17. února 2022 • 15:20

SESTŘIH: Valijevová po debatách o dopingu až čtvrtá! Březinová dvacátá

Autor: iSport.cz, zoh, ČTK, vmn
Vstoupit do diskuse
11
TOP VIDEA
Od nájezdů s Finy po zlatou trefu Pastrňáka. Podívejte se na všechny české góly na MS
Chybí levá noha, Červ odsune Krejčího na stopera. Co křídla a základní sestava?
VŠECHNA VIDEA ZDE

Královna padala, ať žije královna. Ruská krasobruslařská favoritka Kamila Valijevová neustála tlak a na olympijských hrách skončila bez medaile. Zlato ale bere další reprezentantka Ruského olympijského výboru Anna Ščerbakovová. Češka Eliška Březinová neudržela skvělé 12. místo z volného programu a propadla se na konec druhé desítky. Začátek nervózní, ale slibný. A pak už série chyb, pádů a výpadů ze skoků, ze kterých normálně odjížní s přehledem. Kamila Valijevová nepotvrdila pověst nejlepší krasobruslařky současnosti. V 15 letech neustála tlak, který na ni byl kvůli dopingové kauze. Rozplakala se už na ledě a k utišení nebyla ani v lóži při hodnocení, skončila čtvrtá. 

Čistá volná jízda se dvěma čtvernými flipy vynesla ze druhé příčky po krátkém programu k olympijskému zlatu Ščerbakovovou. Alexandře Trusovové nestačilo ke smazání ztráty z úvodní části soutěže ani pět čtverných skoků. Bronzovou medaili získala Japonka Kaori Sakamotová. 

Březinová vzhledem k náplni své volné jízdy prakticky neměla šanci pozici uhájit. Předvedla výrazně lepší výkon než na lednovém mistrovství Evropy, kde volnou jízdu pokazila, a navzdory dvěma pádům si vylepšila tři roky starý osobní rekord o 18 setin na 111,10 bodu. Maxima si posunula ve všech třech jízdách, které v 25 letech při olympijské premiéře absolvovala.

Maxima si posunula ve všech třech jízdách, které v 25 letech při olympijské premiéře absolvovala. Dnes tomu nezabránil ani pád na závěr kombinace trojitého lutzu s dvojitým toeloopem a následný nezdar u trojitého salchowu. Zejména první pád Březinovou mrzel. „Toho skoku byla velká škoda, protože lutz byl nádherný a zničehonic jsem u toeloopa ležela na zemi. To mě trošku mrzí, ale i tak jsem přesto strašně ráda,“ řekla.

Čistá volná jízda se dvěma čtvernými flipy vynesla ze druhé příčky po krátkém programu k olympijskému zlatu Ščerbakovovou, která si vylepšila osobní rekord o sedm bodů. Nevyhrála ale ani jednu ze dvou částí olympijské soutěže, v krátkém programu i volné jízdě byla druhá. Dnes ji předčila kolegyně ze skupiny trenérky Eteri Tutberidzeové Alexandra Trusovová, která stejně jako vítěz mužské soutěže zařadila pět čtverných skoků. U dvou při výjezdech zaváhala, přesto získala za techniku 106,16 bodu. Jen dva muži byli v tomto ohledu lepší. Hodnocení programových komponentů ale měla vyšší Ščerbakovová a díky tomu se v celkovém hodnocení udržela o více než čtyři body před Trusovovou.

Japonka Kaori Sakamotová nezařadila trojitý axel ani čtverný skok a ztratila na ruské duo zhruba dvacet bodů, přesto se mohla radovat z bronzu. 

O medailistkách po čtvrté příčce Kamily Valijevové není pochyb, takže se na místě uskutečnil květinový ceremoniál s předáváním maskotů v podobě pandy a bude i slavnostní předávání medailí.

Krasobruslení na ZOH v Pekingu:

Ženy: 1. Ščerbakovová 255,95, 2. Trusovová (obě Rus.) 251,73, 3. Sakamotová (Jap.) 233,13, 4. Valijevová (Rus.) 224,09, 5. Higučiová (Jap.) 214,44, 6. Jo Jong (Korea) 213,09, 7. Liuová (USA) 208,95, 8. Hendrickxová (Belg.) 206,79, 9. Kim Je-lim (Korea) 202,63, 10. Bellová (USA) 202,30, 11. Gubanovová (Gruz.) 200,98, ...20. Březinová (ČR) 175,41.

Pozn.: Pořadí je prozatímní. Kamile Valijevové hrozí diskvalifikace kvůli pozitivnímu dopingovému testu.

Vstoupit do diskuse
11
Aktuální události
Články odjinud


Články odjinud