menší, je nás tu míň, není to tak přelidněné. Ale zatím super, využíváme vesnici na maximum,“ líčí Záleský, který dlouhodobě pracuje na zvýšení své sprinterské váhy. „Bojím se, že za dva týdny bude jídlo monotónní. Doufám, že se to změní a podaří se mi nějaké kilo přibrat.“
Bobisté si zatím připravují české odznáčky na tradiční vyměňování se sportovci z ostatních zemí. Na výběr budou mít mezi hvězdami svého sportu, nebo třeba lyžaři známých jmen.
„Hrajeme vyměňování odznáčků, uvidíme, kdo jich nasbírá víc do konce olympiády,“ usmívá se Záleský.
„Čekám, až se dostanu na dráhu. Chci si vyměnit odznáčky s bobisty. Když je dostanu od Kanaďana Krippse, nebo od Friedricha, budu mít osobní vzpomínku,“ jmenuje Dvořák elitní piloty.
Bobisté si sice úplně novou olympijskou dráhu vyzkoušeli už při říjnovém tréninkovém kempu a na olympiádě ji našli ve velmi podobném stavu.
„Olympijská dráha je vlastně úplně stejná, jako když jsme tady byla v říjnu,“ líčil Dvořák po první prohlídce trati. „Možná na některých místech je led malinko narostlý, ale není to nic hrozného. Uvidíme, jak se to bude chovat v tréninku. Jediná změna je startovní trámek, který je asi o dva centimetry vyšší, ale to bude na brzdařích, jak se s tím poperou, myslím, že to nebude problém.“
Zatímco Dvořák už je na své třetí olympiádě, Záleský je nováčkem. Atletický národní rekordman a mistr republiky v běhu na 100 metrů si boby sice vyzkoušel už před pěti lety, teprve v této sezoně se jim ale věnoval naplno. V bobu má přitom důležitou funkci brzdaře. Na startu pomůže roztlačit bob, naskočí do něj a dole má klíčový úkol – zabrzdit.
„Po pravdě moc nemyslím, si myslím,“ směje se Záleský s myšlenkami na jízdu. „Většinou se držím a věřím pilotovi. Vnímám, kde v té dráze jsem, počítám zatáčky, abych věděl, kde přesně zabrzdit. V Innsbrucku se mi to v prvním závodě s Dominikem nepovedlo a dojeli jsme až na gumy. Naštěstí naše nože vydržely.“
Zprávy ze dne 4. února 2022
BIATLON: Patří mezi největší české medailové naděje. Ale jaká je Markéta Davidová v soukromí? Nejvíc o tom vědí její kamarádky Eliška Němečková a Karolína Pospíšilová, které s ní vyrůstaly. „Dá se říct, že jsme vedle sebe dospěly. Známe se od útlých let až po první lásky a problémy,“ popisuje Pospíšilová ve videu pro czechteam.tv. Více čtěte ZDE>>>
Závodníci minulé velké éry jsou z velké části pryč, olympijský biatlonový program ovšem startuje disciplínou, která vždycky způsobuje fanouškům příjemné chvění. Na úvod mrazivé dřiny čeká v sobotu od 10 hodin české kvarteto Jessica Jislová, Markéta Davidová, Mikuláš Karlík, Michal Krčmář smíšená štafeta. „Za mě nejlepší začátek,“ těší se Krčmář. Více čtěte ZDE>>>.
Zprávy ze dne 3. února 2022
BIATLON: Když se sejde forma a ještě dobře foukne… Pak jsou tu ještě lyže. V olympijských závodech na přemrzlém čínském sněhu můžou rozhodovat o úspěchu či zklamání. A čeští závodníci při poslední zastávce Světového poháru v Anterselvě sice nesměle, ale jasně mluvili o tom, že lyže zrovna nesedly. Budou pro olympiádu připravené? Více čtěte ZDE >>>
Zprávy ze dne 2. února 2022
BIATLON: Jak budou na Hrách v Pekingu vypadat biatlonové tratě? To ještě před odletem do Číny bylo pro všechny reprezentanty včetně Markéty Davidové tajemství, žádné špičkové závody se na úplně nově vybudovaných tratích v Čang-ťia-kchou nejely. Až po příletu na olympiádu tak všichni definitivně zjistili, co je čeká. „Měli jsme jen údaje z papírů, snažili jsme se trasy simulovat na našem pásu. A nebyli jsme od pravdy úplně daleko,“ říká ve trenér mužů Ondřej Rybář. Zajímavostí je, že se pojede poblíž slavné Velké čínské zdi. Podívejte se na video czechteam.tv a projděte si trasu pěkně zatáčku po zatáčce.
Zprávy ze dne 31. ledna 2022
Zprávy ze dne 27. ledna 2022
První část olympijské výpravy se sešla v Praze na Letišti Václava Havla. Odtud odletí směr Peking. Mezi členy posádky je i biatlonistka Markéta Davidová.


BIATLON:Roman Karpíšek se už více než deset let stará o zdraví českých biatlonistů, s nimiž odlétá na další olympiádu. Jak pomáhal Gabriele Soukalové a proč je dobře, že už Markéta Davidová nechodí do školy? A proč biatlonisty často trápí hrudník? Rozhovor čtěte zde >>>

Zprávy ze dne 24. ledna 2022
BIATLON: Poslední dny před odletem na olympijské hry stráví česká biatlonová reprezentace odděleně. Ženy včetně největší naděje Markéty Davidové zůstanou po Světovém poháru v Anterselvě do středy v Itálii, muži hned po závodech odcestovali domů. Do Pekingu odletí s českou výpravou speciálem ve čtvrtek 27. ledna. Všichni se snaží maximálně chránit před možnou koronavirovou nákazou. „Sportovci, kteří jeli domů, si to zařídili tak, aby jejich nejbližší absolvovali pětidenní karanténu a měli negativní PCR test. Někteří zůstanou na jednolůžkových pokojích v areálu sportovního klubu v Jablonci nad Nisou. Kontakt bude minimální,“ uvedl šéftrenér Ondřej Rybář.
BIATLON: Je v pořádku nebýt v pořádku! Tak uvedla na svém Instagramu nejlepší česká biatlonistka a velká naděje pro Peking Markéta Davidová (25) krátký dokument Red Bullu, v němž v upřímné zpovědi odhalila trápení, se kterým v olympijské sezoně bojuje.
